Osobní rozvoj

18 ZPŮSOBŮ, JAK BÝT LASKAVÁ K OSTATNÍM (A K SOBĚ)

Pokaždé, když uděláte něco hezkého pro ostatní, uděláte svět lepším. I zdánlivá maličkost může někomu rozjasnit den. Na laskavosti je nejbáječnější to, že je „nakažlivá“. Buďte laskavá k lidem kolem sebe a sledujte, co vám to přinese do života. Jak být laskavá nejen k ostatním, ale i k sobě?

žena na kole

Víte, co si lidé přejí?

Co si přeje většina lidí na celém světě? Chtějí být šťastnější. Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je udělat někoho šťastnějšího tím, že k němu budete laskavá, zdvořilá a štědrá. Navíc, když budete laskavá k ostatním, i vy sama se budete cítit dobře a posílí to vaše mezilidské vztahy.

Vědci se domnívají, že štědrost a laskavost dává lidem pocit, že dělají něco, na čem záleží. To zase zlepšuje jejich náladu a posiluje imunitní systém.

18 způsobů, jak být laskavá

1. Buďte laskavá sama k sobě

Pokud chcete být k lidem laskavější, musíte nejprve začít u sebe. Dejte si svolení prožívat určité myšlenky, emoce a pocity. Netrýzněte se roky tím, že jste zklamala přítele nebo milovanou osobu. Přestaňte o sobě pochybovat a staňte se laskavější sama k sobě a ostatním.

2. Nebojte se komplimentů

Pamatujete si, jak jste se cítila skvěle, když vám někdo řekl, že se mu líbí vaše šaty? Vyslovit kompliment stojí velmi malé úsilí, ale odměna je nedozírná. Komplimenty totiž pozitivně ovlivňují životy. Rozdávat komplimenty je pro mnohé z nás lehčí než je přijímat (je to podobné jako s dárky).

POZOR: Kompliment musí být naprosto upřímný. Umělé komplimenty budou mít pravděpodobně opačný účinek. Lidé mohou mít pocit, že jste neupřímná a nemáte dobré úmysly.

3. Podpořte finančně věci, na kterých vám záleží

Darovat někomu peníze vám přinese větší pocit štěstí a více radosti, než když je utratíte za sebe. Potvrzuje to tato studie z roku 2008. Najděte si smysluplné charitativní projekty nebo podpořte nemocného člověka ve svém okolí. Pokud vám to finanční situace dovolí, posílejte pravidelné dary.

4. Udělejte si čas na věci, na kterých vám záleží

Peníze nejsou jediným prostředkem, jak pomoct druhým. Organizace a charitativní organizace hledají dobrovolníky, kteří by jim pomohli šířit informace a dosáhnout jejich cílů. Zavolejte jim a zeptejte se, jak můžete pomoci.

5. Seberte odpadky z ulice nebo v přírodě

Nechápete, jak lidé mohou vyhodit odpadky na zem? Udělejte dobrý skutek, seberte odpadky a odneste je do koše. Platí to i pro odpadky na ulici, v přírodě nebo na koupališti – a když není koš poblíž, vezměte odpadky s sebou. Matka příroda vám poděkuje.

6. Rozesmějte lidi kolem sebe

Smích je lékem pro duši. Smích uvolňuje endorfiny, které vyvolávají v těle příjemné pocity. Až budete telefonovat s kamarádkou nebo budete pozorovat přítele při montování nábytku, snažte se je rozesmát nebo alespoň vykouzlit úsměv na rtech. Ale nezoufejte, pokud nemáte v rukávu žádné vtipné historky. I sledování legračního videa jim zlepší náladu.

7. Darujte spropitné

Ať už jste byla spokojená v donáškou jídla, milou pokladní nebo prodavačkou v obchodě, oceňte je za jejich práci. Dejte jim o 5 procent víc než obvykle (za předpokladu, že si to můžete dovolit).

žena v parku přemýšlí jak být laskavá

8. Buďte řidičky „džentlmenky“

Když jste na cestách, máte mnoho příležitostí, jak zlepšit lidem den. Pusťte auto, které marně odbočuje na rušné křižovatce, zaplaťte za maminku s dítětem parkovací lístek nebo nechte přejít osoby na přechodu.

9. Pošlete někomu kytici

Překvapte maminku, sestru nebo kamarádku a pošlete jim jen tak kytici. Koho by nepotěšily květiny s osobním vzkazem?

10. Oprostěte se od negativních myšlenek a negativních lidí

Je těžké být milá, když jste naštvaná. Zachyťte své vlastní negativní myšlenky a obraťte pozornost jinam. Někdy je lepší se fyzicky vzdálit – opustit místnost nebo jít na procházku. Odloučení není útěk, ale klíčem k tomu, abyste byla objektivnější a klidnější.

11. Upečte koláč pro osamocenou seniorku

Ráda pečete nebo vaříte? Upečte nějakou dobrotu pro osamocenou seniorku nebo ji pozvěte na oběd. Senioři jsou vděční za každý projev laskavosti.

12. Buďte ohleduplná k životnímu prostředí

Jak pomoct životnímu prostředí kolem nás? Začněte maličkostmi: noste do práce vlastní lahev s vodou, zapojte se do udržitelné módy, kompostujte zbytky z kuchyně a podporujte místní farmáře. Darujte a recyklujte věci místo toho, abyste je vyhodila do koše.

13. Zaplaťte někomu kávu nebo zákusek v kavárně

A udělejte to anonymně.

14. Pozorně naslouchejte

Když se vám někdo s něčím svěřuje, nepřerušujte ho, nedívejte se na telefon a netvařte se nezúčastněně.  Odpovězte si po každém rozhovoru na tyto otázky: „Co jsem se o této osobě dozvěděla? Jak se ta osoba cítila, když se mi svěřovala?“ Pokud jste schopna odpovědět na tyto otázky, jste dobrou posluchačkou.

15. Odpusťte druhým lidem

Odpuštění je zásadní pro to, abyste se stala laskavějším člověkem. Naučte se odpouštět druhým za jejich prohřešky, kterých se dopustili vůči vám. Nemůžete křivdy překonat? Vyhledejte terapeuta nebo si promluvte s někým důvěryhodným. Začněte se zbavovat minulých bolestí a negativních pocitů, kvůli kterým jste uvízla na mělčině. Když dokážete odpustit a zanechat minulost za sebou, stanete se přirozeně laskavějším člověkem.

šťastná žena v parku

16. Dívejte se na věci z jiné perspektivy

Neustále si připomínejte, že každý prožíváme jiný životní příběh. Jedna z nejlaskavějších věcí, kterou můžete udělat, je snažit se porozumět druhým a nahlížet na věci z jejich perspektivy. Zajímejte se o lidi ve svém okolí a upřímně poslouchejte, co říkají. Postupem času se naučíte druhé méně soudit.

17. Napište skvělou recenzi

Také se spoléháte na recenze ostatních lidí, když se chcete někde dobře najíst nebo koupit kvalitní elektrospotřebič? Teď je řada na vás. Pokud jste spokojená s konkrétními službami a produkty, napište pozitivní recenzi. Jste-li spokojená s číšníkem či prodavačkou, pochvalte je před manažerem provozovny.

18. Buďte pozitivní na sociálních sítích

Na sociálních sítích je spousta negativního obsahu a komentářů. Zveřejněte něco milého, vzdělávacího a motivačního. Třeba pozitivní citát.

Sdílejte článek na Facebooku a motivujte přátele k laskavějšímu chování vůči druhým lidem!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial