5 TIPŮ, JAK MLUVIT S LIDMI, KTERÉ NEZNÁTE
Jak mluvit s cizími lidmi jako profík? Někomu to nedělá problém, ale většina lidí s tím má potíže. Rodiče nás v dětství varovali, ať nemluvíme s cizími lidmi, jenže v dospělosti potřebujeme navazovat kontakty. Nezvládáte to? Cítíte se při tom trapně? A jak vlastně začít konverzovat? Další článek o osobním rozvoji je tu!
OBSAH ČLÁNKU
Konverzace s cizími lidmi nemusí být noční můra
Každý má z rozhovoru s cizími lidmi obavy. Koneckonců to potvrzují i výzkumy. Pokud patříte mezi ženy, které se potí při představě, že by měly komunikovat s někým novým, s našimi radami a tipy to zvládnete. Jak se nebát mluvit s lidmi a udělat správný dojem?
1. Změňte své myšlení
Nejprve musíte vystoupit ze své komfortní zóny a podělit se o svou jedinečnost s jiným člověkem, který o vás nic neví. Uvidíte, že po rozhovoru s cizími lidmi zaznamenáte obrovskou vnitřní změnu:
- pocítíte hlubší propojení s lidmi
- procvičíte si konverzaci
- naučíte se číst v lidech
- zjistíte, jak vás lidé vnímají v různých situacích
- rozšíříte svou síť (obchodních) kontaktů
- můžete navázat nová přátelství nebo milostný vztah
Ujasněte si, proč chcete komunikovat s cizími lidmi. Kvůli své práci? Soukromému životu? Posílení sebevědomí? Stydlivosti? Hlubšímu lidskému spojení?
2. Jděte na místa, kde můžete mluvit s cizími lidmi
Statisticky je nepravděpodobné, že byste si skvěle popovídali s poštovním doručovatelem u svých dveří. Musíte jít na veřejná místa a hledat lidi, kteří jsou otevřeni konverzaci. Kde potkáte komunikativní lidi?
- kavárny
- parky
- rekreační oblasti
- hřiště
- obchody
- koncerty
- konference
- bary
- nákupní centra
- letiště…
3. Poznejte, kdy oslovit cizího člověka
Říkáte si, jestli je právě teď vhodný okamžik oslovit cizího člověka? Naučte se číst v jeho řeči těla. Pokud je někdo otevřený komunikaci, poznáte to podle:
- očního kontaktu
- úsměvu
- uvolněného postoje
- tělem natočeným směrem k vám
- osoba není zaneprázdněna jinou činností či konverzací
- dotyčný vás vyzve, abyste se posadila
I odmítnutí je součástí navazování kontaktu s cizími lidmi. Nikdy si to ale neberte osobně.
4. Jděte do akce: oslovte cizího člověka
Najednou máte jít za někým, koho neznáte. Zkuste se před tím uvolnit a připravit se na komunikaci:
- Nenuceným pohledem navažte oční kontakt: stačí 3 až 5 vteřin, aby dotyčný poznal, že máte o něj z nějakého důvodu zájem.
- Usmívejte se: usmějte se na člověka vřelým a upřímným úsměvem. Pokud vám uvolněný úsměv nejde, vzpomeňte si, co vás nedávno potěšilo nebo pobavilo.
- Ukažte ruce: průzkumy ukázaly, že lidé ve vás získají důvěru, když uvidí vaše ruce.
- Zahajte konverzaci: výzkumy poodhalily, že cizí lidé nejlépe reagují na jednoduché otázky typu: „Ahoj, jak se máš? Já jsem Adéla.“ Nebo: „Ahoj, jaký jsi měl den?“
- Okomentujte něco ve svém okolí: jídlo nebo pití v baru, společného známého, nedalekou budovu s unikátní architekturou, umělecká venkovní díla… Lidé, kteří sdílejí své zkušenosti, se lépe propojí.
- Zkuste sílu komplimentů: pochvalte něco druhému a zahajte tak konverzaci: „Líbí se mi tvé hodinky, kde jsi je sehnal?“ Konverzační trajektorie povede snadno k dalším otázkám a zajímavým tématům.
- Najděte společnou řeč: lidé podvědomě hledají způsoby, jak propojit svou realitu s něčím známým. Začněte se bavit o společných zájmech nebo názorech.
- Nemluvte o sobě: nemusíte mluvit o sobě, abyste byla pro druhé zajímavá. Soustřeďte se na osobu před vámi a uvidíte, že poleví tlak být za každou cenu zajímavá.
1. TIP: výzkumy ukazují, že lidé rádi sdílejí s ostatními lidmi nesympatie k určitému člověku nebo skupině lidí. Pokud s někým sdílíte negativní postoj, cítíte se s ním více propojeni.
2. TIP: udělejte si seznam otázek, na které se můžete zeptat lidí, které chcete oslovit:
- Pracujete v poslední době na nějakém zajímavém projektu?
- Jaké je vaše oblíbené jídlo?
- Máte nějaké koníčky?
- Co vás sem přivedlo?
5. Buďte pozitivní
Buďte pozitivní a zaměřte se na pozitivní témata. Inspirujte se konkrétními příklady:
- co dotyčný miluje na své práci
- blížící se dovolená
- nový pracovní projekt
- domácí mazlíček
- něco zajímavého z ranních novin
- pozitivní zprávy ze světa
- kompliment
Naopak se vyhněte negativním tématům, která zanechají v lidech špatné pocity.
Pravdou je, že většina lidí se cítí osamělá. Pocit osamocení nepomáhají zahnat ani sociální sítě, ani televize. Komunikujte více s lidmi a seznamte se s osobami, které vám připadají zajímavé nebo vám mohou přinést do života něco nového. Z případných neúspěchů si nedělejte hlavu.
Sdílejte článek na Facebooku a proberte s přáteli, jestli je pro vás těžké mluvit s cizími lidmi.