Zaujalo nás

5 VZÁCNÝCH DUŠEVNÍCH ONEMOCNĚNÍ, KTERÁ MOŽNÁ NEZNÁTE

Duše člověka je křehká a pojí se s ní naše psychika. Běžné duševní nemoci jsou ve společnosti jakousi „normou,“ ale slyšeli jste o nevšedních duševních nemocech? Postihují relativně málo osob a málokdy se o nich mluví. Představme si 5 vzácných psychických poruch, které vám vyrazí dech.

dvě propletené ruce se syndromem cizí ruky

1. Syndrom cizí ruky

Syndrom cizí ruky navozuje v lidech pocit, že si jejich ruka dělá, co chce. Nemají nad ní kontrolu a přisuzují jí vlastní mysl. Tento syndrom vzniká při poranění mozku nebo mrtvici. Ruka často tyranizuje člověka a způsobuje mu bolest štípáním, škrábáním a dalšími útoky.

2. Capgrasův syndrom

Capgrasův syndrom neboli iluze dvojníka narušuje vnímání člověka. Zkresluje mu reálný svět a vytváří zrakové halucinace. Takto postižená osoba věří tomu, co vidí, ale ve skutečnosti je to na hony vzdálené realitě.

Toto duševní onemocnění vyvolává v člověku pocit, že jeho žena, dítě či jiný člověk není tím, kým byl a že již nejde o tu samou osobu. Ve svých představách vnímají člověka jako tajného agenta, robota nebo jinou entitu. Existuje přímá souvislost mezi Capgrasovým syndromem a poraněním mozku, demencí, schizofrenií a Alzheimerovou chorobou.

smutná žena sedí na židli

3. Cotardův blud

Lidé s touto duševní nemocí věří, že jim chybí části těla, nebo jsou přesvědčeni, že umírají či jsou dokonce mrtví. Cotardův blud neboli syndrom chodicích mrtvol vzniká spolu s neurologickým onemocněním nebo špatným psychickým stavem. Lidé s tímto syndromem se vyhýbají společnosti a mohou dokonce přestat mluvit a jíst.

4. Erotomanie

Když se o někom řekne, že je erotoman, znamená to, že nadměrně touží po sexu. S tímto pojmem se ale pojí ještě jeden význam. Erotoman si myslí, že je do něj někdo zamilovaný – obvykle někdo s vyšším společenským postavením nebo veřejně známá osobnost. Erotoman je objektem svého zájmu posedlý a často ho opakovaně kontaktuje, což hraničí se stalkingem.

ženy obdivují obrazy v galerii obrazů

5. Stendhalův syndrom

Stendhalův syndrom vyvolává v lidech závratě, dezorientaci a bušení srdce, když hledí na umělecké dílo nebo krásu přírody. Tato psychosomatická nemoc navozuje až halucinace a mdloby. Neslavnějším člověkem se Stendhalovým syndromem byl francouzský spisovatel Stendhal, který zažíval tyto pocity na cestě Florencií.

Duševní onemocnění znemožňují žít člověku plnohodnotný život. Naštěstí existují léčebné postupy a není žádná ostuda svěřit se do rukou odborníka.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s ním se svými přáteli.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial