Cestování

27 VĚCÍ, KTERÉ UDĚLAT PŘED ODJEZDEM NA DOVOLENOU

Představte si, že za pár dní jedete na dovolenou. Vzrušením ani nemůžete spát. Těšíte se, ale do toho přemýšlíte, co jste zapomněla zařídit a zabalit. Nezoufejte, sepsali jsme pro vás seznam věcí, které udělat před odjezdem na dovolenou. Na co myslet, než za vámi zaklapnou dveře bytu?

žena na dovolené

1. Ověřte si, jestli máte aktivovaný roaming

Zavolejte svému mobilnímu operátorovi a ověřte si, jestli máte zapnutý roaming. Informujte se, kolik vás bude stát volání, zprávy a data.

2. Zkontrolujte rezervace

Zkontrolujte si, jestli máte potvrzené rezervace: let, hotel, auto z půjčovny a další služby. Pro jistotu si všechny rezervace vytiskněte nebo je vyfoťte a schovejte si je do příručního zavazadla.

3. Ujistěte se, že odejdou platby

Podívejte se ve svém internetovém bankovnictví, jestli máte nastavené příkazy na platby, které mají splatnost během doby, kdy budete pryč. Ubezpečte se, že veškeré platby a splátky odejdou včas.

4. Podívejte se na počasí

Máte v kufru samé letní oblečení, ale předpověď počasí ukazuje, že se má ochladit. Nezapomeňte se před odjezdem podívat, jaké bude v cílové destinaci počasí a buďte připravená na slunce, déšť i zimu.

5. Zbavte se potravin, které se rychle kazí

Poslední věc, kterou chcete, je vrátit se do páchnoucího domova. Rozdejte potraviny, které se rychle kazí, umyjte nádobí, vyneste odpadky, vyčistěte odpady a dejte po bytě nástrahy na hmyz.

6. Řekněte někomu blízkému, kam jedete

Myslete na svou bezpečnost a řekněte někomu z rodiny nebo kamarádce, kam cestujete a na jak dlouho. Předejte jí kopii rezervací a cestovatelských plánů a domluvte se, kdy se jí ozvete.

7. Stopněte poštu

Zeptejte se na místní poště, jestli by vám nenechali dopisy a zásilky na poště. Nejméně ze všeho potřebujete, aby si vás zloději vytipovali podle přeplněné schránky. Nebo se s někým domluvte, aby vám vyzvedával poštu.

8. Ukliďte balkon, terasu a okolí domu

Nenechávejte venku žádný zahradní nábytek, lehké předměty ani věci, které by mohly přilákat zloděje. Ukliďte okolí domu a balkon pro případ bouřky a vichřice.

žena balí před odjezdem na dovolenou

9. Zkontrolujte platnost cestovních dokladů

Ujistěte se, že máte platný pas. Přečtěte si na stránkách ministerstva zahraničí, jak dlouhou platnost pasu vyžadují jednotlivé země.

10. Požádejte někoho o kontrolu bytu

Požádejte někoho důvěryhodného, aby vám zkontroloval byt. Pokud je to možné, nechte u sousedů kontakt na osobu, které jste svěřila klíče. Při havárii budou vědět, komu zavolat.

11. Sjednejte si cestovní pojištění

Sjednejte si cestovní pojištění, které vám pokryje všechna rizika na cestách. Využijte rozšířené pojištění, které zahrnuje ztrátu zavazadel a úrazy.

12. Udělejte si kopie důležitých dokumentů

Udělejte si tištěnou a elektronickou kopii pasu, kreditní a debetní karty a veškerých důležitých dokumentů.

13. Zavřete vodu a vypněte elektroniku

Odpojte doma veškeré spotřebiče, televizi i digitální budík. Zavřete přívod vody a ubezpečte se, že jste udělala maximum, aby se doma nic nestalo.

14. Sepište si seznam důležitých věcí

Sepište si kontrolní seznam a postupně si v něm odškrtávejte položky, na které nechcete zapomenout: cestovní pasy, léky, nabíječky, adaptéry, toaletní potřeby, oblečení… Cokoliv, co je pro vás důležité.

15. Nabijte elektroniku, kterou si berete s sebou

Ujistěte se, že máte nabitý mobil, foťák, kameru a další elektroniku. Nikdy nevíte, kde se zdržíte a kdy si budete muset volat o pomoc. Zjistěte si, jestli si musíte vzít adaptéry.

16. Ukliďte byt

Možná vám to bude znít hloupě, ale ukliďte kompletně byt. Není nad to, když se vrátíte domů do čisté koupelny a když se vyspíte ve voňavé povlečení.

17. Dejte si pozor na tekutiny

Kosmetiku a jiné tekutiny zabalte do odbavovaného zavazadla. Pokud převážíte tekutiny v příručním zavazadle, zkontrolujte, že jsou v limitu a v požadovaném balení.

kufr s cestovním dokladem

18. Vložte cennosti do příručního zavazadla

Stává se, že se odbavené zavazadlo ztratí nebo se ocitne v jiné destinaci. Pro tento případ mějte veškeré cennosti v příručním zavazadle. Do příručního zavazadla si také dejte náhradní oblečení.

19. Zjistěte, jak je hotel vybaven

Informujte se, jestli je ve vašem hotelovém pokoji fén, toaletní potřeby a ručníky. Pokud ano, ušetříte si prostor v zavazadle.

20. Zabezpečte si odbavované zavazadlo

Nechte si na letišti zabalit zavazadlo do fólie nebo si vezměte kufr se zamykáním. Zámek na kufru se vám bude hodit, když si budete chtít schovat na hotelu do kufru peníze a jiné cennosti.

21. Přibalte si žabky

Nedělejte si iluzi, že jsou hotelové pokoje dokonale uklizené. Zabalte si do kufru žabky a noste je do sprchy i na pokoji.

22. Zeptejte se na očkování

Máte se nechat před odjezdem očkovat ? Vždy záleží na cílové destinaci. Zvažte očkování do exotických destinací, i když je dobrovolné.

POZOR: Do některých zemí je očkování povinné, do ostatních zemí je dobrovolné.

23. Vyhledejte si informace o cílové zemi

Pokud se chystáte do cílové země poprvé, zjistěte si o ní co nejvíce informací: místní zvyky, kulturu, oblečení, kriminalitu, focení památek… Podívejte se na oficiální cestovatelské weby nebo cestovatelské blogy.

24. Naučte se poděkovat v místním jazyce

I když se v dnešní době všude domluvíte anglicky, není nad to pozdravit místní lidi jejich řečí. Naučte se pozdravit a poděkovat – tyto základní fráze by měl ovládat každý z rodiny.

žena s fotoaparátem

25. Stáhněte si off-line mapy

Stáhněte si do mobilu off-line mapy, které můžete využívat bez připojení k internetu. Uložte si do map oblasti, v kterých se budete pohybovat a které chcete navštívit.

26. Vezměte si hotovost i platební kartu

Nejezděte na dovolenou jen s hotovostí nebo jen s platební kartou. Vyhnete se tak nepříjemným situacím v obchodech a restauracích, kde akceptují pouze jeden typ platby. Mějte u sebe hotovost, nejlépe americké dolary.

27. Registrujte se do systému DROZD

Registrujte se před cestou do zahraničí do systému DROZD. Zadejte cílovou destinaci a odkdy dokdy tam budete. Když dojde k přírodní katastrofě, teroristickému útoku nebo k něčemu jinému, Ministerstvo zahraničních věcí vás bude informovat a pomůže vám v případě nouze odcestovat.

Odjet na dovolenou není jen tak. Kromě balení kufrů vás čeká spousta zařizování, abyste si mohla užít klidnou dovolenou a abyste se vrátila do poklidné atmosféry domova.

Sdílejte článek na Facebooku a dejte svým přátelům tipy, co udělat před odjezdem na dovolenou!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial