Láska a vztahy

5 ZNAKŮ, JAK POZNAT ZDRAVÝ VZTAH

Nespokojte se s ledajakým vztahem. Chtějte ve svém životě partnera, s kterým vybudujete zdravý vztah. Co si ale pod tím představit? Přinášíme vám 5 znaků zdravého vztahu podle amerických psychologů. Zjistěte, jestli můžete prohlásit váš vztah za zdravý!

zamilovaná žena a muž se drží u kávy za ruce

1. znak: respektujete se

Všichni chceme, aby nás partner ve vztahu respektoval. Ale co to přesně znamená? Podle klinického psychologa Franklina A. Portera ke skutečnému respektu ve vztahu dochází, když vás partner chápe a přijímá, že jste jedinečná osobnost. Máte své zájmy a nasbírali jste životní zkušenosti, které se liší od zájmů a zkušeností vašeho partnera.

Abyste měli zdravý vztah, nemusíte mít všechno společné – ale musíte se dostatečně respektovat, abyste spolu mohli spolupracovat jako pár. I když nejste osobnostně v souladu.

2. znak: důvěřujete si

Důvěra se považuje ve vztahu za samozřejmou, ale není tomu tak – důvěra je křehká a snadno narušitelná.

„V našich životech nastává mnoho situací, které v nás mohou vyvolat pokušení, žárlivost a nejistotu,“ upozorňuje certifikovaná sexuální terapeutka Sari Cooper.

Nepřecházejte žárlivost a obavy svého partnera a naslouchejte mu. Ujišťujte se, že si navzájem můžete důvěřovat, že jste oddáni jeden druhému a že se milujete.

zamilovaný muž a žena mají zdravý vztah

3. znak: komunikujete

„Naslouchat partnerovi je stejně důležité jako s ním komunikovat – a hledat kompromisy, zvlášť když máte oba pocit, že zrovna vy máte pravdu,“ uvádí Franklin Porter. „Ve vztahu je podstatné, abyste si navzájem naslouchali a porozuměli si, než přistoupíte k nějakému kompromisu nebo rozhodnutí.“

Naučte se vcítit do svého partnera, než pod tíhou emocí zareagujete na jeho slova.

4. znak: shodnete se na sexu

„Pro někoho je sex stěžejním pilířem vztahu, ale jsou i páry, které nestaví vztah na sexu a není pro ně v partnerství prioritou. Pokud ale považujete sex za důležitý, ujistěte se, že můžete oba svobodně mluvit o svých touhách, aniž byste se museli bát odmítavých nebo znechucených reakcí,“ podotýká Sari Cooper.

Ujasněte si, že vyžadujete monogamní vztah a nepřejete si polyamorní experimentování. Jako partneři byste se také měli shodnout na formě sexuálního života a jeho frekvenci.

zamilovaný muž nese ženu na zádech

5. znak: spolupracujete

Spolupráce ve vztahu by měla být taková, že vystoupíte ze své komfortní zóny a uděláte pro druhého něco, co nepovažuje za samozřejmost: pomůžete mu například s pracovní prezentací nebo s pracemi na zahradě. Potom s ním půjdete do jeho oblíbeného parku, i když byste se raději dívali na Netflix.

Společně strávený čas posiluje vztahy. Ve zdravém vztahu máte pocit, že je partner skvělý přítel, který s vámi sdílí nesčetné životní okamžiky, které pro něj mohou být všední i vzrušující.

zamilovaný pár si dává venku polibek

Každý vztah je jedinečný. Dejte na svou intuici a čerpejte z minulých zkušeností, abyste si mohli upřímně odpovědět na otázku, jestli máte zdravý vztah. Těchto pět znaků zdravého vztahu naznačují, jak by měl zdravý vztah vypadat.

Sdílejte článek na Facebooku a pomozte přátelům poznat zdravý vztah!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial