Bydlení

12 ÚŽASNÝCH NÁPADŮ, JAK OCHLADIT BYT V LÉTĚ

Konečně je horko a léto jak má být! Nesdílíte toto nadšení s teplomilnými lidmi? A jako naschvál máte doma pořádné vedro? Ochlaďte byt bez klimatizace a ušetřete za energie. Vyzkoušejte jednoduché triky, které fungují. Zjistěte, jak rychle ochladit prohřátý byt, aby se v něm dalo spát.

žena se snaží ochladit byt v létě

1. nápad: Vyměňte povlečení za chladivé

Spěte dobře až do rána a vyměňte flanelové povlečení za chladivé. Přestaňte se v noci nepříjemně potit a převlečte peřiny a polštáře:

  • do bavlněného povlečení
  • do saténového povlečení
  • do povlečení z bavlněného saténu
  • do bavlněného povlečení z egyptské vlny

2. nápad: Spěte blíže k podlaze

Zapomeňte v létě na vysoké matrace z paměťové pěny a uložte je na horké dny do kumbálu. Zároveň spěte blíže k podlaze, aby vám bylo chladněji. Pokud máte vysokou postel, investujte do matrací se zabudovaným chladivým gelem.

3. nápad: Namontujte stropní ventilátory

Nainstalujte do bytu stropní ventilátory a nastavte je tak, aby se otáčely proti směru hodinových ručiček. Vzduch tak bude proudit směrem dolů a užijete si chladivý závan vzduchu. Pokud nechcete investovat do stropních ventilátorů, rozmístěte po bytě stojací ventilátory.

zelená rostlina monestera

4. nápad: Používejte odsávací techniku

Po horké sprše a při vaření zapněte odsávací techniku. Tito skvělí pomocníci v domácnosti odvádějí horký vzduch a vlhko z bytu. Díky tomu budete mít v bytě nižší teplotu a přijatelné klima.

5. nápad: Vyměňte žárovky

Věděli jste, že klasické žárovky vyzařují až 90 % spotřebované energie zpět do místnosti?  Přejděte na LED žárovky, které vám navíc sníží spotřebu elektřiny. Zvažte také nákup chytrých světel, u kterých můžete ztlumit či zhasnout světlo pomocí chytrého mobilu.

6. nápad: Rozmístěte po bytě rostliny

Umístěte do blízkosti oken vyšší rostliny, které zabrání proniknutí slunečních paprsků do místnosti a sníží teplotu. Vyberte v zahradnictví rostliny s velkými listy, například fíkovník nebo monsteru. Tyto rostliny spolehlivě ochladí byt.

ženská ruka u závěsu

7. nápad: Pověste zatemňovací závěsy

Teplotu v bytě snížíte až o 33 % díky zatemňovacím závěsům v neutrálních barvách a s bílým plastovým podkladem. Pokud bydlíte v domku, nechte si nainstalovat venkovní rolety či žaluzie, případně interiérové rolety. Závěsy nechte zatažené hlavně mezi 14. a 19. hodinou.

8. nápad: Postavte před větrák kbelík s ledem

Nejjednodušší a nejlevnější nápady bývají nejefektivnější. Zchlaďte byt bez klimatizace – připravte si pořádnou várku ledu. Před ventilátor umístěte v bezpečné vzdálenosti nádobu se studeným ledem a těšte se na to, jak bude led ochlazovat vzduch.

9. nápad: Nechte v bytě proudit vzduch

Ve večerních hodinách a v den, kdy trochu fouká větřík, otevřete protilehlá okna v bytě. Místnostmi vám bude proudit chladnější vzduch. Vezměte si na pomoc ventilátor. Postavte ho k otevřenému oknu, aby mohl vytlačovat horký vzduch ven.

obývací pokoj s kočkou

10. nápad: Nalepte na okna fólie odrážející teplo

Už jste slyšeli o okenních fóliích, které odrážejí teplo? Fólie oceníte zejména ve starších bytech s původními okny. Okenní fólie fungují tak, že přilnou k vašemu oknu a zabraňují pronikání tepla do místnosti. Převedeno do čísel – kvalitní fólie blokují až 80 procent slunečního tepla a až 99 procent UV záření.

11. nápad: Vymalujte byt světlými barvami

Chystáte se vymalovat byt? Začněte s tím okamžitě! Vymalujte zdi světlejšími barvami, například bílou nebo neutrálními barvou se studeným podtónem. Světlé malířské barvy obsahují méně pigmentů, neabsorbují tolik tepla jako tmavé barvy a šikovně odrážejí světlo zpět.

pití s ledem pro zchlazení v bytě

Teplých letních dnů  neustále přibývá a horko je pro některé lidi úmorné. Ochraňte svou rodinu před přehřátím, vyzkoušejte naše nápady a dejte si pořádnou porci zmrzliny!

Napište nám do komentářů, jaké máte triky na zchlazení bytu 🙂 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial