Láska a vztahy

ALERGIE NA PARTNERA: PROČ VÁM NA NĚM VŠECHNO VADÍ?

Voláte kamarádce: „Pomoc! Jsem alergická na partnera!“ Najednou vám vadí, jak jí, dýchá a spí. Zkrátka všechno. Cokoliv udělá, díváte se na něj s odporem a máte chuť zmizet. Co se to sakra děje? Co dělat, když máte alergii na partnera, s kterým jste chtěla svatbu, děti a dům?

žena je alergická na partnera

Alergie na partnera je normální

Alergie na partnera vzniká, když jste znechucená opakovaným chováním svého partnera, které vám leze na nervy. Pokud vám od počátku vadí, jak žvýká, můžete na to po čase reagovat podrážděně. Tzv. sociální alergie se nevyhýbá nikomu. Proč se to pokazilo, když jste byla tak zamilovaná? Proč se vám partner znechutil?

Téměř každé manželství začíná velkým očekáváním a končí hádkami kvůli zlozvykům a neomalenému chování. Pozorujete, že jeho tělesné projevy vás neskutečně vytáčí. Jste frustrovaná, když s ním jste v jedné místnosti. Máte pocit, že je vztah zátěží a ne radostí.

Připomeňte si, v čem je partner úžasný

Čas od času má alergii na partnera každá žena. Je normální, když vám partner občas leze na nervy. I to nejroztomilejší chování se vám zdá po čase nudné. Někdy stačí podívat se na vztah z jiné perspektivy. Sepište si všechny věci, které se vám na partnerovi líbí. Máte to štěstí, že se s partnerem cítíte bezpečně? Umí vás pochválit? Můžete se na něj vždy spolehnout?

PAMATUJTE: Pravděpodobně i vy máte několik zlozvyků, které partnera rozčilují.

Nastavte si mezi sebou hranice

Pokud je pro vás alergie na partnera velký problém, měli byste si mezi sebou nastavit hranice. Máte odlišné představy o společně stráveném času? O emocionálních projevech? Zatímco partnerovi vyhovuje strávit všechen svůj volný čas s vámi, vy potřebujete více času sama na sebe? Promluvte si o tom a uvidíte, že z vás spadne část vnitřního napětí.

POZOR: Nemluvte útočně. Uznejte, že to mezi vámi nebylo v poslední době dobré a že byste si o tom chtěla promluvit. Naslouchejte si navzájem, neztrácejte nervy a nekritizujte.

„Nezvládám alergii na partnera“

Zkusila jste všechno možné, ale jste stále podrážděná a alergie na partnera spíše roste, než ustupuje? Popřemýšlejte o všech problémech, které mohly alergii vyvolat. Často věci, které nás ve vztahu rozčilují, nejsou ve skutečnosti tím, co nás trápí. Někdy se nachází pod povrchem věci, kterým se vyhýbáme a způsobují hlubší problémy.

I když jste k sobě upřímní, jsou nějaké oblasti vztahu, kterými si nejste jista? A které jsou zdrojem úzkosti nebo roztrpčení? I v tomto případě musíte s partnerem komunikovat nebo byste měli navštívit vztahovou poradnu.

žena přemýšlí nad alergií na partnera

Určitá míra alergie na partnera je pro vztah prospěšná

Podle některých vztahových poradců jistá míra alergie a podráždění je ve vztahu prospěšná. Když s někým začínáte chodit, je běžné, že se chováte jinak a lépe – zvlášť pokud se vám ten druhý líbí. Zdržíte se určitého chování, například odpoledního spánku nebo chipsů u televize. Stejně ale nakonec ukážete své pravé JÁ, které může začít partnera rozčilovat.

V některých ohledech je vzájemná alergie známkou toho, že jste ve „skutečném“ vztahu. Nebojíte se ukázat své autentická JÁ – zvláštnosti a vše ostatní. Znamená to, že se cítíte s partnerem uvolněně a pohodlně. Nemáte pocit, že vždy musíte říkat „správnou“ věc.

Dokud jste ve vztahu podrážděná, znamená to, že je vztah stále živý. Pokud ale necítíte absolutně nic (podrážděnost ani frustraci), je to známka toho, že jste vztah emocionálně opustila.

Alergie na partnera jako příležitost k růstu

Alergie na partnera skutečně může prospět vašemu vztahu. Podrážděnost vůči partnerovi často ukazuje na oblasti vztahu, které by mohly být lepší – máte tak příležitosti k růstu. Co by se dalo ve vztahu zlepšit? Podívejte se, co vás štve. Nevynesl partner koš, jak slíbil? Je to důkaz jeho nezodpovědnosti – neboli obavy žen v každém vztahu.

Závěr: Někdy je podrážděnost známkou končícího vztahu, jindy hybnou silou pro pozitivní změny.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial