Láska a vztahy

5 JAZYKŮ LÁSKY: JAK SI S PARTNEREM VYJADŘUJETE LÁSKU?

Říká se, že existuje 5 jazyků lásky. Znáte svůj jazyk lásky? A jakým způsobem vám partner vyjadřuje lásku? Možná se ptáte, proč to potřebujete vědět, vždyť se přece s partnerem milujete. Jenže znát jazyk lásky toho druhého je nesmírně důležité pro posílení vztahu. Zjistěte, jak vyjadřujete a přijímáte lásku a pochopte, jak vám vyznává lásku partner!

milenci mají své jazyky lásky

Gary Chapman jako tvůrce konceptu 5 jazyků lásky

S konceptem 5 jazyků lásky přišel americký manželský poradce Gary Chapman. Pochopením jazyků lásky zlepšuje komunikaci a intimitu ve vztahu. Prozkoumejte s námi 5 jazyků lásky a poznejte, jaký jazyk je ten váš a jaký partnerův. Objevením vašeho jazyka lásky posílíte a prohloubíte vztah s partnerem i blízkými lidmi ve svém okolí.

5 jazyků lásky: od slov ujištění až po dárky

1. JAZYK LÁSKY: slova ujištění

Prvním jazykem lásky jsou slova ujištění. Znamená to, že používáte slova k vyjádření lásky a uznání. Je pro vás přirozené říkat „Miluji tě,“ a „Mám tě ráda“, rozdávat komplimenty a povzbuzovat druhé.

Lidé, kteří preferují tento jazyk lásky, sami potřebují slovní ocenění a ujišťování.

2. JAZYK LÁSKY: čas strávený s partnerem

Druhým jazykem lásky je touha strávit čas s partnerem. Znamená to, že věnujete tomu druhému plnou pozornost a chcete s ním strávit čas: jít na rande nebo vymyslet společné aktivity.

Lidé, kteří preferují tento jazyk lásky, si váží času a pozornosti a cítí se nejmilovanější, když chce s nimi partner strávit čas.

3. JAZYK LÁSKY: skutky

Třetím jazykem lásky jsou skutky. Znamená to, že svými skutky a činy dokazujete partnerovi lásku: uvaříte mu, vyperete mu, namasírujete ho po náročném dni nebo za něj vyřídíte nějaké pochůzky.

Lidé, kteří preferují tento jazyk lásky, se cítí nejvíce milováni, když jim partner pomáhá s každodenními úkoly a usnadňuje jim tím život.

4. JAZYK LÁSKY: dárky

Čtvrtým jazykem lásky jsou dárky. Znamená to, že rádi dáváte a přijímáte dárky, které dokazují lásku: květiny, čokolády nebo osobité dárky.

Lidé, kteří preferují tento jazyk lásky, se cítí nejvíce milováni, když jim dá partner dárek, nad kterým přemýšlel a nekoupil jen tak něco bez rozmyslu.

5. JAZYK LÁSKY: fyzické doteky

Pátým jazykem lásky jsou fyzické doteky. Znamená to, že projevujete lásku fyzickým kontaktem, například držením za ruce, objímáním nebo mazlením.

Lidé, kteří preferují tento jazyk lásky, se cítí milováni, když jim partner dokazuje lásku náklonností a doteky.

žena a muž s vlastním jazykem lásky

Jak poznat svůj jazyk lásky?

Rozpoznejte podle těchto kroků, jaký je váš jazyk lásky:

1. Přemýšlejte, jak vyjadřujete lásku: jak přirozeně projevujete náklonnost partnerovi? Lichotíte mu, dáváte mu dárky nebo se ho při každé příležitosti dotýkáte?

2. Zauvažujte, co ve vás vyvolává pocit, že vás partner miluje: zamyslete se nad tím, kdy si připadáte opravdu milována. Cítíte se nejmilovanější, když vám partner věnuje plnou pozornost nebo udělá něco praktického, aby vám usnadnil život?

3. Identifikujte svůj jazyk lásky: přemýšlejte, jak ráda komunikujete s ostatními. Zbožňujete dlouhé rozhovory nebo krátkou a věcnou komunikaci? Vyjadřujete svou lásku raději psaným slovem nebo osobně?

4. Udělejte si test: zjistěte pomocí testu, jaký je váš jazyk lásky. Test se skládá ze 30 otázek a jeho vyplnění je otázkou pár minut.

5. Pozorujte, jak se chováte ve vztazích: věnujte pozornost tomu, jak jste se vždy chovala ve vztazích. Máte sklony dávat lásku stejně, jak ji ráda přijímáte? Cítíte se nedoceněná, když partner neprojevuje náklonnost vaším jazykem lásky?

Až si projdete tyto kroky, lépe porozumíte svému primárnímu jazyku lásky. Nebojte se říct partnerovi své potřeby.

milenci mají své jazyky lásky

Jak jazyky lásky prospívají vztahům?

Když porozumíte řeči lásky vašeho partnera, budete vědět, jak mu lásku projevovat. Věřte, že to bude mít pro váš vztah několik výhod:

1. Více empatie ve vztahu

Měla byste být dostatečně empatická, abyste dokázala porozumět řeči lásky svého partnera. Zkuste nahlížet na lásku z jeho perspektivy. Když se oba budete snažit pochopit, jak si vyjadřovat lásku, vytvoříte si pevnější a stabilnější vztah.

2. Více nezištnosti

Vyjádřit city partnerovo jazykem lásky vyžaduje trochu nezištnosti. Může to znamenat, že upřednostníte čas s přítelem před časem o samotě, pomůžete mu s něčím nebo mu povíte, že ho milujete. Tím svému partnerovi ukážete, že vám záleží na jeho potřebách a přáních.

3. Více emocionální intimity

Intimita je přesahem fyzického kontaktu. Zahrnuje také emocionální intimitu, která je klíčová pro zdravý vztah. Porozumění a vyjádření lásky jazykem lásky vašeho partnera pomáhá zachovat a prohloubit emocionální intimitu.

4. Více osobního růstu

Pochopení řeči lásky vašeho partnera vám může pomoct k osobnímu růstu. Díky tomu vybudujete pevnější vztah a současně máte prostor pro osobní rozvoj.

5. Více sdílené lásky

A nakonec, porozuměním jazyka lásky vašeho partnera se spojíte na hlubší úrovni pomocí jeho preferovaného jazyka lásky.

Porozumění a vyjádření lásky jedním z pěti jazyků lásky má mnoho výhod, například rozvoj empatie, nesobeckosti, intimity, osobního růstu a smysluplnosti komunikace. Když si uděláte čas na to, abyste se naučila a používala jazyk lásky svého partnera, můžete vybudovat pevnější, zdravější a šťastnější vztah.

Sdílejte článek na Facebooku a pomozte přátelům pochopit jazyky lásky!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial