Bydlení

5 NEJLEPŠÍCH METOD OD ODBORNÍKŮ NA ÚKLID, JAK VYTŘÍDIT NEPOTŘEBNÉ VĚCI

Rozhlížíte se po svém bytě a přijde vám přeplněný? Padají na vás věci ze skříní? Doslova šílíte z toho, že jsou všude samé věci? Zhluboka se nadechněte a vyzkoušejte metody od odborníků na úklid. Poradí vám, jak vytřídit nepotřebné věci a provzdušnit svůj domov.

žena třídí nepotřebné věci

Nejlepší metody, jak vytřídit nepotřebné věci

1. Metoda: Stěhování

Kdybyste se stěhovala do vysněného domu: co byste si vzala s sebou? Metoda „stěhování“ je skvělou vizualizační technikou, která vám pomůže vytřídit věci, které nepoužíváte a nepotřebujete. Včetně dárků, které jste dostala, ale nehodí se vám.

Buďte „bezohledná“ a uvidíte, že získáte doma spoustu volného místa. Dejte sbohem polomrtvým pokojovým rostlinám, předmětům, na které máte špatné vzpomínky i knihám, které jste nedočetla.

TIP: Zabalte věci do krabic, jako byste se stěhovala. Stanovte si termín a pak se „nastěhujte zpět“. Procházejte věci jednu po druhé a nechte si pouze ty, které používáte a máte ráda.

2. Metoda: Výzva 12-12-12

Kde najít motivaci k vytřídění nepotřebných věcí, když na to nemáte čas? Vyzkoušejte výzvu 12-12-12. Vyberte 12 položek k vyhození, 12 k darování a 12 k vrácení. Tento vzorec lze opakovat tak často, dokud budete mít energii a čas na jeho dokončení.

TIP: Metodu si přizpůsobte podle svého, třeba snížením na polovinu: 6-6-6.

3. Metoda: 30denní hra na minimalismus

Pokud uklízíte garáž nebo půdu, doporučujeme vám 30denní hru na minimalismus. Pomůže vám to uklidit více jak 300 položek. Tato metoda je účinná hlavně pro vytřídění knih a oblečení. Cílem 30denní hry na minimalismus je vytřídit stejné množství věcí, jako je počet dní v měsíci. Prvního vytřídíte jednu věc, druhého dvě věci… a třicátého třicet věcí.

Rozlučte se se zapomenutými tričky, zaprášenými ozdobami a přeplněnými poličkami s knihami. Je to jedna z nejtěžších metod, protože počet vytříděných věcí se každým dnem zvyšuje.

uklizený obývací pokoj

4. Metoda: Pravidlo 5 minut

Co byste říkala tomu, kdybyste úklidu věnovala pouze 5 minut denně? Díky této metodě si osvojíte každodenní návyky, aby váš byt zůstal čistý a uklizený. Nastavte si časovač na pět minut a ukliďte v místnosti tolik, kolik za tento čas stihnete. Dejte si pauzu a poté toto opakujte v dalších místnostech.

TIP: Dělejte to po dobu jednoho týdne a uvidíte, že váš byt nebyl nikdy tak uklizený. Důslednost je klíček k udržení pořádku v domácnosti.

5. Metoda: Pravidlo úklidu „hned teď“

Pravidlo „hned teď“ je vhodné pro malé domácnosti. Jakýkoliv úkol, kterého si všimnete, byste měla provést hned. Za žádných okolností byste ho neměla odkládat. Snížíte tím čas a úsilí potřebné k dokončení úkolu. Zároveň předejdete tomu, abyste na úkol zapomněla nebo ho odložila a podvědomě se tím stresovala. Místo toho, abyste vršila vyprané prádlo do koše, okamžitě ho složte a dejte do skříně.

TIP: Nejprve přemýšlejte o tom, kde byste danou věc hledala. Nedávejte ji bez rozmyslu tam, kde je zrovna místo. Tím zabráníte tomu, abyste věci doma hledala nebo je několikrát přemístila, protože nemají své místo.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial