Dieta a výživa

5 PŘEKVAPIVÝCH ÚČINKŮ ŘEŘICHY NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Řeřicha je jedna z nejlepších superpotravin, kterou byste měla zařadit do svého jídelníčku. Překypuje životně důležitými živinami, a tím pomáhá předcházet zdravotním problémům. Jaké má řeřicha účinky na lidské zdraví? Co byste měla o této zelené superpotravině vědět?

superpotravina řeřicha

Co je to řeřicha?

Řeřicha je brukvovitá zelenina, která má nízký obsah kalorií a vysoký podíl živin:

  • Podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému.
  • Podporuje zdraví kostí a očí.
  • Chrání před určitými typy rakoviny.

Řeřicha má pepřovou chuť a svěží listovou vůni, podobnou rukole. Domorodí Američané ji měli jako zdroj potravy a k léčbě onemocnění ledvin a jater. Věřili, že látky v řeřiše rozpouští žlučové kameny.

ZAJÍMAVOST: Řeřicha patří mezi ovoce a zeleninu s nejvyšším podílem živin. Dosáhla skóre 100, čímž porazila ostatní superpotraviny, jako je kapusta, špenát a mangold.

Řeřicha a živiny

Řeřicha je cenným doplňkem stravy, protože je nabitá:

  • Minerály: vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo
  • Vitaminy: A, C, K a B9 (kyselina listová)
  • Antioxidanty
  • Bílkovinami

Řeřicha je nízkosacharidová a nízkokalorická superpotravina bohatá na vodu. Je ideální pro hubnutí, trávení a zdraví střev.

superpotravina řeřicha

5 účinků řeřichy na zdraví

Jaké jsou hlavní zdravotní přínosy řeřichy?

1. Zasytí vás

Jeden šálek nakrájené řeřichy má méně než 4 kalorie a je bez tuku. Zasytí vás na delší dobu, protože obsahuje vysoký podíl vlákniny.

TIP NA DIETNÍ JÍDLO: Dejte si kuřecí nebo krůtí burger spolu s hlávkovým salátem, avokádem, rajčaty a řeřichou. Po tomto jídle zůstanete déle sytá.

2. Chrání zrak

Řeřicha obsahuje dvě klíčové živiny pro zdraví očí: lutein a zeaxantin. Jedná se o antioxidanty, které chrání sítnici oka. Filtrují škodlivé modré světlo a brání poškození oka volnými radikály.

3. Posiluje kosti

Řeřicha je bohatá na vitamin K, který je zásadní pro zdraví kostí. Pokud nemáte dostatek vitaminu K, jste náchylnější k osteoporóze a zlomeninám kostí. Vitamin K skvěle účinkuje s vitaminem D.

4. Chrání srdce

Řeřicha prokáže skvělou službu vašemu srdci. Pravidelná konzumace řeřichy chrání tepny rostlinnými fotochemikáliemi. Dále řeřicha obsahuje dusičnany, které rozšiřují krevní cévy. To zlepšuje průtok krve a stabilizuje krevní tlak, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

5. Pomáhá předcházet rakovině

Řeřicha je bohatá na glukosinoláty, které se aktivují na sloučeniny, u kterých bylo prokázáno, že zabraňují rakovině tlustého střeva, plic, prostaty, prsu a kůže. Výzkumy naznačují, že řeřicha zvyšuje podíl antioxidantů v krvi a chrání buňky před poškozením.

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje léčebné postupy ani lékařská tvrzení.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial