Bydlení

11 BABSKÝCH RAD, JAK VYČISTIT STŘÍBRNÉ ŠPERKY

Patříte do skupiny žen, které stříbrné šperky zbožňují, nebo do skupiny žen, které je nenávidí kvůli oxidaci? Nevzdávejte se stříbrných šperků. Stačí, když je jednou za čas vyčistíte a rázem budou jako nové. Jak vyčistit stříbrné šperky? Vyzkoušejte naše babské rady, které skvěle fungují!

žena přemýšlí jak vyčistit stříbrné šperky

11 tipů, jak vyčistit stříbrné šperky

Nehledejte složitě na internetu, jak vyčistit stříbrné šperky. Zjistili jsme to za vás a ty nejlepší babské rady jsme pro vás sepsali v tomto článku.

1. Mýdlová voda a jemný kartáček

Vlažnou vodou smíchejte s jemným tekutým mýdlem (například dětským šamponem). Vložte do vody šperky, očistěte je pomocí jemného kartáčku (například zubního) a poté je důkladně opláchněte a osušte měkkou utěrkou.

Tato metoda je vhodná pro mírně zašlé šperky.

2. Jedlá soda

Jedlá soda je účinným domácím čisticím prostředkem. Smíchejte jedlou sodu s trochou vody a umíchejte pastu. Jemně ji vetřete do šperků a poté je opláchněte a osušte.

3. Alobal a sůl

Položte na dno misky kousek alobalu, posypejte ho solí a zalijte horkou vodou. Ponořte šperky na několik minut do této směsi a poté je opláchněte a osušte.

Tato metoda je efektivní pro odstranění oxidace.

4. Kondicionér na vlasy

Ano, čtete dobře. I vlasový kondicionér je účinný pomocník při čištění stříbrných šperků. Na měkkou utěrku naneste trochu kondicionéru a jemně jím vyleštěte povrch šperků. Poté je opláchněte a utřete suchou utěrkou.

stříbrné šperky

5. Bílý ocet

Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1 a vytvořte účinný roztok na odstranění znečištění a oxidace. Šperky ponořte na několik minut do tohoto roztoku, opláchněte je vodou a osušte.

6. Citronová šťáva

Kyseliny v citronové šťávě dokážou skvěle odstranit tmavé skvrny na stříbrných špercích. Smíchejte citronovou šťávu s vodou v poměru 1:1 a namočte šperky na krátkou dobu do této směsi. Poté je opláchněte a osušte.

7. Zubní pasta

Jemná zubní pasta (bez zrníček) poslouží jako čisticí prostředek pro stříbrné šperky. Naneste ji na měkkou utěrku a jemně jí vyleštěte šperky. Nakonec je opláchněte a osušte.

8. Mletá káva

Jemně mletou kávu naneste na měkkou utěrku a vyleštěte jí šperky. Poté je opláchněte vodou a osušte.

9. Mléko a vejce

Věděla jste, že mléko obsahuje kyselinu mléčnou, která pomůže odstranit nánosy oxidace? Smíchejte mléko s rozšlehaným vejcem a ponořte do něj šperky na několik hodin. Poté je opláchněte a osušte.

10. Dezinfekční ubrousky bez alkoholu

Ubrousky bez alkoholu, které používáte pro dezinfekci rukou, užijete také pro čištění stříbrných šperků. Ubrousky jemně otřete povrch šperků a uvidíte, jak se budou oslnivě lesknout.

11. Dentální tabletka

Dentalní tabletky, které se používají k čištění zubních protéz, mohou překvapivě vyčistit i stříbrné šperky. Rozpusťte jednu tabletu v horké vodě a ponořte do ní na krátkou dobu šperky. Poté je opláchněte a osušte.

žena se stříbrnými šperky

Tipy, jak uskladnit stříbrné šperky

Chcete, aby stříbrné šperky byly krásné po dlouhou dobu? Prodlužte si dobu mezi čištěním těmito tipy, jak uskladnit a manipulovat se šperky:

1. Žádný parfém

Až se budete vonět svým oblíbeným parfémem, ujistěte se, že ho nestříkáte přes šperky.

2. Skladování

Ukládejte šperky do šperkovnice tak, aby se nedotýkaly. Předejděte oxidaci stříbrných šperků a skladujte je ve vzduchotěsných obalech nebo kvalitních šperkovnicích.

3. Ochrana před vlhkostí

Vlhkost urychluje oxidaci stříbra. Pokud nebudete nosit šperky po delší dobu, uložte je na suché a tmavé místo do krabiček na šperky.

4. Ruce pryč!

Před tím, než vezmete šperky do ruky, důkladně si umyjte ruce. Mastná a nečistá pokožka zanechává stopy na povrchu šperků.

Pozor na zdobené stříbrné šperky

Pokud máte stříbrné šperky s drahými kameny, perlami nebo jiným zdobením, nepoužívejte na čištění příliš silné čisticí prostředky. Mohla byste nevratně poškodit povrch kamenů nebo odstranit povlak z perel. V takových případech je nejlepší svěřit čištění šperků zlatníkovi.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s přáteli o babské rady, jak vyčistit stříbrné šperky!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial