Dieta a výživa

5 PRAVIDEL PRO EFEKTIVNÍ HUBNUTÍ PO ČTYŘICÍTCE

Pokud je vám více jak čtyřicet let, možná jste si všimla, že váš metabolismus zlenivěl. Máte pocit, že přibíráte s každým nádechem. Co dělat, když máte pomalý metabolismus a plíživě přibíráte na váze? Dodržujte pět pravidel pro efektivní hubnutí po 40. roku života a oblékněte si opět své oblíbené džíny!

vtipná čtyřicetiletá žena

Po čtyřicítce jsem začala přibírat. Co s tím? Zpověď Anny R.

Se svým problémem se svěřila Anna R., u které po čtyřicítce nastal zlom: „Když mi bylo 40 let, vypadalo to, že mě dohnal každý zlozvyk a hřích z mládí. Doplatila jsem na to svým zdravím a váhou. Neměla jsem energii na věci, které mě bavily. Nechtěla jsem se na sebe dívat do zrcadla. Viděla jsem na sobě ty nevzhledné tukové polštářky na místech, kde dříve nebyly. Ať jsem zkusila jakoukoliv dietu nebo cvičební program, nedokázala jsem zhubnout. Možná jsem shodila pár kil, ale zase jsem je nabrala zpět a ještě k tomu přibrala pár kil navíc – stačí se jen podívat na koblihu a přibírám. Nepomohlo mi ani drastické snížení kalorií. Obézní a unavená se mi nechce nikam chodit.“

žena jí zákusek

Jak zhubnout po čtyřicítce?

Ženy po čtyřicítce bojují se svou váhou a nemají žádné sebevědomí. Ztrácí své pověstné křivky a zoufají si, že metabolismus nepracuje jako zamlada. Kromě toho mohou mít sníženou funkci štítné žlázy, která může přispět k tloustnutí. Váha tak stoupá nahoru, ačkoliv se snažíte proti tomu bojovat. Kde je problém a jak zlepšit své zdraví a kondici?

Viníkem je pomalý metabolismus a toxiny

Zádrhel je ve vašem metabolismu. Zdravý metabolismus potřebuje zdravé buňky bez toxinů. Pokud ale nežijete zdravě, stresujete se a nemáte zpracované traumatizující zážitky, buňky neprodukují tolik energie, kolik byste potřebovala. Kvůli tomu se zpomalí nebo zastaví váš metabolismus. Korunu tomu nasadíte, když začnete držet dietu a vyloučíte ze stravy veškeré tuky.

žena se opírá o zídku

Pravidla, jak zhubnout po 40. roku života

Pojďme se podívat, jaká dodržovat pravidla, abyste byla zdravější a štíhlejší. Je čas získat zpět ztracenou energii a cítit se dobře při pohledu do zrcadla!

1. pravidlo: Zařaďte do jídelníčku zdravé tuky

Určitě už jste slyšela o zdravotních přínosech esenciálních tuků Omega-3. Ve vašem věku je však důležitější esenciální tuk Omega-6. A nemyslíme tím tuk Omega-6 ve smažených jídlech, zpracovaných rostlinných olejích a potravinách s obsahem trans-tuků. Máme na mysli zdravou variantu Omega-6 kyseliny, která se nachází v:

 • konopí,
 • ořeších,
 • semínkách.

Tyto zdravé Omega-6 tuky tvoří základní složku ochranné membrány buněk. Toxiny poškozují buňky, a ty jsou náchylné k zánětu a nemocem. Proto musíte odstranit z těla zánětlivé složky a konzumovat pouze zdravé Omega-6 kyseliny a Omega-3 tuky v poměru 2:1 až 3:1.

2. pravidlo: Nabuďte svůj žlučník

Zkoušeli jste keto dietu nebo paleo dietu s vysokým obsahem tuků a minimem sacharidů? Pak jste se nejspíš cítila nafouklá a unavená. Viníkem může být žlučník, který je nezbytný pro správný metabolismus tuků. Obézní lidé většinou trpí i onemocněním žlučníku. Žluč neodvádí svou funkci a:

 • neodbourává tuky
 • nevylučuje toxiny
 • neudržuje správné pH ve střevech

Jestliže vaše tělo nedokáže efektivně odbourávat tuky, vstřebávají se do vašeho krevního oběhu v nepoužitelné formě a vaše tělo nemá jinou možnost, než je uložit do tukových buněk. Žlučník je tedy podstatný pro metabolismus tuků a jejich spalování. Podpořte činnost žlučníku hořkými potravinami, tmavou listovou zeleninou, jablečným octem a čerstvým sezónním ovocem.

žena v šatech dělá holubičku na louce

3. pravidlo: Obnovte svalový tonus

Svaly jsou pomyslným pohonem pro spalování energie, tzn., že díky svalové hmotě spalujete kalorie. Jakmile vám ale svaly ubydou, začnete přibírat tuk. Již po třicítce ztrácíte každých deset let až pět procent svalové hmoty, což vede k inzulínové rezistenci a přibírání na váze.

Ztrátu svalové hmoty způsobuje:

 • hormonální nerovnováha
 • zánět v těle
 • nedostatek pohybu
 • nevhodná strava

Svalovou hmotu ztrácíte také proto, že konzumujete nekvalitní bílkoviny nebo bílkoviny, které tělo hůře tráví. Přitom bílkoviny se v těle rozkládají na aminokyseliny, které vyživují buněčnou membránu. Vaše tělo rozloží kvalitní bílkoviny na aminokyseliny díky žaludečním kyselinám a trávicím enzymům.

U lidí po třicítce se produkce žaludeční kyseliny snižuje o 40 procent a do sedmdesáti let o dalších 50 procent. Můžete se tak potýkat s nadýmáním a nevolnostmi.

Vybírejte vysoce kvalitní bílkoviny, které najdete v:

 • masu
 • bio mléčných výrobcích
 • drůbeži
 • vejcích
 • volně chovaných rybách
 • luštěninách

žena jí na ulici nezdravé hranolky

4. pravidlo: Podpořte činnost střev

Věděla jste, že ve střevech žijí bakterie, které podporují hubnutí? Ve střevech žijí celé kolonie mikroorganismů (známé jako mikrobiom), které můžete vychýlit z rovnováhy. Je pak otázkou času, kdy začnete přibírat a kdy se ve vašem těle vytvoří zánětlivá ložiska.

Mikrobiom ve střevech není důležitý jen pro vaše trávení: je také oporou pro váš imunitní systém. Mikrobion však oslabují:

 • toxiny
 • špatná strava
 • paraziti
 • hormonální nerovnováha
 • některé léky
 • emoční stres

Jakmile se rovnováha ve střevech naruší, můžete se potýkat s obezitou, zažívacími problémy, nadýmáním a depresemi. Je tak nezbytné pročistit střeva a „nakrmit“ je přínosnými bakteriemi z probiotik. Zařaďte do jídelníčku probiotika z lékárny a přirozeně fermentované a nepasterizované okurky a kysané zelí.

5. pravidlo: Snižte toxickou zátěž organismu

Žádná dieta není účinná bez detoxu organismu. Nejen nadměrný příjem kalorií zpomaluje váš metabolismus. Jak jsme se již zmínili, toxiny zpomalují metabolický pohon v buňkách. V našem prostředí se potýkáte s pořádnou náloží toxinů. I když se jim nemůžete zcela vyhnout, můžete snížit jejich množství v těle.

Spoustu toxinů vstřebáváte do těla ze vzduchu, vody a jídla. Nazývají se obezogeny, které mimo jiné způsobují tloustnutí. Játra a další detoxikační orgány nezvládají odstraňovat z těla toxiny a v důsledku toho se váš metabolismus stává toxickým. Žádná dieta světa vám tak nepomůže zhubnout.

Zkuste se v lékárně poradit, jaké přírodní doplňky v certifikované bio kvalitě vám pomohou detoxikovat organismus. Oblíbený je zelený ječmen a chlorela. Zaměřte se také na kosmetiku a složení potravin. A v neposlední řadě hledejte toxiny uvnitř svého domova. Mohou se skrývat v plastech, bytových vůních i oblečení.

čtyřicetiletá žena řídí kabriolet

Napište nám do komentářů, co vám pomáhá v hubnutí. Podělte se o nápady s dalšími ženami!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial