Zdraví

„CO SE STANE, KDYŽ SNÍM PLÍSEŇ?“ MÁME ODPOVĚDI OD LÉKAŘŮ

Není většího zklamání, než když si chcete dát pečivo, ovoce nebo jiné jídlo a uvidíte, že zplesnivělo. Již jen z pomyšlení na to, že to sníte, se vám obrací žaludek. Možná si kladete otázku, co se stane, když sním plíseň – ať už omylem nebo úmyslně. Jak se to odrazí na vašem zdraví?

mandarinky s plísní

Mám se obávat, když sním plesnivé jídlo?

„Nejprve se uklidněte. Pokud jste snědli nějaké plesnivé jídlo, nebojte se. Je to běžnější, než si myslíte,“ uvádí doktorka Keri Gans, odbornice na výživu z New Yorku. Plíseň se velmi rychle množí na potravinách, které jsou měkké a porézní, například chléb, ovoce a zelenina.

„Možná vás to překvapí – spory plísní jsou všude kolem nás: v přírodě, ve vzduchu i v oblastech, kde se pěstují plodiny,“ říká doktorka Georgia Jones, docentka na univerzitě v Nebrasce. Plísně jsou nedílnou součástí přírody, proto je otázkou času, než napadnou vaše potraviny. Napadení potravin plísněmi však můžete oddálit jejich správným skladováním.

„V zásadě vám konzumace plesnivého jídla pravděpodobně příliš neublíží, natož aby vás zabila,“ tvrdí Rudolph Bedford, gastroenterolog ze Santa Monica.

Co se stane, když sním plíseň?

Doktor Bedford uklidňuje, že když sníte plíseň, neumřete, pokud máte imunitní systém v dobré kondici. Plesnivé potraviny strávíte jako jakékoliv jiné jídlo. Koneckonců, plísně se uměle pěstují na některých potravinách – suchých salámech a sýrech, jako je Brie nebo Camembert.

Ale co zelená nebo bílá plíseň, která se zničehonic objeví na ovoci, zelenině, chlebu a mléčných výrobcích? Doktor Bedford vysvětluje: „Po náhodném požití těchto plísní se vám může udělat nevolno. S největší pravděpodobností je to ale proto, že plíseň chutná divně, a ne kvůli nějakému konkrétnímu toxinu.“

Výjimkou jsou případy, kdy plíseň, kterou jste snědla, produkuje mykotoxiny. Ty se obvykle vyskytují v obilninách, ořeších, celeru, hroznové šťávě, jablkách a dalších potravinách. Organizace OSN pro výživu a zemědělství odhaduje, že asi 25 procent světových potravinářských plodin obsahuje právě mykotoxiny.

„I tak je nepravděpodobné, že byste z nepatrného množství plísně onemocněla. Z dlouhodobého hlediska se ale mykotoxiny mohou hromadit v játrech a ledvinách a způsobit zdravotní problémy,“ dodává Jones.

Než poběžíte po pozření plesnivého jídla k lékaři, doktor Bedford doporučuje, abyste sledovala, jestli se vám neudělá špatně. „Žaludek je drsné prostředí, takže většina bakterií a plísní nepřežije,“ udává.

plíseň na jídle

Ale co když z plesnivého jídla skutečně onemocním?

„Je velmi nepravděpodobné, že byste z plísně opravdu onemocněli,“ tvrdí doktor Bedford. Pokud tomu ve vzácných případech dojde, musela byste zkonzumovat skutečně velké množství plísně.

„Jestliže k tomuto nepravděpodobnému scénáři dojde a je vám nevolno nebo zvracíte, měli byste vyhledat okamžitě lékařskou pomoc,“ nabádá doktor Bedford. „Lékař vám obvykle předepíše léky proti nevolnosti – ale pokud se opravdu cítíte mizerně, může vám předepsat něco, co vyvolá zvracení nebo průjem, aby tím propláchl váš trávicí systém.“

Doktor Bedford doplňuje: „V některých případech mají lidé na určité druhy plísně alergické reakce, což může přispět k rozvoji respiračních problémů. Ale nebojte se, obvykle jsou dočasné a vyléčíte je.“

Doktor Bedford říká, že za 30 let své praxe nikdy neviděl nikoho zemřít po pozření plísně a ani nikdy nemusel nasadit intenzivní léčbu (ale neznamená to, že se to nemůže stát).

Dobrou zprávou je, že plísně nemohou v žaludku růst, protože žaludeční šťávy jsou příliš kyselé. „Spousta nemocí je způsobena plísňovými infekcemi kůže a v dýchacímu systému. Ty však nejsou ve skutečnosti důsledkem konzumace plesnivých potravin, ať už byla plíseň použita záměrně k fermentaci potravinářského produktu nebo ne,“ uvádí doktorka Jones.

Nemůžu prostě a jednoduše plíseň z jídla odříznout?

Pokud vás plíseň na jídle příliš netrápí, můžete být v pokušení odříznout ji a zbytek potraviny sníst. Jestli je to skutečně dobrý nápad, to záleží na konkrétních potravinách. I když plíseň odříznete, kořeny plísně již pronikly hluboko do napadených potravin. A právě neviditelné kořeny plísní umožňují toxinům (pokud tam nějaké jsou) šířit se celou potravinou.

„Nejlepší je, když plesnivé jídlo celé vyhodíte bez ohledu na to, kde všude vidíte plesnivé skvrny,“ radí doktor Bedford.

Přesto plísně nemohou proniknout do některých tvrdých sýrů a salámů a tvrdého ovoce a zeleniny tak snadno, jako do měkčích potravin. Díky tomu tyto potraviny zachráníte, když plíseň a okolí odkrojíte.

Pro rychlou orientaci: jaké potraviny můžete sníst, když odříznete plesnivou část?

  • tvrdé sýry
  • tvrdý salám
  • pevné ovoce
  • tvrdá zelenina

Pro rychlou orientaci: jaké potraviny raději vůbec nejezte, když je napadne plíseň?

  • měkké sýry (které nemají být plesnivé)
  • měkké ovoce, například jahody, hrozny, borůvky, broskve…
  • zákusky
  • pečivo
  • luštěniny
  • ořechy
  • jogurty
  • džemy
  • maso

POZOR: Plíseň nezničíte ani opečením chleba v topinkovači. Při sebemenším výskytu plísně chléb ihned vyhoďte.

plíseň na sýru

Ale počkat: nepoužívá se plíseň při výrobě některých potravin?

„Ano. Plíseň se používá k výrobě některých vašich oblíbených potravin, jako je sýr, sójová omáčka, ocet, jogurt a další – znamená to, že některé plísně zjevně nejsou nebezpečné ke konzumaci,“ vysvětluje doktorka Gans.

Například sýry se vyrábí s kmeny plísní, tzv. Penicilinu. K fermentaci tradičních sójových omáček a octů se zase používá houba Koji. „Všechny tyto plísně jsou obecně považovány za bezpečné ke konzumaci, protože jsou součástí potravin a záměrně se používají při jejich výrobě,“ uvádí doktorka Gans.

I tak si všímejte toho, jestli na těchto potravinách nedošlo k nepřirozenému růstu plísní. Pokud na těchto potravinách objevíte netypickou zelenou, modrou nebo rozmazanou plíseň, napadenou oblast odřízněte nebo potravinu úplně vyhoďte.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s přáteli o informace, co se stane, když sní plesnivé jídlo!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial