Zdraví

4 ŽENSKÉ POHLAVNÍ NEMOCI, S KTERÝMI SE MŮŽETE SETKAT I VY

Věděla jste, že ženy jsou náchylnější k sexuálně pohlavním nemocem? Je to dáno anatomií ženských pohlavních orgánů. Proto jsme se rozhodli, že pro vás zveřejníme téma, o kterém se moc nemluví ani ve společnosti, ani mezi kamarádkami: ženské pohlavní nemoci. Jaké mají příznaky a jak se léčí?

žena při sexu myslí na ženské pohlavní nemoci

Ženské pohlavní nemoci – bezpříznakové i příznakové

Myslíte si, že vás se to netýká? Pohlavní nemoc můžete chytit i od svého partnera. Muži jsou často přenašeči, ale nemají žádné příznaky. Do nového vztahu tak přinesou něco, o co nestojíte. A to nemluvíme o tom, když má muž jiné ženy a nechrání se kondomem. Poznejte včas ženské pohlavní nemoci, které není radno přehlížet.

1. HPV – lidský papilomavirus

HPV je nejčastější sexuálně přenosná nemoc. Téměř každý sexuálně aktivní člověk se setká se zákeřným lidským papilomavirem. Proč zákeřným? Protože většina kmenů nemá žádné příznaky a lidé ani nepostřehnou, že se HPV nakazili.

Pokud se u vás objeví příznaky HPV, pravděpodobně to budou buď genitální bradavice, nebo vám gynekolog zjistí z cytologického stěru přítomnost buněk, které mohou vyvolat rakovinu děložního čípku.

Léčba a prevence HPV

Protože se jedná o virus, neexistuje žádná léčba. Nemusíte ale propadat panice. Genitální bradavice se léčí lokálními léky, případně chirurgicky. Nejlepší prevencí proti HPV je vakcína, kondom a pravidelné cytologické vyšetření u vašeho gynekologa.

2. Genitální opar

Genitální opar (herpes) je další pohlavní choroba způsobená virem. Šíří se z kůže na kůži během sexuální aktivity. Příznakem herpesu jsou:

 • bolestivé a zanícené puchýře kolem pochvy nebo konečníku

Léčba a prevence herpesu

Ani genitální opar nelze vyléčit, protože se jedná o virus. Jakmile se jím nakazíte, celý život jste nositelkami tohoto viru. Genitální opar se potlačuje perorálními léky, které pomáhají snížit jeho výskyt a závažnost. Používejte kondom, ale ani ten není stoprocentní ochranou. Virus se může přenést i při orálním sexu nebo kůží, kterou kondom nekryje.

Je důležité vědět, že genitální opar můžete přenést na partnera, i když jste ho zrovna neprodělala, ale „spí“ vám v těle.

kondom proti ženským pohlavním nemocem

3. Kapavka

Kapavka je bakteriální pohlavní nemoc, která se může objevit v genitáliích, kolem konečníku nebo v zadní části krku. Pokud se kapavka neléčí, způsobuje vážné zdravotní komplikace. Mnoho infikovaných lidí nemá žádné příznaky, proto je důležité testování. Mezi běžné příznaky kapavky patří:

 • pálení při močení
 • časté močení
 • nažloutlý vaginální výtok
 • anální výtok
 • zarudnutí a otok genitálií
 • vaginální svědění nebo pálení

Léčba a prevence kapavky

Neléčená kapavka může vést k těžkým zánětlivým onemocněním pánve a infekcím pohlavních orgánů, které mohou způsobit neplodnost. Při včasném zásahu se kapavka snadno léčí antibiotiky. Nejlepší prevencí je používat kondom během sexuální aktivity.

Testování na kapavku se provádí stěrem z infikovaného místa – konečníku, hrdla nebo děložního čípku.

4. Chlamydie

Chlamydie je další bakteriální pohlavní nemoc, která je velmi podobná kapavce. Ve skutečnosti se tyto dvě infekce mnohdy vyskytují společně. Většina žen nemá žádné příznaky, a pokud ano, poznají to podle těchto symptomů:

 • křeče v břiše
 • abnormální vaginální výtok
 • opakované infekce močových cest
 • bolesti při močení
 • naléhavá potřeba močit

Léčba a prevence chlamydií

I neléčené chlamydie mohou způsobit zánětlivé onemocnění pánve a vážné poškození pohlavních orgánů. Naštěstí se snadno léčí antibiotiky. Chlamydiím se můžete bránit, když budete používat kondom při pohlavním styku.

Chlamydie se zjišťují výtěrem z děložního čípku, vaginálním výtěrem nebo screeningovým testem z moči.

Pokud máte jakékoliv potíže, co nejdříve navštivte svého gynekologa. Není se za co stydět – gynekologové jsou profesionálové, kteří se s ženskými pohlavními nemocemi setkávají běžně.

Sdílejte článek na Facebooku a varujte přátele před pohlavními nemocemi!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial