Bydlení

9 TIPŮ ODBORNÍKŮ, JAK NA PLÍSEŇ VE SKŘÍNI

Domnívala jste se, že je vaše oblečení v šatníku v bezpečí. Ale ouha – ve skříni se objevila plíseň a napadla vám kožený kabát! V zimě se víc než kdy jindy objevuje plíseň na stěnách a vnitřku šatních skříní. Jak se jí zbavit a předejít jejímu návratu?

oblečení na plesnivé zdi

9 tipů odborníků, jak tuhle zimu zatočit s plísní ve skříních

Jakmile se plíseň jednou objeví, je těžké se jí zbavit. A co teprve, když zjistíte, že máte plesnivé oblečení, které můžete rovnou vyhodit. Co radí odborníci přes úklid?

1. Nainstalujte do šatníku větrací otvory

Pokud bydlíte ve vlhkém bytě, musíte zajistit cirkulaci vzduchu ve skříních. Vybudujte větrací otvory, díky kterým odstraníte přebytečnou vlhkost z vestavěných skříní.

2. Ukliďte prostor ve skříni

Určitě umíte skvěle zorganizovat šatník. Ale ruku na srdce, nemáte tam toho oblečení nějak moc? Protřiďte věci v šatníku a rozložte oblečení, jak jen je to možné.

Máte věci na ramínkách? Nechte mezi oblečením dostatečné mezery. Ochráníte ho před vlhkostí a zatuchnutím.

3. Regulujte pokojovou teplotu

Regulací pokojové teploty zregulujete úroveň vlhkosti. Díky tomu plíseň nepronikne do skříní.

Udržujte v místnosti s šatními skříněmi teplotu nad 14 stupňů Celsia, aby se nekondenzovala vlhkost.

4. Sledujte úroveň vlhkosti

Mějte vlhkost pod kontrolou. Investujte do odvlhčovače vzduchu, který efektivně odstraní vlhkost. Začněte ho používat, jakmile stoupne vlhkost v místnosti.

Úroveň vlhkosti v domě by měla být v ideálním případě kolem 40 až 60 %.

5. Použijte bílý ocet

Bílý ocet je skvělý pomocník, když potřebujete odstranit plíseň ze zdí nebo věcí. Zároveň tím zastavíte růst a výskyt plísní. Rozprašte ocet na všechny povrchy, které jsou náchylné k růstu plísní.

oblečení ve skříni

6. Ujistěte se, že vkládáte do skříní suché oblečení

Dáváte do skříně oblečení, které má byť minimální vlhkost? Nedělejte to: vytváříte tím dokonalé prostředí pro růst plísní. Ujistěte se, že všechno oblečení vkládáte do šatníku dokonale suché.

7. Použijte misku jedlé sody

Jedlá soda má výborné absorpční vlastnosti. Umístěte do skříní misku s jednou sodou a pravidelně sodu měňte. Pokud máte v místnosti extrémní vlhkost, zapněte také odvlhčovač vzduchu.

8. Zkuste syrovou rýži

Rýže funguje podobně jako jedlá soda. Položte na dno šatníku misku se syrovou rýží, abyste snížila hladinu vlhkosti.

9. Zkontrolujte těsnění skříní

Přiléhají vestavěné skříně ke koupelnové zdi? Možná ani nevíte, že vám vlhkost proniká skrz zeď do skříní. Příčinou vlhkosti v šatníku může být například únik vody ze sprchy.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial