Osobní rozvoj

9 ZNAMENÍ, ŽE JE ČAS ZMĚNIT PRÁCI

Vaše zájmy, cíle a životní zkušenosti se v průběhu času mění. Náhle cítíte, že byste chtěla ve svém životě změnu. Jak poznáte, kdy je správný čas změnit zaměstnání? Přinášíme vám 9 znamení, že je čas najít si novou práci. Změnou nic nekončí, ale naopak začíná!

žena si píše poznámky

Kdy je čas změnit práci? Nikdy není pozdě

Znáte to: jste v práci už několik let a všimla jste si, že ztrácíte motivace. Připadáte si nedoceněná nebo máte pocit, že se neposouváte směrem, jakým byste chtěla. I když máte v zaměstnání dobré zázemí a se všemi si rozumíte, neznamená to, že nemůžete zkusit jinou práci. Poznejte podle devíti znamení, že je čas pracovat někde jinde:

1. Jste ve stresu a cítíte se unavená

Jdete ráno s odporem do práce a těšíte se, až bude odpoledne? Jste v neděli podrážděná, protože v pondělí začne vše nanovo?

Všechny tyto pocity vám zvyšují hladinu stresu, který negativně ovlivňuje náladu a imunitní systém. Pokud budete stres ignorovat, mohou se u vás v budoucnu objevit vážnější zdravotní problémy. Naslouchejte svému tělu a zamyslete se, jestli vám práce stojí za stres.

2. Neztotožňujete se s vizí společnosti

Když jste začala pracovat v současném zaměstnání, byla jste hrdá na to, že jste zaměstnancem společnosti. Jenže se změnilo vedení, které udělalo strategická rozhodnutí a atmosféra ve firmě se změnila. Pokud nejsou hodnoty společnosti souladu s vašimi hodnotami, raději odejděte a poohlédněte se po jiném zaměstnavateli.

3. Děláte práci, která vás nebaví

I když odvádíte svou práci skvěle, nemusí to znamenat, že ji děláte ráda.

Možná máte zkušenosti s prodejem, ale raději byste se věnovala marketingu. Možná pracujete v kanceláři, ale raději byste chodila za klienty.

Zkuste sladit své osobní zájmy s vaší kariérou – čím déle to budete odkládat, tím těžší bude odejít. Inspirujte se myšlenkou Steva Jobse:

„Jediný způsob, jak odvádět skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál.“

Poohlédněte se po trhu práce a zjistěte, jaká práce by vás mohla bavit.

4. Připadáte si nedoceněná

Máte pocit, že vaše názory a nápady zůstávají bez odezvy? Nebo jste pracovala na důležitém projektu, ale uznání za práci získali vaši kolegové?

Možná jen vztahy v týmu nejsou takové, jaké by měly být. Pokud jste dělala, co jste mohla, ale nikdo vás za to neocenil (ani pochvalou, ani penězi, ani kariérním růstem), pak je čas najít si něco nového.

žena hledá na notebooku novou práci

5. Přerostla jste svou pozici

Někdy bývá těžké přijmout, že je vám pracovní pozice „malá“. Nezůstávejte na stejném místě jen kvůli loajalitě nebo strachu ze změny. Věřte si – na své pozici jste získala potřebné zkušenosti. Pokud nemáte v zaměstnání možnost kariérního růstu, změňte zaměstnání.

6. Máte roky stejný plat

Pracujete ve společnosti několik let, ale plat se vám nezvyšuje? Musíte otáčet každou korunu, abyste zvládla zvyšující se energie a ceny potravin? Požádejte o zvýšení platu nebo změňte zaměstnavatele. Na trhu práce máte spoustu nabídek práce, která vám zajistí finanční nezávislost.

7. Máte krizi středního věku

  • „Je tohle všechno, co jsem měla v životě dokázat?

Pokud si pokládáte tuto otázku, realizujte se v jiném zaměstnání. Možná chcete za sebou vidět výsledky, které zlepší ostatním lidem život. Nebo vám nedává současná práce smysl.

Ve středním věku je běžné, že bilancujete a přehodnocujete svůj život. Začněte se věnovat něčemu jinému, z čeho budete mít dobrý pocit. Po čase byste litovala, že jste se nevydala směrem, díky kterému byste byla šťastnější.

8. Je to pro vás jen „práce“

Nepřináší vám práce radost a často přemýšlíte, že byste potřebovala změnu? Pak je skutečně čas na změnu. Ti, kteří svou prací žijí, se nezamýšlí nad tím, že je to jen „práce“. Baví je výzvy a řešení každodenních pracovních úkolů. Takoví lidé dojdou do bodu, kdy jim zaměstnání nepřipadá jen jako „práce“, ale skutečně je i jejich koníčkem.

9. Nemáte v rovnováze pracovní a soukromý život

Máte pocit, že každou minutu přemýšlíte o práci nebo nad ní trávíte veškerý čas? Nemáte energii na své záliby, rodinu a přátele?

Zastavte se a popřemýšlejte, jak dosáhnout rovnováhy a jak předejít syndromu vyhoření. Každý z nás musí občas vypnout a užívat si volného času s lidmi, které má rád. Nastavte si hranice nebo zvažte nové zaměstnání.

žena v kanceláři změnila práci

Jak se rozhodnout? Změnit práci nebo ne?

Změna práce je velkým krokem. Předtím, než podáte výpověď, nezapomeňte na toto:

  • Udělejte si seznam krátkodobých a dlouhodobých profesních cílů.
  • Zohledněte své pocity, povahu a psychiku.
  • Sepište si, co vám v práci vadí a co vás na ní baví.
  • Poraďte se se svou kamarádkou nebo partnerem o změně práce.
  • Upřednostněte svá přání a potřeby.
  • Rozhodněte se a případně podnikněte kroky ke změně práce.

Najděte si takovou práci, která vás bude bavit. Staňte se výživovou poradkyní, virtuální asistentkou nebo zaměstnankyní v cestovní kanceláři. Pracujte na smlouvu nebo se pusťte do podnikání. Najděte správný směr a buďte spokojená.

Sdílejte článek na Facebooku a diskutujte s přáteli, jak vás baví současné zaměstnání.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial