Bydlení

5 ODBORNÝCH TIPŮ, JAK PRODLOUŽIT HOŘENÍ SVÍČEK – A CO ROZHODNĚ NEDĚLAT

Svíčky dodají interiéru útulnou a uklidňující atmosféru. Máte ale pocit, že svíčky neustále vyměňujete, protože hoří příliš rychle? Odborníci prozradili nejlepší tipy, jak prodloužit životnost svíček. A co byste rozhodně neměla dělat, abyste svíčkami nezapálila domov?

hořící svíčka

1. První zapálení svíčky: co dělat a nedělat?

Pokaždé, když zapálíte svíčku, vosk má tendenci roztavit se stejně daleko od knotu jako při prvním zapálení svíčky – tento jev je známý jako „vosková paměť“. Pokud sfouknete novou svíčku dříve, než se vosk roztaví až k vnějšímu okraji, svíčka bude nadále hořet směrem dolů v úzkém „tunelu“ a vosk na okrajích se nerozpustí.

TIP: Při prvním zapálení svíčky ji nechte hořet tak dlouho, dokud se vosk neroztaví až k vnějšímu okraji. Teprve poté svíčku sfoukněte.

2. Nasypte do svíčky trochu soli

Sůl má všestranné použití a dokonce vám pomůže k tomu, aby svíčky vydržely hořet déle. Zapalte svíčku, a až se kolem knotu vytvoří malá kaluž vosku, nasypejte do vosku kuchyňskou sůl. K rovnoměrnému rozložení použijte párátko. Sloučeniny chloridu sodného zpomalí proces tání a odkapávání, takže svíčka bude hořet déle než předtím.

NEBOJTE SE: Sůl nehoří. Chlorid sodný je stabilní sloučenina, která se nevznítí, ani když je vystavena vysokým teplotám.

3. Zkuste namočit svíčku do soli

I v tomto případě vám pomůže obyčejná kuchyňská sůl. Vmíchejte do 2 šálků vody 2 lžíce soli a svíčku namočte do solného roztoku na 24 hodin. Nechte ji důkladně uschnout a teprve potom ji zapalte.

ÚČINEK? Svíčka se začne tavit zevnitř, místo aby stékala po vnější straně svíčky. Je to proto, že sůl vytváří na povrchu svíčky ochrannou bariéru a vosk nemůže uniknout.

4. Zastřihněte knot

Příliš dlouhý knot může způsobit, že svíčka bude hořet nerovnoměrně, vzplane nebo vosk bude odkapávat. Dlouhý knot také může doutnat a pokrýt svíčku a nádobu černou vrstvou.

Než zapálíte svíčku, zastřihněte knot zastřihovačem knotu na délku 6 mm.

5. Udržujte svíčku mimo průvan

Neumisťujte svíčku vedle okna nebo krbu, kde je průvan. Pohyb vzduchu může způsobit mihotání nebo odklon plamene, což má za následek nerovnoměrné hoření svíčky. Plamen svíčky by měl být stálý a vzpřímený, aby se maximálně prodloužila životnost svíčky.

hořící svíčky

Toto rozhodně nedělejte!

Na internetu a sociálních sítích koluje jeden tip, který je ale nebezpečný. Možná i vy jste narazila na radu, že máte dát svíčku na pár hodin do mrazáku. Myšlenka je taková, že chlazenému vosku bude trvat déle, než dosáhne bodu tání, čímž se prodlouží hoření svíčky. Zmrazení svíčky však může způsobit její prasknutí a také může poškodit její nádobu.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial