Osobní rozvoj

7 JAPONSKÝCH MYŠLENEK, JAK ZMĚNIT SVŮJ ŽIVOT

Japonské tradice a vnímání smyslu života se předávají z generace na generaci. Inspirujte se metodami, které vám radikálně změní život. Naučte se přistupovat k životu jako Japonky a buďte psychicky silnější. Pokořte své staré návyky a zahojte vnitřní zranění!

japonka ví, jak změnit svůj život

7 myšlenek, jak změnit svůj život

1. koncept: Ikigai (jak najít smysl života)

Ikigai bychom mohli přeložit jako „důvod bytí“. Je to důvod, proč se ráno probudíte a co dává vašemu životu smysl. V Japonsku Ikigai zahrnuje práci, rodinu, koníčky a osobní vztahy. Japonky vědí, že se musejí zaměřit na hledání drobných potěšení a radostí ve svém každodenním životě.

Když najdete své Ikigai, budete mít naplněný a uspokojivý život. Zeptejte se sama sebe, v čem jste dobrá, a co vás baví. Přemýšlejte nad svými silnými stránkami a jak je uplatnit, abyste přispěla společnosti. Prozkoumejte nové příležitosti, využijte své zkušenosti a buďte otevřena objevování nových vášní a zájmů.

Ikigai – to je cesta sebeobjevování a nalezení správné cesty. Mnohdy to ale vyžaduje čas a experimentování.

2. koncept: Wabi-sabi (jak přijmout nedokonalost)

Wabi-sabi je připomínkou toho, že nic není dokonalé. A je to v pořádku – krásu můžete najít i ve starých a nedokonalých věcech. Díky Wabi-sabi oceníte kouzlo a krásu nedokonalostí ve vztazích a naleznete pocit klidu a vyrovnanosti.

Namísto snahy o dokonalost se naučíte přijímat a oceňovat nedokonalosti sebe i ostatních. Nesnažte se nedokonalosti měnit nebo opravit. Najděte krásu v nestálosti a uvědomte si, že vztahy se budou měnit a vyvíjet. Zcela se oprostěte od očekávání dokonalosti.

3. koncept: Kintsugi (jak proměnit životní prohry ve výhry)

Kintsugi je myšlenkou, že něco rozbitého může být ještě krásnější, když se to opraví. Tuto metodu lze použít po rozchodu s partnerem. Nesnažte se ignorovat bolest a předstírat, že je všechno v pořádku. Bojovala jste do posledního dechu. Musíte zahájit proces léčení, tedy uznat své nedokonalosti a pochopit problémy ve vztahu. Postupem času se začnete uzdravovat, posouvat dál a transformovat se. Zlaté stehy na zraněních se stanou symbolem vaší síly a odolnosti.

Podstatou Kintsugi je přijmout jizvy na duši a životní prohry a proměnit je v něco krásného. Neignorujte své minulé chyby. Uznejte je a využijte je k osobnímu růstu. Važte si krásy světa kolem vás, a to i v těžkých časech.

japonka ví, jak změnit svůj život

4. koncept: Mono no aware (jak si vážit jednoduchých radostí života)

Mono no aware je myšlenkou, že vše je pomíjivé a nestálé, a že nestálost vytváří pocity radosti i smutku. Jde o to ocenit krásu pomíjivých věcí. Začněte si vážit jednoduchých radostí života – ať už chuť domácích jídel, vítr šumící v poli, měnící se barvu listů na stromech… Promítněte si, jestli jste se dosud nesoustředila jen na to, co vám vadí, než na krásu přítomného okamžiku. Všude najdete krásu a malé okamžiky radosti – i tehdy, když jste zoufalá.

Díky Mono no aware posílíte empatii, vděčnost a emocionální uvědomění. Udělejte si čas a oceňte krásu kolem sebe, ať už je to rozkvetlá květina nebo západ slunce. Posilujte empatii k ostatním a všímejte si potřeb lidí kolem vás. Naslouchejte jim a souciťte s nimi.

Udělejte si každý den čas na přemýšlení o věcech, za které jste vděčná.

5. koncept: Shinrin-yoku (jak čerpat energiii v přírodě)

Shinrin-yoku je metodou, která vás naučí trávit čas v přírodě, ponořit se do zvuků a vůní lesa a vychutnat si výhledy na krajinu. Koneckonců studie prokázaly, že pobyt v přírodě pozitivně ovlivňuje fyzické a duševní zdraví:

  • snižuje stres
  • snižuje krevní tlak
  • posiluje imunitní systém
  • zlepšuje celkovou pohodu

Tato metoda také zlepšuje kognitivní funkce, kreativitu a soustředění. Dává vám příležitost zpomalit a odpojit se od civilizace. Je to připomínka, že jsme součástí něčeho mnohem většího, než jsme my samy, a že naše pohoda závisí na prostředí kolem nás.

Hledejte místa, kde jste jen vy a příroda. Vypněte si telefon a nechejte doma vše, co by vás mohlo odvádět od přírody. Choďte pomalu, pozorujte svět kolem sebe a sžijte se s okolním prostředím. Nechte své myšlenky volně plynout.

6. koncept: Gaman (jak projít těžkými životními zkouškami)

Gaman znamená v japonštině „vytrvalost“. Je to metoda, která vám pomůže snášet těžkosti s důstojností a grácií. Jde o to přijmout výzvy života a čelit jim s trpělivostí a odhodláním. Toto slovo je připomínkou, že se máte soustředit a vytrvat v těžkých časech. Uvidíte, že opakováním tohoto slova bude vaše odhodlání a odolnost sílit. Přijetím konceptu Gaman se dokážete soustředit na své cíle a projít i těmi nejtěžšími výzvami.

Když narazíte na výzvy nebo překážky, připomeňte si, že se máte soustředit na své dlouhodobí cíle. Namísto toho, abyste nechala odradit, použijte koncept Gaman, abyste byla motivovaná a neustále se krůček po krůčku posouvala vpřed. V tomto uspěchaném světě je snadné podlehnout stresu, když se věci nedějí okamžitě. A procvičováním trpělivosti a vytrvalosti se naučíte ocenit cestu a proces.

Gaman vám také připomíná, abyste zůstala pokorná vůči nepřízni osudu. Místo toho, abyste se cítila ukřivděná, že se vám něco děje, přijměte výzvy jako příležitost k růstu a učení.

V japonské kultuře je metoda Gaman používána k povzbuzení a podpoře ostatních. Když vidíte někoho jiného, jak prochází těžkým obdobím, povzbuďte ho a připomeňte mu, aby vydržel.

Takže až příště narazíte na nějakou výzvu nebo se budete potýkat s neúspěchem, zhluboka se nadechněte a připomeňte si „Gaman“.

japonské deštníky

7. koncept: Shikata ga nai (jak přijmout věci, které nemůžete ovlivnit)

Shikata ga nai je v Japonsku populárním rčením, které bychom mohli přeložit jako „nech to být“. Je to filozofie, která stojí na přijímání věcí, které nemůžete ovlivnit. Je důležité posunout se vpřed navzdory okolnostem.

Je to připomínka toho, že některé věci jsou mimo vaši kontrolu a že musíte najít cestu, jak se přizpůsobit a jít dál. Je však podstatné zmínit, že Shikata ga nai není omluvou pro prokrastinaci nebo nečinnost. Povzbuzuje vás, abyste nacházela řešení a podnikala kroky tam, kde je to možné, a zároveň akceptovala to, když to bude mimo vaši kontrolu.

Je to také mocná připomínka toho, abyste žila v přítomném okamžiku, opustila minulost a šla odhodlaně vpřed. Tato metoda vám pomůže zbavit se starostí a úzkostí a najít přijetí v přítomném okamžiku. Bytí podle konceptu Shikata ga nai ale může být náročné. Pomoct vám mohou následující rady:

  • Uvědomte si, že jsou určité věci mimo vaši kontrolu. Místo toho, abyste se jimi zabývala, přijměte je a zaměřte se na to, co můžete ovládat.
  • Soustřeďte se na přítomný okamžik. Pomůže vám to, abyste se cítila sebejistá a podnikla pozitivní kroky.
  • V obtížných situacích hledejte něco pozitivního. Pomůže vám to posunout negativní myšlenky k vděku a uznání.
  • Buďte k sobě laskavá a mějte soucit sama se sebou. Neúspěchy a výzvy jsou součástí vašeho života. Proto se k sobě chovejte se stejnou laskavostí a porozuměním jako ke svým přátelům.

Věříme, že i vy můžete mít prospěch z toho, když přijmete tyto japonské koncepty a postoje k životu, problémům a výzvám.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial