Dieta a výživa

5 TIPŮ, JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ DIETU

Uvažujete o změně jídelníčku? Přestáváte se ale orientovat v tom, co jíst, co nejíst, co ubrat, co přidat? Frustrují vás příběhy lidí, kteří díky dietě skutečně zhubli? Pokud chcete zhubnout, zastavte se a přečtěte si dnešní článek, jak vybrat nejlepší dietu, abyste ji zvládla!

žena se váží a přemýšlí jak vybrat nejlepší dietu

Není dieta, která by fungovala stejně na všechny

Dietou chcete odlehčit jídelníček, ale většinou jen na určité období. Než však začnete s dietami, prozradíme vám, jak vybrat nejlepší dietu. Mějte při tom na paměti, že co pomohlo vaší kamarádce, nemusí fungovat na vás, případně vám to může podlomit zdraví.

1. Zeptejte se sama sebe, proč chcete změnit jídelníček

Jako první si řekněte, proč plánujete změnu v jídelníčku: je to kvůli zdravotním problémům? Chcete zhubnout? Uběhnout maraton? Každá dieta má nějaký vliv na vaše tělo. Když zvolíte nevhodnou dietu, drasticky vám to ztíží cestu k cíli.

2. Přemýšlejte, jak vám pomůže změna v jídelníčku

Změna jídelníčku funguje perfektně, když jste vnitřně motivovaná. Uvažujte, co vám změna přinese: zhubnete, zlepšíte si zdraví, osvojíte si nový životní styl, zbavíte se závislosti na cukru

3. Neposlouchejte celebrity, ale odborníky

Nenechte se oslnit příběhy celebrit, jak zhubly. V mnoha případech podstoupily drastické diety nebo si zaplatily osobní trenéry a kuchaře. Raději si přečtěte rady odborníků, které vycházejí z dlouhodobých výzkumů.

Lidé sice mohou zhubnout díky dietě, ale již si neuvědomují, že si drastickými dietami ubližují a že jsou dlouhodobě neudržitelné.

PROTO: Vyberte si takovou dietu, kterou doporučují dietologové na základě podložených informací, výzkumů a důkazů.

Pamatujte, že… nejlepší jsou takové diety, které vám pomohou kontrolovat váhu a prospívají vašemu zdraví.

činky mandle banány pro nejlepší dietu

4. Promluvte si se svým lékařem

Jakmile chcete změnit svůj jídelníček, ale máte nějaké zdravotní potíže, poraďte se se svým lékařem. Pokud vám dietu posvětil, svěřte se do rukou výživového poradce, který dohlédne, abyste měla dostatek živin a zároveň hubla.

TIP: Pokud chcete držet dietu, při které nesmíte jíst některé skupiny potravin (ovoce, sacharidy, maso, lepek…), lékař či dietolog určí, jestli je pro vás dieta vhodná a jak ji přeměnit v udržitelnou dietu.

Dietolog dále dohlédne na to, abyste nahradila nezdravé potraviny jinými. Současně vám pomůže začlenit dietu do vašeho každodenního života. Poradí vám:

  • Co jíst, když jste v restauraci? Na večírku přátel? Na cestách? V práci?

5. Dávejte si pozor na diety, které vás příliš omezují

Příliš omezující diety obvykle brzy porušíte. Většina lidí omezující diety nevydrží. Extrémní diety poznáte podle toho, že vylučují celé skupiny potravin (luštěniny, pečivo…). Ano, pár dní vám bude váha klesat, ale za čas se vám kila vrátí a ještě si zpomalíte metabolismus.

6. Nevynechávejte sladkosti

Připravte se na to, že každou chvíli budete mít chuť na jídla, která milujete – ať už jsou součástí vašeho jídelníčku nebo ne.

Proto: Neomezujte úplně svá oblíbená jídla ani sladkosti. Jinak hrozí, že se za nějakou dobu takovými pokrmy přejíte a celou dietu vzdáte.

dietní jídlo

Vyberte si takovou dietu, během které můžete jíst jídla, která máte ráda (slaninu, hranolky, čokoládu…). Pouze si pohlídejte, kdy a kolik těchto potravin sníte. Zacházejte se sladkosti jako s něčím, co si dáte za odměnu.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s kamarádkami o tipy, jak si vybrat nejlepší dietu!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial