Osobní rozvoj

6 ÚČINNÝCH KROKŮ, JAK SE VYROVNAT S NEÚSPĚCHEM

Americká komička a herečka Ellen DeGeneres kdysi řekla: „Je to neúspěch, který vám dává správný pohled na úspěch.“ A je to pravda; selhání nás učí cenným životním lekcím a posouvá nás vpřed. Jenže mnohdy je těžké ho přijmout a vyrovnat se s ním. Přinášíme vám tipy, jak se vyrovnat s neúspěchem a překonat těžké období.

žena přemýšlí jak se vyrovnat s neúspěchem

1. KROK: Pochopte, co cítíte

Když se na něco těšíte, a nakonec to nedopadne podle vašich představ, dokáže vás to naštvat. První věc, kterou musíte udělat, je pochopit, co cítíte. Úzkost, nervozitu, strach, vztek nebo smutek? Jaké emoce se ve vás odehrávají? Dovolte si cítit bolest a úzkost a pozorujte myšlenky, které vám běhají hlavou. Zapište si je, abyste se mohla vypořádat se svými emocemi.  

2. KROK: Očistěte své tělo

Když prožíváte něco emocionálního, vaše tělo na to fyzicky reaguje. Lehněte si a proveďte pomyslný sken svého těla od hlavy až k patě. Pokaždé, když přesunete dlaně z jedné části těla na druhou, nadechněte se a vydechněte ústy.

  • Cítíte, že máte napjaté spánky? Pokud ano, uvolněte je. Sjíždějte dlaněmi po tváři a ústech.
  • Máte sevřenou čelist nebo skřípete zuby o sebe? Nejprve uvolněte jazyk v ústech a poté povolte tvář.
  • Cítíte, že máte zatuhlý krk a napětí v ramenou nebo zádech? Odpočiňte si.
  • Máte divné pocity kolem žaludku, v bocích, stehnech, lýtkách a chodidlech? Uvolněte postupně svaly a pravidelně dýchejte.

Jakmile to dokončíte, představte si hřejivou bublinu ve vaší oblíbené barvě, která se pohybuje vaším tělem od spánků po prsty na nohou a uvolňuje vše, co máte napjaté.

žena se zrcadlem na louce

3. KROK: Vraťte se k pocitům, emocím a myšlenkám, které jste si zapsala

Když zažíváte negativní emoce, máte tendenci vidět samu sebe v tom nejhorším světle. Ale jakmile jste klidná a uvolněná, můžete nahlížet na situaci objektivně. Vraťte se k myšlenkám, které jste si zapsala v prvním kroku. Každou negativní myšlenku uchopte ve své mysli a snažte se vidět druhou stranu mince. Všechny poznatky si zapište.

Pokud jste si například poznamenala v prvním kroku: „Jak jsem mohla selhat?“ Ve třetím kroku si odpovězte: „Je to v pořádku; podívám se, co vedlo k selhání a kde se můžu zlepšit.“

4. KROK: Zjistěte, co může za vaše selhání

Všechny jsme byly v situacích, kdy bez ohledu na to, jak moc se snažíme, nakonec nedosáhneme svých cílů. Stává se to ženám, které drží dietu nebo se za každou cenu drží toxického partnera. Zeptejte se sama sebe: „Proč nedokážu držet dietu? Proč ji po pár dnech poruším?“ Tehdy vám to dojde: jste závislá na jídle. Uvědomíte si, že potřebujete dietologa nebo výživového poradce, který má zkušenosti s podobnými lidmi jako jste vy.

To, co se snažíme tímto příkladem říct je, abyste se zamyslela nad tím, proč jste v něčem selhala, ale bez obviňování nebo pocitů zmaru. Jakmile pochopíte důvod selhání, víte, co musíte udělat. Zkuste vyhledat pomoc své kamarádky nebo rodiny, abyste se posunula rychleji vpřed.

5. KROK: Obklopte se pozitivními lidmi

Máte v sobě negativní emoce? Reagujte na ně pozitivně. Vzpomeňte si na pár pozitivních věcí, například co jste dokázala, nebo se obklopte lidmi, kteří vás utěší a pomohou překonat trápení.

žena se takto vyrovnává s neúspěchem

6. KROK: Najděte si pozitivní stimul

Všechny pravděpodobně zažijeme v životě spoustu negativních pocitů. Naučte se, jak čelit neúspěchu. Můžete začít tím, že si vyjmenujete věci, které vám vždy udělají radost. Mohou to být písně, které vám zvednou náladu, motivační knihy nebo pohyb, který vás odvádí od toho, co cítíte a naladí vás na pozitivní vlnu.

Najděte si činnosti, které vás učiní okamžitě šťastnou a pozitivní. Až se budete příště cítit pod psa, zaměřte se na tyto činnosti a uvidíte, že vám bude lépe. Napište si každý svůj neúspěch a jak jste ho uchopila a vyřešila, abyste do budoucna měla návod, jak na to.

Sdílejte článek na Facebooku a pomozte přátelům překonat neúspěchy, které patří k životu!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial