Bydlení

7 KROKŮ, JAK VYČISTIT TROUBU JEDLOU SODOU

Potřebujete vyčistit zanesenou troubu? Máme pro vás dobrou zprávu: nepotřebujete k tomu žádné drahé přípravky z drogerie. Mnohem účinnější a levnější je vyčistit troubu jedlou sodou! Jak umíchat pastu z jedlé sody a jak dlouho ji nechat působit?

trouba umytá jedlou sodou

Návod, jak vyčistit troubu jedlou sodou

Jedlá soda má mnohem více využití, než by se mohlo na první pohled zdát. Dokonce je vhodná pro čištění trouby, kterou zanechá zářivou a odmaštěnou. Zapomeňte na čisticí prostředky plné chemie a zkuste tento přírodní postup, kterým odstraníte připálené jídlo, mastnotu a zbytky usazenin. Jedlá soda vám pomůže i s opravdu starými nečistotami!

Co budete potřebovat?

  • jedlá soda
  • voda
  • miska
  • houbička nebo hadřík
  • rukavice
  • dřevěná špachtle
  • podle potřeby jemná drátěnka
  • podle potřeby bílý vinný ocet

1. Vyprázdněte troubu

Než začnete, ujistěte se, že je trouba vychladlá. Vyjměte z trouby všechny plechy a rošty, abyste měla volný prostor pro práci. Omeťte nebo otřete vnitřek trouby a velké hrudky připálených zbytků jemně seškrábněte dřevěnou špachtlí.

2. Umíchejte pastu z jedlé sody

Smíchejte jedlou sodu s trochou teplé vody. Naneste pastu na dno trouby a rozetřete ji rukou v rukavici po celém vnitřku trouby a vnitřní části dvířek. Pasta by měla být dostatečně hustá, aby nestékala. Dejte pozor, aby se pasta nedostala na topná tělesa.

Zkuste následující poměr: smíchejte ½ šálku jedlé sody s 2 až 3 lžícemi vody.

3. Nechte pastu z jedlé sody působit

Nechte pastu z jedlé sody působit, aby rozpustila mastnotu a špínu. Po pár minutách uvidíte, jak pasta mění barvu a jak reaguje s tukem. Přibližně po hodině vyzkoušejte na malé části, jestli se nečistoty uvolnily. Čím déle pastu necháte působit, tím lépe. Pozor ale na to, abyste ji nenechala úplně zaschnout.

4. Vyčistěte plechy a rošty

Mezitím odstraňte veškeré uvolněné nečistoty z plechů a roštů a vložte je do teplé vody. Nasypte na ně jedlou sodu a nechte působit až 12 hodin. Připálené zbytky změknou a lépe je odstraníte. Podle potřeby použijte na plechy a rošty jemnou drátěnku a důkladně je opláchněte vodou.

žena peče v troubě umyté jedlou sodou

5. Odstraňte pastu z jedlé sody

K odstranění pasty z jedlé sody použijte jemnou drátěnku nebo špachtli. Zbytky jedlé sody vyhoďte do koše. Poté otřete vnitřek trouby vlhkým hadříkem. Stejným způsobem odstraňte pastu z jedlé sody z vnitřní strany dvířek. Těsnění kolem dvířek otřete vlhkým hadříkem, případně ho sundejte a vyčistěte plochu pod ním.

6. Postříkejte troubu bílým vinným octem

Získejte krásně čistý povrch a odstraňte poslední zbytečky jedlé sody. Postříkejte vnitřek trouby bílým octem nebo ji utřete houbičkou, kterou jste namočili do teplé vody s ekologickým prostředkem na mytí nádobí.

7. Vraťte rošty a plechy

Do vyčištěné trouby vložte rošty a plechy a omyjte troubu z venku.

Sdílejte článek na Facebooku a prozraďte přátelům, jak vyčistit troubu jedlou sodou!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial