Osobní rozvoj

7 ZPŮSOBŮ, JAK SE ZBAVIT VTÍRAVÝCH NEGATIVNÍCH MYŠLENEK

Přemýšlet nad různými věcmi – to je součástí našich životů. Všichni občas nad něčím přemýšlíme, zvlášť když nás něco trápí. Pokud se vám ale myšlenky vymkly kontrole, je dobré naučit se techniky, díky kterým nebudete dokola přemýšlet nad stejnými věcmi. Jak na vtíravé negativní myšlenky?

žena má negativní myšlenky

Pryč s myšlenkami, které vám způsobují úzkosti!

V hlavě se vám točí stále ty samé myšlenky, které vám způsobují úzkosti. Jste z toho ve stresu a nevíte, jak negativní myšlenky zastavit. Je to, jako kdyby se ve vás zakořenily. Inspirujte se sedmi způsoby, jak nad nimi získat kontrolu.

7 způsobů, jak přestat přemýšlet nad stejnými věcmi

Představte si, že jste měla schůzku se sympatickým mužem. Jenže po prvním rande už se neozve. Co jste udělala špatně, že mu nestojíte ani za zprávu? Co se mezi vámi pokazilo, když konverzace byla fajn? Vaše sebevědomí klesá a hlavou se vám honí myšlenky, proč nejste pro muže vhodnou partií. Začne se to odrážet na vaší náladě i přístupu k lidem. Jak z toho ven?

1. Vnímejte své myšlenky jako rozhlasovou stanici, kterou můžete přeladit

Jen vy „slyšíte“ vtíravé myšlenky, které se vám honí hlavou. A jen vy je můžete zastavit a vypnout. Ponořte se večer do své duše a přiznejte si, jak se cítíte. Máte pocit, jako by vám v hlavě neustále hrála otravná písnička, kterou nemůžete vypnout? Ale i rádio můžete ovládat. Váš mozek je podobný: sice nemá spínač ani dálkové ovládání, ale můžete ho ovládat jinak.

2. Zjistěte, odkud vaše myšlenky pocházejí a jak moc vás ovlivňují

Vaše myšlenky se utvářejí ve věku 4 až 5 let. Jsou takovou složitou dálnicí, kterou používáte k tomu, abyste pochopila svůj svět. Vaši rodiče vám říkají, co je dobré a co špatné. Jejich myšlenky, názory a přesvědčení se stanou vašimi myšlenkami a běží jako počítačový program ve vaší mysli.

TIP: Zaznamenávejte si své myšlenky během dne a zjistěte, kolikrát myslíte na stejnou myšlenku, nebo kolik myšlenek se podobalo myšlence, na kterou jste předtím myslela.

Všímejte si, kolikrát za den přemítáte o negativních myšlenkách a snažte se jejich počet omezit.

3. Vysledujte, jaké pocity ve vás myšlenky vyvolávají

Věděla jste, že emoce neřídí vaše myšlenky? Ve skutečnosti vaše myšlenky řídí vaše pocity. Pokud se naučíte přemýšlet o pozitivních věcech, začnete se cítit emocionálně lépe. Pozorujte, na co myslíte a jak se díky tomu cítíte. Identifikujte spouštěče, a odkud pramení špatné pocity.

TIP: Jakmile začnete přemýšlet negativně, začněte si v hlavě zpívat oblíbenou píseň nebo si vzpomeňte na zábavnou historku, abyste změnila směr svých myšlenek.

4. Zničte jednou provždy negativní myšlenky

Pokud jste do této chvíle živila mozek převážně negativními myšlenky, pravděpodobně vám to vytváří další negativní myšlenky, o kterých budete nevyhnutelně přemítat. Negativní myšlenky mohou negativně ovlivnit vaše psychické a fyzické zdraví. Oproti tomu pozitivní myšlenky mohou přispět k dobrému zdraví.

žena má negativní myšlenky

5. Zastavte se a popadněte dech

Když jste nervózní nebo ve stresu, je důležité zastavit se a zklidnit svůj dech. Jste-li rozrušená, můžete dýchat mělce nebo zadržovat dech. Než se vaše pocity vymknou kontrole, věnujte pár minut ke zklidnění dechu. Postavte se, narovnejte se a soustřeďte se na dýchání. Až budete mít jasnější a klidnou mysl, teprve tehdy přemítejte nad svými myšlenkami.

6. Přemýšlejte o něčem jiném

Jakmile si uvědomíte, že máte kontrolu nad svými myšlenkami, bude snazší přesměrovat myšlenky na jinou myšlenku. Najděte si něco, co vás rozptýlí. Pomůže vám to prolomit negativní myšlenky a lépe se soustředit na ty pozitivní.

TIP: Natáhněte si gumičku na zápěstí a zatáhněte za ní pokaždé, když se začnete zabývat negativními myšlenkami. Jakmile tyto myšlenky narušíte, soustřeďte se na to, za co jste ve svém životě vděčná, v čem jste úžasná a jak jste pomohla lidem kolem sebe.

7. Posilujte pozitivní myšlenky

Jakmile se zklidníte, zapracujte na pozitivních myšlenkách a vybudujte si zdravé sebevědomí. Zabraňte tomu, aby vás znovu zaplavily negativní myšlenky. Jak na to?

  • Alespoň jednou za den se podívejte do zrcadla a doplňte: „Jsem…“ například inteligentní, rozumná, oddaná – cokoliv víte, že jste. Tyto myšlenky posilníte tím, když si je napíšete nebo nakreslíte.
  • Všímejte si, kde se ve vašem těle nachází negativní myšlenka. Píchá vás od ní u srdce? Je vám špatně od žaludku? Myslete na novou, pozitivní myšlenku, dokud se fyzické pocity nezmění.
  • Představte si, že je negativní myšlenka hlubokou roklí. A vy se momentálně nacházíte na samém jejím dně. Představte si, jak z rokle vylétáte na místo, kde jste se vždy cítila bezpečně.
  • Negativní myšlenky mohou odrážet váš životní příběh. Vystupte z něj a vytvořte si nový příběh: soustřeďte se na hudbu, umění, tanec, motivační knihy…

Nevzdávejte to, když se budete zpočátku cítit bezradná a nepůjde vám to. Zkoušejte to stále dokola a uvidíte, že se brzy ocitnete na cestě k lepšímu duševnímu zdraví a šťastnějším myšlenkám – bez ohledu na okolnosti ve vašem životě.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial