8 PŘÍČIN, PROČ ŽENÁM VYPADÁVAJÍ VLASY
Stalo se vám to někdy? Podívala jste se do zrcadla a přišla jste si stejná. Když jste si ale vyčesala culík, zhrozila jste se, že máte poloviční ohon. A… Není tamhle to lysinka?! Proč vám vypadávají vlasy? A kdy navštívit dermatologa? Čtěte dál a dozvíte se víc.
OBSAH ČLÁNKU
Proč ženám vypadávají vlasy?
1. Genetika
Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je androgenetická alopecie. Jedná se o dědičný stav, za který může kombinace genetických a hormonálních faktorů.
Ženy s tímto problémem zdědily od jednoho rodiče (nebo obou rodičů) geny, které přehnaně reagují na androgeny. Androgeny jsou hormony, které hrají klíčovou roli v růstu vlasů. Často bývají označovány jako „mužské“ pohlavní hormony, i když je produkují do určité míry i ženy.
Někteří vědci se domnívají, že jeden z těchto hormonů, konkrétně DHT, se váže na receptory androgenů ve vlasových folikulech a nadměrně je stimuluje. To může vést k postupnému zmenšování folikulů a vlasy se s každým růstovým cyklem ztenčují a zkracují. To nakonec vede ke ztrátě hustoty vlasů.
Podle Americké akademie dermatologie (AAD) bývá jedním z prvních znatelných příznaků dědičného vypadávání vlasů u žen rozšiřující se pěšinka. Jak problém postupuje, může dojít k celkovému ztenčení vlasů, ale přední linie vlasů obvykle zůstává stejná.
2. Nadměrný stres
Vypadávání vlasů může nastat v důsledku intenzivního stresu, ať už fyzického (např. porod, velká operace) nebo psychického či emocionálního (např. ztráta zaměstnání nebo smrt blízkého člověka). Vaše tělo může dočasně zastavit růst vlasů a místo toho se soustředí na zvládnutí stresu.
Velká část vlasových folikulů se současně přepne do klidové fáze, která může trvat tři až šest měsíců. Jakmile tělo vyhodnotí situaci jako bezpečnou, vlasy, které byly v klidové fázi, začnou postupně vypadávat.
Vypadávání vlasů může také spustit vysoká horečka, závažné infekce, rychlé zhubnutí nebo vysazení určitých léků (zejména beta-blokátorů, antidepresiv a antikoncepčních pilulek).
Dalším následkem nadměrného stresu může být nedostatek živin v těle, jako je železo, vitamin D, biotin nebo zinek. Tyto živiny hrají klíčovou roli v buněčných procesech, které jsou nezbytné pro udržení cyklu růstu vlasů. Nedostatek těchto živin může narušit procesy a vést k vypadávání nebo řídnutí vlasů.
Po odeznění intenzivního stresu vám začnou vypadávat vlasy – jedná se o rovnoměrné vypadávání vlasů po celé hlavě, nežli o vznik specifických lysinek Mezi stresovou událostí a počátkem vypadávání vlasů je obvykle tříměsíční prodleva. Po několika měsících od stresové zátěže vás mohou překvapit chomáče vlasů v kartáči, při mytí vlasů a na polštáři.
3. Extrémně stažené vlasy
Nosíte vlasy stažené do culíku nebo drdolu? I to může vést k trakční alopecii, což je vypadávání vlasů vyvolané neustále staženými vlasy. Americká akademie dermatologie (AAD) uvádí, že to způsobují hlavně tyto účesy:
- Drdoly, culíky a vysoké účesy
- Copánky a dredy
- Prodlužování vlasů
Takto namáhané vlasy se mohou poškodit a může dojít k zánětu okolo folikulů, což narušuje cyklus růstu vlasů. Následkem toho jsou oslabené folikuly a trvalý úbytek vlasů.
Jedním z nejčastějších příznaků trakční alopecie je řídnutí vlasů podél přední linie vlasů nebo po stranách hlavy, kde je napětí stažených vlasů největší. Najednou se vám rozšiřuje pěšinky, ustupuje vlasová linie a lámou se vám vlasy v postižených oblastech. Pokud si necháváte prodlužovat vlasy, tyto příznaky se s největší pravděpodobností objeví na zadní straně hlavy.
4. Agresivní vlasové stylingové přípravky
Používáte chemické stylingové přípravky? Upravujete si tepelně vlasy? V takovém případě vystavujete své vlasy riziku poškození a potenciálně i vzniku bílých teček nazývaných trichorrhexis nodosa. Oslabené vlasy se lámou v místě poškození vlasového stonku.
K rozvoji trichorrhexis nodosa může přispět i nedostatek živin a určité genetické predispozice. Patří mezi ně anemie (nedostatek železa), hypotyreóza (nedostatečná tvorba hormonů ve štítné žláze) a trichothiodystrofie (dědičné onemocnění způsobující křehké vlasy a problémy s kůží).
5. Nadměrná tvorba lupů
Nadměrná tvorba lupů neboli seboroická dermatitida: toto nepříjemné kožní onemocnění poznáte podle vyrážky a svědivých a šupinatých skvrn, které se objevují v místech s velkým množstvím mazových žláz, včetně pokožky hlavy. Na pokožce hlavy nastává zánětlivá reakce na organismy žijící na pokožce hlavy – konkrétně na plíseň malassezia.
Tyto šupinaté skvrny mohou spolu s kožním mazem ucpávat vlasové folikuly. Zamezují přísun živin k vlasům a oslabují jejich strukturu (nemluvě o následném poškození a vypadávání, ke kterému může dojít při neustálém škrábání hlavy). Zánětlivá reakce narušuje normální cyklus růstu vlasů a může vyvolat „stávkování“ vlasových folikulů a nakonec až jejich zánik.
Vlasy mohou být slabší a křehčí kvůli zánětlivým procesům narušujícím cyklus růstu.
6. Zánět vlasových folikul
Folikulitida je kožní onemocnění, které způsobuje zanícení vlasových folikulů – například v důsledku fyzického podráždění (holení, tahání, nošení paruk) nebo infekce (bakteriální či plísňová).
Existují dva typy zánětu vlasových folikulů: povrchový a hloubkový. Povrchový zánět postihuje pouze část folikulu a pravděpodobně se během několika dní zahojí. Hluboký zánět postihuje celý folikul a bývá závažnější a dlouhodobější.
Pokud se folikul zanítí, může dojít k poškození okolní tkáně, která naruší normální cyklus růstu vlasů. V závažných případech může infekce vést ke zjizvení a trvalé ztrátě vlasů.
Zánět folikulů se objevuje ve formě malých pupínků či hnisavých puchýřků kolem postižených folikulů. Ty mohou svědit až bolet a v některých případech tvoří shluky, které připomínají vyrážku. Jak nemoc postupuje, můžete si všimnout, že je okolní pokožka podrážděná a jinak zbarvená.
7. Hormonální nerovnováha
Hormonální změny mohou přispět k vypadávání vlasů, zejména v důsledku kolísavé hladině androgenů spojené se syndromem polycystických ovarií (PCOS) a perimenopauzou.
PCOS je hormonální onemocnění, které narušuje ovulaci a způsobuje problémy, jako nepravidelnou menstruaci a neplodnost. Dalším nepříjemným symptomem je řídnutí vlasů kvůli zvýšené hladině androgenů. Výsledek? Křehčí a tenčí vlasy.
Hormonální změny, které se dějí během perimenopauzy, mohou narušit cyklus růstu vlasů. Estrogen, který podporuje růst vlasů, klesá, zatímco hladina androgenů může zůstat relativně stabilní.
Ženy s touto hormonální nerovnováhou obvykle trápí vypadávání vlasů podobné androgenetické alopecii. Můžete si všimnout, jak vám řídnou vlasy na temeni hlavy a po stranách, jak se vám rozšiřuje pěšinka a jak jsou vlasy slabší a náchylnější k lámání.
8. Autoimunitní onemocnění
Když se potýkáte s autoimunitním onemocněním, váš imunitní systém se v podstatě obrátí proti vám a začne omylem napadat zdravé tkáně těla. Lékaři zatím nezjistili, proč se to děje. Jedna z teorií je, že některé infekce a léky mohou spustit změny v těle, které vedou ke kolapsu imunitního systému.
Jedním takovým onemocněním je alopecie areata, kdy imunitní systém omylem napadá vlasové folikuly. Dalším je diskoidní lupus erythematodes (DLE), typ lupusu, který postihuje pokožku hlavy a může vést k trvalé ztrátě vlasů. Stejně tak může vypadávání vlasů odstartovat onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritida nebo srpkovitá anémie.
Alopecie areata se obvykle projevuje kulatými lysými skvrnami na pokožce hlavy. V závažnějších případech může vést k úplné ztrátě vlasů. Na vlasové pokožce se mohou vytvořit zarudlá, světlejší nebo tmavší ložiska s olupující se krustou.
Kdy navštívit dermatologa?
Nadměrné vypadávání vlasů obvykle přestane samo od sebe, bez nutnosti léčby, během šesti měsíců. Pokud se to nezačne zlepšovat a postupně se vlasy nevrátí do normálního stavu, navštivte dermatologa. Odborník přijde na kloub tomu, co se děje s vašimi vlasy.
Pokud vás trápí svědění, bolest, pálení, olupování nebo kožní vyrážky na pokožce hlavy, vyhledejte pomoc co nejdříve.
Během úvodní konzultace dermatolog detailně prozkoumá vaše vlasy a zeptá se na váš zdravotní stav a rodinnou anamnézu. Může nechat provést laboratorní testy, aby zjistil, zda za vaším vypadáváním vlasů nestojí nějaké skryté zdravotní problémy. Jakmile odhalí příčinu potíží, sestaví vám plán léčby proti vypadávání vlasů a na oživení vlasových folikulů.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!