Láska a vztahy

5 RAD VZTAHOVÝCH KOUČŮ, JAK SE SEZNÁMIT BEZ SEZNAMKY

Lidé se v době pandemie hojně seznamovali přes aplikace. Nyní si opět užívají svobody a setkávají se s dalšími lidmi. A po špatných zkušenostech se seznamkami přemýšlí, jak se seznámit v reálném životě. Poznáváte se v tom? Naštěstí po více než dvou letech virtuálních schůzek nastává doba offline seznamování!

dvě ženy hledají jak se seznámit na seznamce

Pomáhají seznamovací aplikace k seznámení?

Expertka na seznamování a vztahy Anita A. Chlipala v tom má jasno: „I když se během pandemie registrovalo na seznamky mnoho lidí, nebylo snazší někoho najít. Často se stává, že vám někdo padne do oka, ale neodpoví na vaši zprávu, odpoví za několik dní nebo se ze seznamování stává jednostranná konverzace. Lidem to pak připadá jako ztráta času a jsou frustrovaní.

Neznamená to ale, že by seznamovací aplikace byly k ničemu. Najdete na nich lidi s podobnými názory a zálibami. Na druhou stranu přes zprávy nepoznáte, jestli mezi vámi zafungovala chemie. Ani z fotografií a ani z vtipných zpráv nezjistíte, jestli se k sobě hodíte.

žena se seznamuje v kavárně u kávy

Výhody offline seznamování – aneb seznamování postaru

Výhodou offline seznamování je to, že vidíte naživo, jak se člověk chová. Během okamžiku si ujasníte, jestli s dotyčným půjdete na první rande. Můžete například sledovat, jak jedná s ostatními lidmi a jak komunikuje. Také můžete zachytit varovné signály, že jde o manipulátora, sobce nebo žárlivce.

A teď k věci: jak poznat někoho bez seznamky?

Oslovit někoho v reálném světě je mnohem těžší, než se seznámit přes aplikaci. Lidé navíc neradi riskují. Pokud příliš neholdujete seznamkám, co by vám poradili vztahoví kouči? Přinášíme vám jejich poznatky z praxe:

1. Změňte svou denní rutinu

Vztahová koučka Marquia Johnson radí: „Pokud stále chodíte na stejná místa a po stejné trase, klesá šance, že potkáte někoho nového. Jděte do práce nebo do posilovny jinou cestou, najezte se v jiné restauraci, dejte si kávu v jiné kavárně, případně se zapojte do nějaké kolektivní činnosti.“

Zvyšte své šance na seznámení a udělejte si ve svém denním rozvrhu čas na nové zážitky – i kdyby to bylo jen pár hodin v měsíci. Vystupte ze své komfortní zóny a udělejte něco, co byste normálně neudělali. Účastněte se skupinového výletu, setkejte se s přáteli na festivalu nebo začněte sportovat. Tím získáte další příležitosti k seznámení.

žena s brýlemi na lavičce

2. Vysílejte signály, že se chcete seznámit

Vztahoví kouči se shodují, že neverbální řečí těla vysíláte signály, zda se chcete seznámit. Pokud vyrazíte ven se sluchátky v uších, budete na lidi působit, že nechcete s nikým mluvit. Buďte více „přítomní“ a vnímejte své okolí. Neverbálně sdělte, že jste otevřeni konverzaci a všímáte si lidí kolem sebe.

Vztahoví kouči dále upozorňují na fakt, že lidé jsou natolik závislí na aplikacích, že neumějí využít ve skutečném životě příležitosti k seznámení.

3. Konverzujte a vyměňujte si zdvořilostní fráze

Nemusíte si hned povídat s cizími lidmi o počasí nebo o svém osobním životě. Vyměňte si s nimi zdvořilosti, prohoďte vtipné poznámky a navažte konverzaci s někým, kdo vás přitahuje. Pravidelnou konverzací pilujete své komunikační schopnosti.

Anita A. Chlipala k tomu poznamenává: „Vždy přihlédněte ke svým komunikačním schopnostem a pocitům. Pokud se při rozhovoru s atraktivním protějškem potíte, procvičte si komunikaci s někým, kdo ve vás vyvolává neutrální pocity. Získáte tak větší jistotu.“ Například se v obchodě zeptejte, kde najdete určitou věc nebo jakou restauraci by vám doporučil váš známý.

žena očima vysílá signály k seznámení

4. Zpracujte strach z odmítnutí

Strach z odmítnutí vám může svázat ruce a jazyk. Odmítnutí v reálném světě může být bolestivější než přes seznamovací aplikace. Připravte se na možnost, že vás atraktivní protějšek odmítne. Nezapomeňte, že každému nemusíte připadat zábavní. Zároveň i vy můžete zjistit, že člověk naproti vám nesplňuje to, co hledáte.

Děsíte se odmítnutí? Místo, abyste si řekli, že jste smolař, zkuste to vzít z druhé strany. „No co, alespoň jsem to zkusila a nebudu přemýšlet nad tím, jaké by to mohlo být, kdyby to vyšlo“. I když mezi vámi nepřeskočila jiskra, neznamená to, že vám to v budoucnu nevyjde s jiným člověkem a že nenajdete životní lásku.

5. Připomínejte si, proč to všechno děláte – a bavte se

Jistě – když hledáte nového partnera, připadá vám to zdlouhavé. Koučka Marquia Johnson doporučuje, abyste randění vnímali jako dobrodružství. Připomínejte si, proč to děláte: chcete najít někoho, kdo se vám bude líbit, s kým budete sdílet svůj život a kdo vás bude milovat.

Se seznamováním se pojí vzestupy a pády. Nepřistupujte k seznamování jako k něčemu nepříjemnému. „Užijte si seznamování,“ říká Johnson. „Svým klientům radím, aby se neupínali na výsledek. Místo toho by se měli soustředit na daný okamžik a měli by přijmout proces, který se pojí se seznamováním.“

tři ženy se seznamují přes počítač

Koneckonců – i když vás někdo odmítne nebo prožijete nudné rande, nemáte co ztratit. Ve skutečnosti můžete jen získat a s trochou nadsázky máte skvělé historky pro své přátele.

Sdílejte článek na Facebooku a diskutujte s přáteli, jestli se dá v dnešní době seznámit offline!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial