Láska a vztahy

5 FÁZÍ ROZCHODU PODLE ODBORNÍKŮ NA VZTAHY

Rozchod je sám o sobě zdrcující. Musíte přerušit vazby s někým, s kým jste byli emocionálně spojeni. Než ale navážete nový a smysluplný vztah, musíte si projít rozchodovými fázemi. Uveďme si 5 fází rozchodu podle odborníků na vztahy a zjistěte, v jaké fázi se nacházíte vy!

smutná žena po rozchodu

Fáze rozchodu nemusí být u každého stejné

Možná už jste slyšeli o fázích rozchodu, ale u každého probíhá uzdravování srdce jinak. Podle expertů na vztahy mohou někteří lidé určité fáze přeskočit nebo je prožívat v jiném pořadí.

„Nemyslím si, že by existovaly konkrétní etapy rozchodu. Záleží na tom, kolik jste toho do vztahu investovali, míní párová psycholožka Noloo Dardashti. „Pocity po rozchodu se liší podle toho, jestli jste byli jen na několika schůzkách nebo jste setrvali ve vztahu několik let.“

žena sedí na zemi a prožívá bolest z rozchodu

Nemůžete se s rozchodem vypořádat? Není to chybou charakteru

Věda říká, že odpoutat se od minulého partnera je těžké. Vinu hledejme v našem mozku. Lidé, stejně jako ostatní savci, jsou sociální tvorové, proto náš mozek hůře zpracovává sociální bolest (podobně jako fyzickou bolest). Zatímco biologické potřeby jsou důležité pro množení, láska je nezbytná pro vytvoření partnerství a předání kvalitního DNA našim potomkům.

Jinými slovy, pokud máte po rozchodu pocit, že vám jde doslova o život, nemýlíte se. Zdánlivě nesnesitelné emoce jsou normální reakcí na rozchod. Mnoha lidem pomáhá vědomí, že v tom nejsou sami. To jim přináší úlevu a naději do budoucna.

žena cítí po rozchodu vztek

Fáze rozchodu podle odborníků na vztahy

Nyní jsme se dostali k části článku, na kterou jste čekali: nemusíte nás ale brát za slovo. Každý odborník má na rozchodové fáze jiný náhled, ale nejčastěji prožijete tyto etapy rozchodu:

1. Nevěříte, že se to opravdu stalo

Spousta lidí je po rozchodu v šoku, že se to stalo. Nemohou hned vstřebat nastalou situaci a nechtějí ji přijmout za fakt. Psychologové uvádí, že fáze popírání smutku je sebeochrannou reakcí. Okamžité uvědomění rozchodu by bylo pro váš mozek bolestivé.

2. Cítíte hněv nebo vztek

Další fází rozchodu je hněv či vztek. Tato emoce se může objevit kdykoliv. Vaše mysl přeměňuje bolest a zmatek na hněv. Cítíte ho nejen k bývalému partnerovi, ale často i k něčemu nehmotnému, například k osudu či vesmíru. Nepřekračujte tuto fázi a na bývalého partnera se zdravě naštvěte. Zformulujte si v mysli, proč muselo k rozchodu dojít, a vzpomeňte si na všechny varovné signály.

smutná žena se prochází mezi květinami a prochází si fázemi rozchodu

3. Chcete expartnera zpět

V této fázi nechcete přijmout danou situaci a začínáte jednat beze smyslu. Chcete získat svého expartnera zpět za každou cenu, i když v tom okolí nevidí logiku a ponižujete se. Vzpomínky na bývalého partnera vám v mozku navozují pocity potěšení a radosti. A vy se snažíte najít způsob, jak s expartnerem obnovit kontakt.

4. Cítíte se smutní a prázdní

Tato fáze nastává, když se vám nedaří získat expartnera zpět. Uvnitř sebe na vše rezignujete a upadáte do stavu podobnému depresi. V těle vám klesá dopamin a cítíte beznaděj. Již se nepokoušíte navázat kontakt s bývalým partnerem a utápíte se ve smutku, někdy i v alkoholu. Jak dlouho bude tato fáze trvat, to závisí na mnoha okolnostech.

vyrovnaná žena cvičí jógu

5. Jste konečně klidní a vyrovnaní

Poslední fáze je fází úlevy. Jste vůči expartnerovi lhostejní a vyrovnali jste se s rozchodem. Chápete, co se ve vztahu stalo a proč skončil. Odnášíte si cennou lekci do dalšího vztahu. Vaše zlomené srdce se pomalu uzdravuje. Vnímáte pozitivní aspekty rozchodu.

Nejtěžší fází rozchodu je bezesporu doba, kdy máte pocit, že bolest a smutek nikdy neskončí. Spousta lidí si myslí, že nenajdou nikoho jiného nebo že už nezažijí pocit zamilovanosti. Paralyzuje je strach ze samoty. Útěchou vám může být to, že podobnou fází prochází miliony lidí. A to nejdůležitější na závěr – fáze po rozchodu netrvají věčně. Čas skutečně léčí zlomená srdce.

Sdílejte článek na Facebooku a debatujte se svými přáteli, jak prožívali rozchod oni.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial