Zdraví

7 HLAVNÍCH PŘÍČIN NOČNÍHO POCENÍ

Probouzíte se v noci celá zpocená? Dobrou zprávou je, že se jedná obvykle o normální reakci těla, která má řešení. Zjistěte, jaké jsou příčiny nočního pocení. Dejte sbohem pocení ve spánku a najděte odpovědi v tomto článku na otázku, co za tím stojí.

žena v posteli má problém s nočním pocením

Pocení ve spánku: někdy stačí malé změny

Natalie Barnett, PhD, viceprezidentka klinického výzkumu pro společnost Nanit zabývající se spánkem, uvádí: „I když je to pochopitelně nepříjemné, pocení v noci je normální reakcí našeho těla na snížení tělesné teploty, pokud překročí takzvanou termoneutrální zónu – v podstatě komfortní zónu našeho těla.“

Dále dodává: „Pokud k pocení v noci občas dochází, nemělo by to být důvodem k obavám. Pravděpodobně to můžete vyřešit jednoduchými změnami prostředí a spánkovou hygienou.“

7 hlavních příčin nočního pocení

Někdy je noční pocení reakcí těla na okolní prostředí, jindy to může znamenat zdravotní problémy. Jaké jsou hlavní příčiny pocení ve spánku?

1. Teplo a vlhkost

Pokud spíte v teplém prostředí, můžete se během spánku zpotit. Není vždy jednoduché dosáhnout v místnosti správné teploty, která vám bude vyhovovat. Pocení také ovlivňuje kolísání tělesné teploty během noci.

Pokojová teplota pro spaní by měla být nižší, a to mezi 16 až 18 °C.

2. Povlečení a noční prádlo

Postel povlékněte do povlečení, které odvádí vlhkost. Stejně tak pečlivě vybírejte noční prádlo ze lnu, bambusové viskózy nebo lyocellu. Ujistěte se, že máte přikrývku pro dané roční období.

3. Alkohol před spaním

Alkohol před spaním raději vynechejte. Můžete se z něho zpotit víc než jindy. Alkohol zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak, a tím zvyšuje vaši tělesnou teplotu. Místo alkoholu si dejte před spaním čaj nebo kurkumové mléko.

4. Stres a úzkost

Zamyslete se, jestli nemáte více stresu než obvykle. Kromě stresu mohou stát za nočním pocením také úzkosti. Když jste ve velkém stresu, váš mozek na to reaguje fyziologickými změnami v těle. Zvyšuje srdeční frekvenci a uvolňuje hormony do těla. Tyto reakce mohou vést k pocení.

POZOR: Stres může vyvolat záchvaty paniky a noční můry. I to vede k nadměrnému pocení.

5. Vedlejší účinky léků

Některé léky mohou vyvolat zvýšené pocení. Stává se to u léků na depresi, cukrovku nebo bolest. V takovém případě se poraďte se svým lékařem, který vám upraví dávkování nebo předepíše jinou alternativu.

6. Hormonální výkyvy

Hormonální změny bývají častou příčinou pocení ve spánku. Děje se tak v období, kdy dochází k hormonálním změnám během menstruačního cyklu nebo menopauzy. Návaly horka obvykle trvají několik minut.

žena v posteli má problém s nočním pocením

7. Zdravotní problémy

Za nočním pocením mohou být zdravotní problémy. Zkonzultujte s lékařem svůj zdravotní stav, případně podstupte nutná vyšetření. Pocení souvisí zejména s těmito zdravotními potížemi:

  • hypoglykémie
  • hormonální poruchy
  • bakteriální infekce
  • gastroezofageální refluxní choroba
  • autoimunitní poruchy
  • některé druhy rakoviny
  • spánková apnoe

Nepodceňujte noční pocení a pro jistotu zajděte k lékaři, který vyloučí možné zdravotní příčiny.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial