Zdraví

10 PRAVD A MÝTŮ O IMUNITNÍM SYSTÉMU: CO SKUTEČNĚ POMÁHÁ PŘI NACHLAZENÍ?

Skutečně vám při nachlazení pomůže vitamin C? A máte jíst jen lehká jídla a vyhnout se mléčným výrobkům, které zahleňují? Podívejte se s námi na „pravdy“, které vás mají údajně vyléčit z nachlazení. Kde je pravda a co je mýtus?

žena je nachlazená

Co má smysl dělat a nedělat pro posílení imunitního systému při nachlazení?

Věděla jste, že příznaky, které pociťujete při nachlazení, často nezpůsobuje samotná nemoc, ale reakce imunitního systému? Imunita se zaktivovala, aby se zbavila nežádoucích virů a bakterií. V dobré víře chcete posílit imunitní systém a zkoušíte všelicos, co jste kdy slyšela. Co ale skutečně pomáhá při nachlazení? Pojďme vyvrátit některé mýty o imunitním systému.

1. Pravda nebo mýtus: vitamin C nastartuje váš imunitní systém

PRAVDA: Vitamin C je životně důležitý pro správné fungování imunitního systému. Vitamin C je palivem pro vaše imunitní buňky a tělo ho spotřebovává víc, když imunitní buňky bojují s infekcí. Některé studie potvrzují, že vitamin C pomáhá snížit závažnost a dobu nemoci.

TIP: Lékaři doporučují užívat vitamin C společně s bioflavonoidy, zinkem a kvercetinem.

2. Pravda nebo mýtus: tělu pomůžete při nemoci hladověním

MÝTUS: Neexistuje pro to žádný vědecký důkaz. Nejdůležitější je dostatečně pít a poslouchat své tělo. Jezte lehkou stravu, která je snadno stravitelná, například polévky, dušená jídla a zeleninu.

3. Pravda nebo mýtus: snáze nastydnu v chladném počasí

PRAVDA: Četné studie naznačují, že se viry šíří rychleji při nižších teplotách a že imunitní reakce těla se snižuje právě v chladném počasí. Vědci zjistili, že poklesy teplot a vlhkosti zvyšují riziko infekce a že lidé nejčastěji onemocnění při teplotě kolem 0 °C a nižší. Nahrává tomu také fakt, že je málo slunečního záření a tělo má méně vitaminu D.

4. Pravda nebo mýtus: kuřecí polévka zkracuje dobu nachlazení

PRAVDA: I když kuřecí polévkou nachlazení zázračně nevyléčíte, můžete zmírnit některé příznaky. Uvařte si nejlépe vývar z kuřecích kostí. Ty obsahují aminokyseliny a minerály, které přirozeně podporují imunitu. Horká tekutina navíc pomáhá uvolnit nahromaděný hlen. Do polévky je vhodné přidat protizánětlivou zeleninu, bylinky a zázvor.

5. Pravda nebo mýtus: po uzdravení jste imunní vůči nemoci

PRAVDA I MÝTUS: Vaše tělo získá po nemoci imunitní paměť. Paměťové buňky jsou jedním z hlavních důvodů, proč malé děti umírají na nemoci, které jejich rodiče snadno překonají. V jejich tělíčkách zatím není dostatek imunitní paměti. Jak ale stárneme, přestávají nám paměťové buňky postupně fungovat. Jednou nemocí si tak můžete projít i dvakrát či vícekrát.

6. Pravda nebo mýtus: mléčné výrobky vás zahlení

MÝTUS: Neexistují žádné vědecké důkazy, které by to potvrdily. Četné studie ukázaly, že nelze prokázat souvislost mezi mléčnými výrobky a tvorbou hlenu.

zázvor a citron na posílení imunitního systému

7. Pravda nebo mýtus: česnek může zabránit nachlazení

PRAVDA: Česnek je vaším přítelem v boji proti běžnému nachlazení. Vědci sledovali během jednoho výzkumu dvě skupiny lidí: ty, kteří užívali česnekové doplňky a ty, kteří ne. Zjistilo se, že lidé užívající česnekové doplňky byly o 60 procent méně nachlazení.

8. Pravda nebo mýtus: probiotika podporují zdravý imunitní systém

PRAVDA: Zdravý mikrobiom ve střevech skutečně působí jako určitý typ imunitní obrany. Bojuje s patogeny, které se mohou rozmnožit v trávicím systému. Zároveň probiotika pomáhají při trávení potravy a vstřebávání živin, což nepřímo podporuje imunitní systém, jehož síla a zdraví závisí na přísunu živin.

9. Pravda nebo mýtus: hořčík je nezbytný pro zdravý imunitní systém

PRAVDA: Vědci z Basilejské univerzity uvádějí, že hladina hořčíku v krvi je důležitá pro to, jak se imunitní systém vypořádá s patogeny a rakovinotvornými buňkami. Studie také ukázaly, že lidé s nízkou hladinou hořčíku mají vyšší úroveň zánětu v těle.

10. Pravda nebo mýtus: čaj může posílit imunitní systém

MÝTUS: Některé druhy čajů mohou podpořit vaše tělo při nemoci, protože mohou mít protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Bylinné čaje jsou skvělé, když se necítíte dobře a zázvorový čaj je výborný při bolestech v krku. Nezlepšují však imunitní funkce.

V případě jakékoliv nemoci, infekce a nachlazení se poraďte o postupu léčby se svým lékařem.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial