Láska a vztahy

3 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY, KTERÉ NIČÍ PARTNERSKÝ VZTAH

Víte, co ničí partnerské vztahy? Dopouští se toho obě strany: partneři se neustále vrací do minulosti a vztah nikam neposouvají. Najednou dělají věci, které ničí partnerské pouto. Stačí, že jednoho z nich rozčilují partnerovy návyky a rázem se dostanou do kolotoče hádek. Co dalšího ničí partnerský vztah a jaké to má řešení?

žena přemýšlí venku nad vztahem

Nejčastější komunikační chyby ve vztahu

Zkuste přemýšlet o následujících slovech: jiskra ve vztahu jako by se vytratila a najednou vám vadí na partnerovi každá maličkost. Hromadí se to ve vás, vyčerpává vás to a narušuje to partnerské pouto. V komunikaci s partnerem se pak dopouštíte těchto chyb:

  • Pronášíte popudlivé poznámky.
  • Neustále partnera kritizujete.
  • Stěžujete si nebo nadáváte na partnera, že se doma nezapojuje.
  • Rušíte na poslední chvíli společný program.
  • Zapomínáte na významné dny, jako jsou narozeniny nebo výročí.

CO PLATÍ PRO OBA? Pokud chcete mít zdravý vztah, věnujte pozornost maličkostem. Všímejte si toho, jakým tónem hlasu s partnerem komunikujete. Přesvědčte se, že partnera nekritizujete, ale podporujete ho a chválíte. Ujistěte ho, že si ho vážíte.

muž a žena křičí na sebe

Berete partnera jako samozřejmost? Může vás to stát vztah

Partneři dělají tu chybu, že vztah a lásku berou jako samozřejmost. Padají mezi nimi zábrany a vyčítají si, že ten druhý dlouho pracuje, nepomáhá doma nebo tráví čas s kamarády.

I když si myslíte, že jste kompatibilní pár a milujete se, může se váš vztah narušit. Stačí, když budete opakovat stejné chyby, které partnerovi vadí. Nebo pokud nerozvíjíte vztah, netrávíte čas s partnerem a nespíte spolu. Chytáte se za hlavu a nevíte, co s tím dělat?

Zkoumejte své činy a chování a proč mezi vámi stojí zeď. Povzbuzujete partnera nebo ho ponižujete? Podporujete ho nebo mu neustále připomínáte, co dělá špatně?

žena přemýšlí se zavřenýma očima

Chování ve vztahu, které narušuje vztah + jak z toho ven

Pojďme se podívat, jak nenápadně dochází k narušení vztahu. Jak se s tím popasovat a jak posílit vztah.

1. Zaměřujete se na co, co dělá partner špatně

Lidé si ve vztahu všímají toho, co partner dělá špatně. Tím si vytváříte myšlenkové návyky, které vás zneklidňují. Nakonec to vede k nespokojenosti ve vztahu. Nikomu se ale nelíbí, když ho někdo neustále upozorňuje na chyby a nedostatky. Ani vám ne.

Řešení: Hledejte, co na svém partnerovi milujete, čím vám imponuje, proč si ho vážíte. Zaměřte se na to, čím vás partner dělá šťastnými. Zaměřte se na pozitiva ve vztahu a zlepšete komunikaci mezi vámi. Zkuste oživit váš vztah a každodenní život hravostí, dobrodružstvím a novými zážitky.

2. Upřednostňujete svoje potřeby

Odborníci na párových terapiích často řeší, že partneři mezi sebou soutěží v uspokojování svých potřeb. Místo toho byste měli promyslet, jak být oboustranně šťastni. Závidíte partnerovi, že chodí každý den cvičit, protože se nemusí starat o domácnost? Nebo že jezdí s kamarády na motorce a vy nemáte čas zajít s kamarádkou na kávu?

Řešení: Každý máme nějaké potřeby – ale jen vy můžete převzít odpovědnost za naplnění svých potřeb. Neviňte partnera, že vám v něčem brání. Vzpomeňte si na chvíle, kdy se cítíte nejlépe. Co jste dříve dělali, abyste se cítili skvěle. Udělejte si základní seznam, co vás naplňuje, a seznam postupně doplňujte. Pak podnikněte kroky k tomu, abyste uspokojili své potřeby.

ALE! Zároveň se zajímejte o to, co potřebuje váš partner, aby se cítil lépe. Podporujte ho v jeho zájmech i v péči o sebe samého. Není ale vaší úlohou dohlížet na to, aby partner naplnil své potřeby. Každý to máme ve svých rukách.

žena a muž se drží za ruce

3. Podléháte emocím a zapomínáte na vztahové pouto

Je pochopitelné, že když se cítíte emocionálně zraněni, chcete být sami. Potřebujete svůj prostor, abyste si utřídili myšlenky. Jenže v těchto chvílích lidé zapomínají vyjádřit partnerovi náklonnost a lásku.

Není nic špatného na tom, když odejdete do jiného pokoje a srovnáte si v hlavě, co dál. Je ale špatně, že nedokážete partnerovi říct: „Potřebuji být chvíli o samotě, abych se uklidnil(a) a neřekl(a) něco, co nechci. Nic to ale nemění na tom, že tě miluji.“ Samota neznamená, že utečete před problémy, ale že najdete ztracenou rovnováhu a vrátíte se k partnerovi s chladnou hlavou.

Řešení: Pokud jste emočně zraněni, vypořádejte se s pocity o samotě. Až získáte emoční jistotu, promluvte si s partnerem, bez obviňování a výčitek. Přerušte jakoukoliv hádku a o samotě přemýšlejte, co hádku vyvolalo. Najděte ve svém nitru řešení a obnovte spojení s partnerem. Takto jste schopni vyřešit každý problém.

Až budete chtít příště bouchnout do stolu a překřičet partnera, zhluboka se nadechněte a pár minut zůstaňte o samotě.

I když se vám zdá tento postup zcestný, výsledky vás ohromí. Posílíte partnerský vztah a lásku a přestanete nevědomky ničit vztah.

muž líbá ženu venku na lavičce

Sdílejte článek na Facebooku a proberte s kamarádkami, jaké děláte chyby ve vztahu.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial