Dieta a výživa

12 MOŽNÝCH PŘÍZNAKŮ, ŽE JÍTE HODNĚ CUKRU

Jak poznáte, že to přeháníte s cukrem? Ano, na Vánoce zhřešíme víc než kdy jindy. Co když ale jíte hodně cukru po celý rok? Přinášíme vám přehled 12 možných příznaků, že konzumujete více cukru, než je zdrávo. Co nadbytek cukru dělá s vaším tělem a jak se podepíše na vaší kráse?

bílý cukr na lžičce

Příznaky, že jíte hodně cukru

Většinu cukru, který přijmete, tělo rozloží. Jakmile se cukr přemění v těle na glukózu, dostane se do krevního řečiště a zvýší vám hladinu glukózy v krvi. Slinivka začne vylučovat inzulín, aby se glukóza dostala tam, kde je jí třeba. Pokud ale konzumujete velké množství cukru, můžete být časem rezistentní na inzulín. Z toho důvodu choďte na pravidelné lékařské kontroly a všímejte si možných příznaků, že jíte hodně cukru:

1. Větší hlad a nárůst hmotnosti

Cukr sice uspokojí vaše chuťové buňky, ale neuspokojí váš žaludek. Pokud nemáte ve stravě dostatek bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, tělo rychle spálí cukr a způsobí vám vlčí hlad. Navíc prázdné kalorie způsobují přírůstek hmotnosti. Změňte svůj jídelníček a inspirujte se zdravými fitness recepty.

2. Podrážděnost

Pokud jste náladová, podrážděná nebo nervózní, na vině nemusí být jenom stres. Může to být známka toho, že jíte nadbytek cukru. Konzumace jednoduchých cukrů může přispívat k zánětům v těle, zhoršovat náladu a navodit příznaky deprese.

UDĚLEJTE SI JEDNODUCHÝ TEST: Cítíte se podrážděná hodinu poté, co sníte svačinu? Nebo jste podrážděná každý den ve stejnou dobu? Zpětně si promítněte, co jste snědla a kolik cukru to obsahovalo.

3. Únava a nedostatek energie

Cukr je rychlým zdrojem energie. Bez ohledu na to, kolik toho sníte, budete mít za 30 minut opět hlad. Budete unavená a budete znovu hledat zdroj energie. Velké výkyvy hladiny cukru v krvi a přejídání mohou způsobit dlouhodobý pokles energie.

donuty s cukrem

4. Potraviny nejsou dost sladké

Připadá vám, že vaše staré známé potraviny nejsou tak sladké jako dřív? Nebo sladíte víc než obvykle? Může za to váš mlsný jazýček, který si zvyknul na určitou míru sladkosti. Zkuste postupně ubírat cukr, i když vám méně sladké potraviny nebudou chutnat. Je to jen o zvyku.

5. Neodolatelné chutě na sladké

Máte neodolatelné chutě na sladké? Pravděpodobně jste závislá na pozitivních účincích cukru. Cukr působí na centrum potěšení v mozku a zvyšuje hladinu hormonu štěstí – dopaminu. A dopamin zase zvyšuje touhu po cukru. Dostanete se tak do začarovaného kruhu. Zkuste poskládat snídani a svačiny z plnohodnotných potravin a postupně odbourávejte potraviny s cukrem.

6. Vysoký krevní tlak

Berete léky na vysoký krevní tlak? I za vysokým tlakem stojí příliš mnoho cukru ve stravě. Zejména nápoje slazené cukrem mohou přispívat k vysokému krevnímu tlaku a vyššímu výskytu hypertenze. Vysoká hladina glukózy v krvi může poškodit výstelku krevních cév. Kvůli tomu lipidy (tuky) ulpívají na stěnách cév a stoupá vám cholesterol.

žena má vrásky kvůli nadbytku cukru

7. Akné a vrásky

Máte akné? Prohlubují se vám vrásky? Nechte si zkontrolovat hladinu glykémie. Právě vysoká glykémie narušuje rovnováhu pokožky a přispívá k akné a tvorbě vrásek.

8. Bolesti kloubů

Bolest kloubů nemusí souviset s věkem. Zamyslete se, co pijete. Sycené slazené nápoje mohou zapříčinit rozvoj revmatoidní artritidy. Konzumace velkého množství cukru může vést k systémovému zánětu, a tím i k bolestem kloubů.

9. Problémy se spánkem

Cukr negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Spánkový cyklus je regulován světlem, teplotou v místnosti a hladinou glykémie. Pokud konzumujete nadměrné množství cukru, může vám vysoká glykémie narušit spánkový cyklus a zhoršit kvalitu spánku.

10. Zažívací problémy

Příliš mnoho cukru dráždí střeva. Poznáte to podle toho, že máte bolesti žaludku, křeče nebo průjem. Cukr zhoršuje gastrointestinální příznaky u lidí se syndromem dráždivého tračníku, Crohnovou chorobou nebo kolitidou.

11. Mozková mlha

Nadbytek cukr také může zhoršit mentální funkce, soustředění, koncentraci a paměť. I když mozek cukr potřebuje, nadměrné množství má negativní dopad na kognitivní funkce mozku.

žena má zkažené zuby kvůli nadbytku cukru

12. Kazivost zubů a záněty dásní

Bakterie v našich ústech se živí jednoduchými cukry. Nadbytek cukru přispívá ke kazivosti zubů a onemocnění dásní. Po konzumaci jídla s vysokým obsahem cukru si vypláchněte ústa vodou.

Sdílejte článek na Facebooku a informujte přátele, co způsobuje příliš mnoho cukru.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial