Dieta a výživa

27 TIPŮ, JAK ZHUBNOUT CHŮZÍ

Dá se zhubnout chůzí? A kolik kroků musíte denně ujít, abyste viděla výsledky? Odborníci přes hubnutí vám poradí, jak zhubnout chůzí a zvýšit fyzickou kondici. Naplánujte si pravidelné procházky třeba hned od zítra!

žena na skále přemýšlí jestli se dá zhubnout chůzí

Ujděte denně alespoň 7 500 kroků

Za rok umřou ve světě nejméně 2 miliony lidí kvůli nedostatku pohybu. Sedavý způsob života přináší řadu zdravotních problémů: od kardiovaskulárních nemocí až po cukrovku, obezitu a deprese. Ujděte denně alespoň 7 500 kroků a z toho 3 000 kroků rychlým tempem. Chůze má kromě zdravotních benefitů ještě jednu výhodu: zhubnete. Skvělá zpráva, nemyslíte?

27 tipů, jak zhubnout chůzí

Než si zavážete vycházkové boty a vyrazíte na cestu, přečtěte si, co vám radí odborníci:

1. Zvolte správné boty

Bez pohodlných bot na procházku raději nechoďte. Pokud nemáte doma vhodné boty, kupte si odlehčené boty do terénu.

2. Nahrajte si hudbu do mobilu

Nahrajte si do mobilu písničky, které vám rozproudí krev. Oblíbená hudba vás bude motivovat k dalšímu pohybu. Podle studie Frontiers in Psychology podporují rytmické skladby výkonnost.

3.  Nahrajte si audioknihu

Nechce se vám při chůzi poslouchat muzika? Nahrajte si do telefonu strhující audioknihu nebo podcasty. Řiďte se pravidlem, že audioknihu si pustíte jen při chůzi.

4. Naplánujte si trasu

Než vyrazíte ven, naplánujte si, kudy půjdete. Vymyslete několik tras, které se liší délkou, sklonem terénu a povrchem cesty.

5. Dejte si svačinu

Nesvačíte, protože chcete zhubnout? Dietoložka Morgyn Clair radí, abyste se alespoň hodinu před procházkou nasvačila. Pokud vynecháte před tréninkem jídlo, poklesne vám hladina cukru v krvi a bude vám slabo.

žena a pes v lese na procházce

6. Vyrazte se svou kamarádkou

Najděte si parťačku nebo parťáka na pravidelné procházky. Nenechte se odradit počasím a navzájem se motivujte. Je vědecky prokázáno, že díky parťákům zhubnete více kilo.

7. Pořiďte si krokoměr

Nasaďte si na ruku chytrý náramek, který počítá kroky. Krokoměr si také můžete nainstalovat do svého mobilu. Získáte tak přehled, kolik jste ušla kilometrů a kolik jste spálila kalorií.

8. Dejte si cíl 10 000 kroků

Pokud to myslíte s hubnutím vážně, ujděte alespoň 10 000 kroků denně. Až dosáhnete této mety, pokořte další hranici.

9. Veďte si turistický deník

Veďte si deník a poznamenejte si, kolik jste za den ušla kroků. K datu si napište svou aktuální váhu a sledujte, jak postupně hubnete.

10. Choďte za denního světla

Dobře se vyspěte a choďte na procházky za denního světla. Odborníci prokázali, že lidé, kteří vstávají před svítáním, mají nižší hladinu leptinu (hormonu sytosti).

11. Vezměte svého domácího mazlíčka

Pořiďte si pejska a choďte s ním na procházky. Nejen vy, ale i váš nový parťák se dostane do formy.

12. Jděte na procházku odpoledne

Podle studie Physiological Reports spalujete efektivně tuky odpoledne a udržíte si do večera nižší hladinu glukózy v krvi.

13. Choďte svižně

Choďte svižně, jako byste někam spěchala. Zkuste jít 30 minut svižně po rovném povrchu a postupně přecházejte na členitější terén.

žena na horách na procházce

14. Sledujte tepovou frekvenci

Na chytrém sportovním náramku zjistíte, jakou máte tepovou frekvenci. Tu byste měla mít od 117 do 130 tepů za minutu v závislosti na vaší výšce a váze.

15. Měňte tempo chůze

Odborníci zjistili, že střídáním tempa spálíte až o 20 procent kalorií víc než při stejném tempu.

16. Choďte venku a ne na běžícím pásu

Chůze v přírodě má pozitivní dopad na vaši psychiku. Chůzí snížíte hladinu kortizolu v krvi, který způsobuje stres, vyvolává úzkosti a zvyšuje chuť k jídlu.

17. Držte správný postoj těla

Při chůzi se soustřeďte na postoj těla. Narovnejte se v ramenou a zatněte břišní svaly. Představujte si, jako by měl někdo ruku na vašich bedrech a poháněl vás dopředu. Zapojte celé tělo, abyste zlepšila výdrž a zpevnila svalový tonus.

18. Zařaďte intenzivní procházky

Až si zvýšíte fyzickou kondici, zařaďte do tréninku (obden) 20 minut vysoce intenzivní chůze. V ostatní dny si naplánujte 30 minut středně intenzivní chůze.

19. Zdolejte kopec

Prokládejte chůzi po rovném terénu s rychlou chůzí do kopce. Při chůzi do kopce se mírně předkloňte a ulevte svým namáhaným svalům a kolenům.

20. Používejte závaží

Nasaďte si na ruce závaží, které vám zvýší výdej kalorií. Ruční závaží ale nepoužívejte, pokud máte vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění. Hmotnost závaží by neměla být větší než 10 procent vaší tělesné hmotnosti.

21. Dostatečně pijte

Nezapomeňte si vzít na procházku lahev s vodou. Dostatek vody má zásadní vliv na kognitivní funkce a energii. Pitím tak zvyšuje efektivitu chůze.

22. Po procházce vypijte zelený čaj

Pokud vám nevadí povzbudivé látky v zeleném čaji, vypijte po tréninku šálek zeleného čaje. Pomůže vám s hubnutím a s regenerací bolavých svalů.

23. Choďte co nejvíce

Chůze má blahodárný vliv na metabolismus a pomáhá spalovat nebezpečný břišní tuk. Vydejte se do práce pěšky nebo vyjděte schody v paneláku. Každý krok se počítá.

žena muž a pes na procházce v přírodě

24. Jezte zdravě

Zdravé jídlo je nezbytnou součástí aktivního životního styl. Díky zdravé výživě dosáhnete vytyčených cílů. Ujistěte se, že máte v jídelníčku dostatek vlákniny, bílkovin a sacharidů s nízkým glykemickým indexem.

25. Nejezte víc, než spálíte chůzí

Pokud budete mít po chůzi vlčí hlad, zvyšte příjem kalorií denně o 20 až 30 procent toho, co jste spálili.

26. Berte chůzi jako součást života

Zpočátku je každý pohyb těžký, protože pohybová aktivita není součástí vašeho každodenního života. Jakmile se procházky stanou každodenním návykem, máte vyhráno.

27. Hledejte způsoby, jak se zlepšit

Chodíte po stále stejných trasách a nudí vás to? Nebo vnímáte chůzi jako dřinu? Stanovte si měřitelné cíle a berte je jako výzvu. Každý týden například přidávejte počet kroků, vyzkoušejte náročnější trasy nebo si přibalte závaží do batohu.

Chůze je důležitou fyzickou aktivitou pro spalování kalorií a kontrolu hmotnosti. Důležitá je však rovnováha. Zpočátku to s pohybem nepřehánějte, abyste předešla bolestem, zraněním a ztrátě motivace.

Napište nám do komentářů, jestli jste někdy zkoušela zhubnout chůzí.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial