Bydlení

15 RAD, JAK SNÍŽIT SPOTŘEBU ELEKTŘINY

Cena elektrické energie za poslední týdny neuvěřitelně stoupla. Také vám to narušuje měsíční rozpočet a přemýšlíte, jak ušetřit na elektřině? Vyzkoušejte osvědčené a bezplatné způsoby, jak ušetřit tisíce korun ročně a snížit spotřebu elektřiny o více než 10 procent. Přinášíme vám rady, jak malými změnami uspoříte na elektřině.

Jak ušetřit na elektřině?

Existuje mnoho triků, jak ušetřit na elektřině. Zkuste přeměnit svou domácnost na chytrou a při pořizování nových spotřebičů sledujte energetické štítky. A jak konkrétně snížit spotřebu elektrické energie?

1. Používejte LED osvětlení

Pokud jste ještě nepřešli na LED žárovky, nyní nastal ten správný čas. LED žárovky spotřebují minimálně o 75 procent méně energie a mají 25x delší životnost než klasické žárovky.

2. Neotvírejte zapnutou troubu

Při každém otevření dvířek od trouby klesne vnitřní teplota v troubě o několik stupňů. Místo otevírání dvířek se podívejte na pokrm přes skleněné okénko a zhasněte světlo v troubě.

žena otevírá troubu a kontroluje koláč

3. Nainstalujte světla s detektory pohybu

Zejména v početných rodinách oceníte světla s detektorem pohybu. Již se nemusíte rozčilovat, že vaše děti nezhasnuly světlo. Světla s detektorem se rozsvítí, když někdo vstoupí do místnosti, a zhasnou, když nedetekují žádný pohyb.

4. Používejte na ohřev správný elektrospotřebič

Jestliže potřebujete přihřát nebo zapéct menší množství jídla, vsaďte na menší spotřebič, například mikrovlnnou troubu či toustovač. Spotřebují podstatně méně elektřiny než trouba.

5. Nainstalujte stmívače

Stmívači si regulujete intenzitu světla a navodíte si příjemné prostředí. Zároveň stmívači snižujete výkon a příkon žárovek, což pomáhá šetřit energii. V současné době se prodávají bezdrátové inteligentní stmívače pro maximální úsporu elektřiny.

chytrá žárovka na snížení spotřeby elektřiny

6. Nainstalujte chytré zásuvky

Vybavte domov chytrými zásuvkami a sledujte spotřebu elektřiny. Pomocí virtuálních asistentů si nastavíte automatické zapínání a vypínání elektronických zařízení nebo na dálku z práce vypnete jakýkoliv spotřebič.

7. Zabudujte chytrý termostat

Chytré bezdrátové termostaty automaticky regulují topné soustavy a můžete si na nich naprogramovat vlastní režim vytápění. Termostaty jsou intuitivní a mají dotykový displej v českém jazyce.

8. Přepněte elektroniku do pohotovostního režimu

Přepnutím elektroniky do pohotovostního režimu ušetříte více peněz, než když ji necháte zapnutou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na druhou stranu i elektronika v pohotovostním režimu spotřebovává elektrickou energii.

pračka s vypraným prádlem

9. Zapojte spotřebiče do prodlužovacího kabelu

Prodlužovací kabel sám o sobě nesníží spotřebu energie. Některé kabely ale obsahují tlačítko pro vypnutí všech spotřebičů napojených do prodlužovacího kabelu. To se hodí v momentě, kdy jdete spát nebo odjedete na pár dní pryč.

10. Vyměňte staré elektrospotřebiče za nové

Moderní elektrospotřebiče zakoupíte v energetických třídách A až G. Pro maximální úsporu energií si pořiďte elektrospotřebiče ve třídě A+++. Týká se to zejména myčky, pračky, sušičky, chladničky, mrazáku, televizoru, monitoru a vinotéky.

11. Naplňte buben pračky

Naplňte buben pračky do doporučené hmotnosti. Ušetříte několik set korun, když vyperete o jednu pračku týdně méně než doposud. Perte na 30 stupňů spolu s práškem na praní při nízkých teplotách a nastavte ždímání na 600 až 900 otáček.

jahody, banány a pití v ledničce

12. Vkládejte do ledničky vychladlé jídlo

Nikdy nevkládejte do ledničky horké či teplé jídlo. Nechte ho důkladně vychladnout a ušetřete tím další energii na jeho ochlazení. Ledničku nastavte na správnou teplotu 3 až 5 stupňů Celsia.

13. Nepřeplňujte rychlovarnou konvici

Chcete si uvařit kávu nebo čaj? Naplňte rychlovarnou konvici potřebným množstvím vody a zabraňte plýtvání elektřinou.

jídlo dělané v hrnci pod pokličkou

14. Vařte jídla pod pokličkou

Při vaření zakrývejte hrnce pokličkou a nedávejte do nich moc vody. Při vaření bez pokličky spotřebujete 4x více elektřiny. Pro pokrmy s dlouhou dobou přípravy použijte papiňák.

15. Odpojte nabíječku

Necháváte nabíječku nonstop v zásuvce? Možná vás překvapí fakt, že i volné nabíječky spotřebovávají elektřinu a přeměňují ji na teplo. Vytahujte nabíječku a ušetřete až 90 % energie, než kterou potřebujte k dobití baterie telefonu.

Napište nám do komentářů, jaké máte další rady na snížení spotřeby elektřiny.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial