Láska a vztahy

14 ČERVENÝCH VLAJEK VE VZTAHU, KTERÉ BYSTE NEMĚLA IGNOROVAT

Zamilovanost nám nasazuje růžové brýle, přes které přehlížíme červené vlajky, které nás před mužem varují. Jaké signály byste neměla ignorovat a čeho byste si měla konkrétně všímat? Přinášíme vám přehled 14 červených vlajek, které berte jako varování.

žena muž vztah

Jak rozpoznat varovné červené vlajky?

Důvěřujte vlastním instinktům a intuici. Tzv. red flags mohou být rozhodující v tom, jestli ve vztahu pokračovat nebo ne. Zároveň se ohlédněte za svými minulými vztahy a uvědomte si, co vám bylo nepříjemné. Neopakuje se to náhodou? Neztrácejte roky, měsíce ani dny s nesprávným partnerem. Všímejte si těchto červených vlajek:

1. Profil na seznamce neodpovídá skutečnosti

Všichni chceme udělat dobrý dojem, ale je velký rozdíl mezi prezentováním svého nejlepšího „já“ a neautentickým chováním. Varovat by vás měly falešné informace na profilu i staré fotografie. Vypovídá to o tom, že muž nemá sebevědomí a pravděpodobně byste s ním v budoucnu měla problém řešit konflikty ve vztahu.

2. O všech svých ex mluví jako o bláznech

Některé vztahy skončí natolik špatně, že i po letech stále bolí. Pokud váš nový partner chrlí jednu jedovatost za druhou na své „šílené“ expřítelkyně, mohla byste s ním mít v budoucnu problémy. Každý máme podíl na rozchodu a svalovat vinu na jen na druhé? To je důvod k extrémní opatrnosti.

3. Žárlí, chová se majetnicky a kontroluje vás

Žárlivost sama o sobě nemusí nutně znamenat červenou vlajku. Záleží na tom, jak váš partner žárlivost zvládá. Pokud reaguje tak, že na vás křičí a diktuje vám, s kým se můžete scházet, je to důvod k obavám. Signalizuje to začátek toxického a manipulativního vztahu.

4. Ponižuje vás „vtipnými“ poznámkami

„Byl to jen vtip.“ To ale nejsou kouzelná slova, která vymažou zraňující urážky. Sarkasmus, trapný smysl pro humor nebo ponižující vtipy na váš účet mohou signalizovat, že partner chce být ve vztahu nadřazený. Z jeho vtipů nesmíte mít nikdy špatné pocity ani slzy v očích. Problém nastává, když pokračuje ve svém chování, i když jste mu řekla, že vás svými vtípky zraňuje. Takový muž nebude nikdy dělat kompromisy ve vztahu.

5. Příliš spěchá na vztah

Tato červená vlajka, označována jako „love bombing“, nemusí být nutně o někom, kdo vám na druhé schůzce poví, že vás miluje, nebo kdo se chce po pár schůzkách sestěhovat. Chování je toxické, když o vás intenzivně a nadměrně projevuje zájem a snaží se vás vmanipulovat do stavu závislosti na své osobě. Sladká gesta nahrazuje zákeřnými činy, kterými chce ve vás vyvolat pocit viny, například že trávíte příliš času s přáteli nebo že jste neudělala, co po vás chtěl.

6. Je neslušný k obsluze

Hned na prvním rande si všímejte, jak se muž chová v restauraci či kavárně a jak jedná s obsluhou. Dá vám to skvělou informaci, jak nahlíží na lidi napříč sociální strukturou a jak reaguje, když je na mocenské pozici.

7. Neustále spolu bojujete

Jedna věc je, když se občas pohádáte kvůli nevyneseným odpadkům nebo ve špatné náladě. Pokud ale mezi sebou bojujete nebo se chová pasivně agresivně, zpozorněte. Jste-li ve vztahu na ostří nože, může to znamenat, že se k sobě nehodíte nebo to svědčí o toxické dynamice vztahu.

žena a muž vztah hádka

8. Neposlouchá vás

Zamyslete se nad tím, jak partner projevuje zájem o vaše koníčky a věci, které jsou pro vás důležité. Poslouchá vás, když mu vyprávíte o svém dni, nebo je myšlenkami jinde? Přiznejte si, jestli vás vnímá, poslouchá a podporuje.

9. Nepomůže vám v těžkém období

Partner by tu měl být pro vás, když ho potřebujete. To, jak si přesně představujete jeho podporu, záleží na vašich osobních preferencích. Pokud ale cítíte, že vás zanedbává nebo že jste mu lhostejná, nikdy nenaplní vaše emocionální potřeby.

10. Spoléhá na vaši podporu

Spoléhá na vás jako na jedinou podporu, když má vážné problémy s duševním zdravím nebo traumaty z minulosti. Neznamená to, že skvělý vztah mohou mít jen lidé, kteří jsou v psychické pohodě. Důležité je, jestli o svém problému ví a jestli ho řeší. Nejste zodpovědná za jeho duševní blaho.

11. Nenápadně posouvá vaše fyzické hranice

Nechce vás partner přestat lechtat, když mu řeknete, že to stačilo? Dotýká se vás zdánlivě nevinným způsobem, když vyžadujete osobní prostor? Trvejte si na tom, aby respektoval vaše hranice a to, jak má s vámi zacházet. Pokud partner překračuje vaše hranice, nebude respektovat žádné.

12. Vaši přátelé a rodina s ním nechtějí trávit čas

Vaši blízcí vás chtějí vidět šťastnou a spokojenou. Zjistěte, co si myslí o vašem novém příteli. Vaši nejbližší mohou vnímat problémy, které přes zamilovanost nevidíte. Zeptejte se jich na rovinu, proč nechtějí trávit čas s vaším přítelem nebo ho lépe poznat. Buďte připravena na jejich odpovědi a neberte je na lehkou váhu.

13. Zkouší na vás gaslighting

Gaslighting je druh manipulace, kdy váš partner překrucuje realitu a nutí vás pochybovat o svém vnímání prostřednictvím popírání („to jsem nikdy neřekl“) nebo obviňování („jsi přecitlivělá“). Jedná se o formu emocionálního zneužívání, kterou je obtížné rozpoznat.

14. Je nervózní, když nejste s ním

Všichni si procházíme líbánkovou fází, kdy nechceme být jeden bez druhého. Trávíte však s partnerem příliš času? Může vás to začít dusit a oslabovat. Udělejte si čas sama pro sebe a věnujte pozornost tomu, jak váš partner reaguje, když chcete být sama. Naštval se nebo ve vás vyvolává pocity viny? Ukazuje to na jeho majetnickou stránku osobnosti, případně na potřebu naplnit své vlastní emocionální potřeby.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial