CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM: VYČERPÁNÍ, KTERÉ NEKONČÍ
V dnešním uspěchaném světě, kdy ženy musí zvládat několik rolí, není divu, že se čas od času cítíme unavené. Co když ale únava nezmizí a stává se každodenním utrpením? Omezuje vás v profesním i osobním životě? Zjistěte, jestli nemáte chronický únavový syndrom.

Co je chronický únavový syndrom?
Chronický únavový syndrom (CHÚS) není pouze obyčejná únava, kterou zažije každá z nás několikrát do měsíce. Jedná se o komplexní onemocnění, které ovlivňuje tělo i mysl. Hlavním příznakem CHÚS je dlouhotrvající únava, která neustoupí ani po dostatečně dlouhém odpočinku a spánku.
Cítíte se celkově vyčerpaná, bolí vás svaly a klouby, máte problémy s koncentrací a pamětí, trpíte spánkovými poruchami a máte další nevysvětlitelné potíže.
Chronický únavový syndrom byste neměla zlehčovat. Není to jen další termín pro lenost a prokrastinaci. V těch nejhorších případech člověk s CHÚS jen leží a je závislý na péči druhých. Nejběžnějším příznakem je vyčerpávající únava. A kdo únavový syndrom zažil, ten ví, že únava je příliš mírným slovem. Lepším termínem by bylo „úplné vypnutí těla“, protože se dostáváte do bodu, kdy vaše tělo nemá fyzickou energii, aby pokračovalo.
Chronický únavový syndrom je komplexní porucha, jejíž hlavním příznakem je ochromující únava, která se nelepší odpočinkem ani vydatným spánkem. Naopak se zhoršuje s jakoukoliv fyzickou a duševní aktivitou.
Spousta lidí nebere tuto nemoc vážně. Když vás CHÚS dožene k lékaři, často jste propuštěna s tím, že je to všechno ve vaší hlavě a že si musíte pomoct sama. Lidé tak mohou mít pocit, že musí na sobě pracovat a myslí si, že to časem odezní. Snaží se pokračovat v tom, co dělali doposud. A to je chyba.

Co způsobuje chronický únavový syndrom?
Musíme vás zklamat: dodnes není známá přesná příčina CHÚS. Existuje několik teorií, ale žádná z nich není vědecky potvrzená. Někteří odborníci věří, že CHÚS může být důsledkem:
- virových infekcí
- nadměrného stresu a depresí
- autoimunitních reakcí
- kombinací různých faktorů
- hormonální nerovnováhy
- genetické predispozice k rozvoji CHÚS
- poruch spánku
- poruch energetického metabolismu
- poškození nervového systému
Jak poznat chronický únavový syndrom?
Rozpoznat chronický únavový syndrom není snadné, protože jeho příznaky mohou být podobné jiným onemocněním. Pokud ale trpíte dlouhodobě některými příznaky (alespoň po dobu 6 měsíců) a nemáte jiné vysvětlení, je čas vyhledat odbornou pomoc.
Toto onemocnění postihuje orgány a různé procesy v těle. Způsobuje zažívací potíže, bolesti kloubů, zhoršení paměti, ztrátu koncentrace a nespavost.
Úroveň poškození organismu je srovnatelná se stavem organismu lidí, kteří trpí roztroušenou sklerózou, AIDS, terminálním selháním ledvin nebo chronickou obstrukční plicní nemocí.
Alarmující je fakt, že až 91 procentům lidí s touto nemocí nebyl diagnostikován chronický únavový syndrom.

Léčba chronického únavového syndromu
Zatím neexistuje žádná specifická léčba, která by CHÚS vyléčila. Neznamená to však, že budete trpět do konce života. Existují možnosti, jak zvládnout příznaky únavového syndromu a zlepšit kvalitu života:
1. Změna životního stylu: k celkovému zlepšení může přispět pravidelný spánek, vyvážená strava, mírná fyzická aktivita a snížení úrovně stresu.
2. Psychohygiena: emoční podpora je důležitá. Není ostudou, když požádáte o pomoc rodinu, přátele nebo psychologa, který vám pomůže kongitivně-behaviroální terapií.
3. Postupná aktivita: paradoxně se fyzickou aktivitou lépe popasujete s únavovým syndromem. Musíte ale začít s fyzickou aktivitou pomalu, abyste nepřetěžovala unavené tělo.
4. Léky: lékař vám může předepsat léky k léčbě specifických příznaků, jako jsou bolesti hlavy, nespavost nebo deprese.
5. Kvalitní strava: zkuste dodržovat zdravou výživu a mějte vyvážený jídelníček. Správnou stravou můžete posílit imunitní systém a zvýšit energetickou hladinu.
Je důležité si uvědomit, že každá z nás reaguje na různé léčebné metody odlišným způsobem. Klíčové je přistupovat k sobě individuálně a nedržet se za každou cenu rad z internetu, které sice na jinou ženu fungují, ale na vás ne. Vždy svůj zdravotní stav zkonzultujte s ošetřujícím lékařem.
Sdílejte článek na Facebooku a informujte přátele o chronickém únavovém syndromu.

