Láska a vztahy

19 MÝTŮ O LÁSCE, KTERÉ VÁS OVLIVŇUJÍ VE VZTAZÍCH

Láska je jemná a křehká. Láska je vzrušující pocit. Láska je bezpečné místo, váš domov. Určitě byste také dokázala říct, co pro vás láska znamená. Někdy ale máme o lásce a vztazích zkreslené představy. Prozraďme si, jaké jsou nejčastější mýty o lásce. Pokusme se vyvrátit některé zastaralé názory, které se týkají lásky, zamilovanosti a vztahů.

sedmikrásky ve tvaru srdce symbolizující lásku

1. mýtus: Ženy jsou romantičtější než muži

Také slýcháte, že ženy potřebují více romantiky než muži? Že muži jsou neromantické bytosti chtivé sexu? Výzkumy ale hovoří jinak: jen 49 procent žen a až 59 procent mužů věří na lásku na první pohled. A to je samo o sobě dost romantické, nemyslíte? Pokud se muži do někoho zamilují, dělají všechno pro to, aby vztah fungoval navzdory všem překážkám.

VĚDĚLA JTE, ŽE… Muži si idealizují všechny svoje partnerské vztahy i partnerky?

2. mýtus: Monogamie je výmysl lidské společnosti

Lidé, až na výjimky, vystřídají za život několik partnerů. Zdá se, že nedokážeme zůstat věrní. Ze všech stran navíc zaznívá, že monogamie je nepřirozená. Pravdou je, že vztah lidí k monogamii je složitý.

  • Podle biologů je asi 3 až 5 procent druhů savců monogamních – včetně člověka. S největší pravděpodobností pohled na monogamii ovlivňuje kulturní prostředí a historie lidstva, kdy dobře fungovalo i jiné partnerské uspořádání.

3. mýtus: Intenzivní zamilovanost trvá jeden nebo dva roky

Podle evoluční biologie trvá zamilovanost tak dlouho, aby se partneři setkali, spářili a vychovali dítě do batolecího věku. Poté přitažlivost a sexuální zájem opadá a partneři se buď rozejdou, nebo se mezi nimi rozvine láska.

JAKÁ JE PRAVDA? Podle výzkumu mohou být někteří lidé zamilovaní do jednoho partnera desítky let, aniž by se vytratila ona pověstná jiskra. Vědci zjistili, že aktivita mozků dlouholetých partnerů se podobala aktivitě mozků čerstvě zamilovaných párů. Ale s tím rozdílem, že v mozcích dlouholetých partnerů neprobíhala žádná aktivita spojená s posedlostí a úzkostí, jakou zažíváme, když se čerstvě zamilujeme.

4. mýtus: Protiklady se přitahují

Romeo a Julie. Pretty woman. Pohádky. Kdo by nevěřil tomu, že se protiklady přitahují? Vypadá to, že láska překračuje hranice společenské třídy a nezastaví se před ničím. Jak je to ale ve skutečném životě?

FAKT: S největší pravděpodobností si vyberete partnera, který je vám podobný. I v současné době si vybíráme partnery stejné etniky, společenského postavení, úrovně vzdělání a víry. Dává to smysl: máme rádi lidi, kteří jsou jako my.

žena a muž se nenechali ovlivnit mýty o lásce

5. mýtus: Až potkáte toho pravého, váš život bude kompletní

Myslíte si, že skutečnou lásku poznáte podle toho, že potkáte někoho, s kým se budete cítit kompletní? Možná za to může společenský názor, že manželství slouží k sebevyjádření. Spoléháme na to, že nám vztahy vrátí sebeúctu a pomohou osobnostně růst.

FAKT: V reálném životě většina lidí nenajde ani dokonalého partnera, ani spřízněnou duši. Lidé, kteří věří ve spřízněnou duši, bývají méně oddaní svým partnerům. Navíc jsou ve vztazích úzkostliví a méně shovívaví ke svým blízkým.

NEZAPOMEŇTE, ŽE… opravdová láska vám nespadne z nebe. Za opravdovou láskou stojí úsilí, empatie a pochopení.

6. mýtus: Online seznamování nefunguje

Čím dál více lidí hledá lásku na online seznamkách, kde fungují jiná pravidla než v reálném světě. Při seznamování online nesmíte mít hlavu v oblacích. Měla byste se zaměřit na poznávání nových lidí a nenucenou konverzaci.

NEJVĚTŠÍ PROBLÉM ONLINE SEZNAMOVÁNÍ: není to tak, že by online seznamky nefungovaly. Lidé si zkrátka nastavují laťku příliš vysoko, a tím si zužují výběr. Přitom mohou přehlédnout spoustu potenciálních partnerů.

7. mýtus: Okamžitě cítíte, že jste kompatibilní

Ve skutečnosti trvá v průměru 6 měsíců, než zjistíte, jestli jste s novým partnerem kompatibilní. Průzkum mezi manželskými páry ukázal, že trvalo asi 172 dní, než si byly jisty, že našly partnera na celý život. Buďte trpělivá a dejte lásce čas.

8. mýtus: Láska na první pohled existuje

Nikoliv. Láska na první pohled je vlastně jen fyzická přitažlivost. Když páry popisují, co cítily při lásce na první pohled, shodly se, že silnou přitažlivost. Studie odhalují, že mohou zaměňovat vzpomínky za pocity zamilovanosti. Je ale nepravděpodobné, že by zahořeli láskou hned, jak se setkali.

starší milenecký pár se nenechal ovlivnit mýty o lásce

9. mýtus: Buď je mezi vámi chemie nebo ne

Fyzická přitažlivost se časem vyvíjí. Ano, fyzická přitažlivost je rozhodně důležitou součástí vztahu, ale ne tou hlavní. Partner se pro vás stane atraktivním a přitažlivým, když budete usilovat o společné cíle a když se na sebe emočně napojíte.

TIP: Líbí se vám nějaký muž, ale necítíte onu pověstnou chemii? Buďte trpělivá a věřte, že se přitažlivost časem dostaví.

10. mýtus: Žárlivost je ukazatelem toho, jak moc vám na druhém záleží

Naopak. Žárlivost pramení z nejistoty a zatěžuje vztah. Je v pořádku, když si s partnerem nastavíte hranice. Není ale v pořádku, když žárlíte na každého, s kým partner mluví, pracuje nebo s kým se přátelí.

POZOR: Když se to se žárlivostí přehání, vygraduje to až k agresi. V takovém případě pomůže psycholog.

11. mýtus: Láska je nepředvídatelná

Nevěřte tomu. Na základě několika studií se ukázalo, že láska je docela předvídatelná. Na Gottmann Institutu dokázali vědci v průběhu 6 let předpovědět rozvod párů s přesností na více než 90 procent. Předvídatelnost je založena na tom, jak se páry vypořádávají s konflikty a jak se vzájemně podporují nebo kritizují.

12. mýtus: Každý má na světě jednoho vyvoleného partnera

Opravdu si myslíte, že na světě s osmi miliardami lidí existuje pouze jedna osoba, která je pro vás ta vyvolená? Ano, můžete děkovat Bohu, že jste se našli. Že k sobě skvěle pasujete. Není to ale proto, že jste spřízněné duše. Na světe jsou i další lidé, se kterými byste byla kompatibilní a šťastná.

muž a žena se drží za ruce

13. mýtus: Než se vezmete, musíte si být 100% jisti

V žádném případě. Kdo z nás si byl někdy něčím stoprocentně jistý? Pochybnosti jsou přirozené. Berete na sebe obrovský závazek, a to ve vás může vyvolat úzkost a strach. Většina lidí to má tak, že jsou zhruba na 70 procent připraveni se vzít. Chybějících 30 procent nejsou důvodem, proč byste měla říct NE.

14. mýtus: Kvalita vztahu se měří podle frekvence sexu

Tento mýtus je důsledkem toho, že se ve společnosti klade příliš důraz na sex. Musíte se popasovat s dezinformacemi, že sex hraje v našich životech hlavní roli, nemluvě o šílenství ohledně ženských orgasmů, mužské sexuální zdatnosti a toho, co údajně mají ženy rády v posteli.

  • Je sex důležitý? ANO.
  • Je sex důležitý v romantickém vztahu? ANO.
  • Můžete mít spokojený vztah bez pravidelného sexu? SAMOZŘEJMĚ. Dokonce i tehdy, když máte sex jednou měsíčně nebo vůbec.

PROTOŽE: Sexuální potřeby se liší od člověka k člověku. Zapamatujte si, že neexistuje žádný univerzální manuál, jak často musíte mít sex a kolik musíte prožít orgasmů. Jediné, na čem záleží, je vzájemná spokojenost se sexuálním životem.

15. mýtus: Musíte dodržet časovou osu

Je rok 2023. Věci se dávno změnily. Žijeme jinak, žijeme déle. Lidé nemusí spěchat, aby se brzy vzali a aby co nejdříve zplodili potomky. Neexistuje žádná standardní časová osa, kterou by lidé měli dodržovat. Tlak na zásnuby, svatbu, koupi domu a děti je zbytečný a přispívá k existenciální úzkosti.

PAMATUJTE: Každá máme svou vlastní časovou osu. Osu, která je pro nás ta správná. Navíc ne každá časová osa zahrnuje milníky, které se od nás očekávají. Nemáte žádnou povinnost vdát se ani mít děti.

16. mýtus: Dítě vyřeší vaše partnerské problémy

Každý vztah si prochází těžkými časy a problémy. Nenechte si ale namluvit, že dítě změní vztah k lepšímu a že vyřeší vztahové problémy. Nikdy by se nemělo na mateřství pohlížet jako na náplast. Se vší pravděpodobností se problémy naopak zhorší. Než se začnete pokoušet o dítě, vyřešte si všechny palčivé problémy.

balonky ve tvaru srdce jako symbol lásky

17. mýtus: Jednou nevěrník, navždy nevěrník

Hmmm, tenhle mýtus je těžký kalibr. Nevěra do vztahu nepatří, o tom žádná. Ale i tak byste měla věřit, že se lidé mohou změnit. A pokud toho nevěrník skutečně lituje a chce vztah zachránit, může to mezi vámi opět fungovat. Vzpomeňte si na příběhy párů, které nevěra posílila a vytvořila mezi nimi hlubší a silnější spojení.

18. mýtus: Vztahy by měly být snadné a nekomplikované

Jste toho názoru, že by měla být láska nekomplikovaná? Je to pěkná, ale nereálná představa. Vztahy jsou těžké a láska bolí. Vztah je celoživotní práce, protože jsme lidé a chybujeme. A když dva lidé spojí svoje životy, nastane mezi nimi dříve či později tření a hádky.

CO Z TOHO VYPLÝVÁ? Vztahy vyžadují úsilí a „údržbu“. Vztahy jsou totiž chaotické, komplikované a málokdy jednoduché. Ale i když je vztah práce, neznamená to, že za to nestojí. Cokoliv, co stojí za to, vyžaduje naše úsilí. A u vztahů to platí dvojnásob.

19. mýtus: Nikdy byste neměli chodit spát rozhádaní

Jednou z často opakovaných manželských rad je, že byste neměli s partnerem chodit spát rozhádaní. Nezapomínejte ale na rčení „ráno moudřejší večera“.

UDĚLEJTE TO TAKHLE: vyhlaste před spaním příměří s tím, že budete pokračovat v debatě ráno. A ráno se pravděpodobně probudíte s pocitem, že se cítíte o sto procent lépe a včerejší hádka vám bude připadat zbytečná a malicherná.

Sdílejte článek na Facebooku a proberte s kamarádkami nejčastější mýty o lásce a vztazích!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial