DĚTSKÉ TRAUMA: KDYŽ VÁS TRAUMA Z DĚTSTVÍ OVLIVŇUJE V DOSPĚLOSTI
Ne vždy zůstane minulost minulostí. Pokud jste zažila v dětství traumatickou událost, může vám v dospělosti zasahovat do osobního a profesního života. Podívejme se blíže na toto citlivé téma a odhalme, co stojí za vašimi úzkostmi, strachy a depresivními nálady.
OBSAH ČLÁNKU
Nevyřešené psychické trauma z dětství tíží jako balvan
Myslela jste si, že jste minulost nechala za sebou. Jenže se vám neustále připomíná. Pravděpodobně v sobě máte nevyřešené trauma z dětství. Trauma jako by se vám usadilo v kostech a nevíte, jak ho zpracovat.
FAKT: I když si na nic nevzpomínáte nebo máte mlhavé vzpomínky, promítá se trauma do vašich vztahů a do vašeho psychického rozpoložení.
VRAŤME SE DO DĚTSKÝCH LET: traumatizované děti mají pocit, že jsou na problém samy. Dělají to nejlepší, co mohou, aby se věci nějak vyřešily. Problém je v tom, že jako dítě nedokážete trauma zpracovat a usazuje se hluboko ve vaší duši. Dětské trauma tak zůstává nevyřešené. Následky traumatu ve vás mohou spát a připomínají se vám, když zažijete emocionální nápor nebo událost, která se podobá traumatické události z dětství.
Proč minulost není vždy minulostí?
Traumatizující zážitky z dětství nelze vymazat z paměti. A nemůžete je ani uložit hluboko do paměti, dokud je nezpracujete. Podle Freuda máme tendence opakovat to, co nás v minulosti traumatizovalo. Je to například důvod, proč dokola navazujeme vztahy s toxickými partnery.
Co způsobuje trauma v dětství?
Trauma z dětství se může v dospělosti projevovat různě. Může způsobovat psychické problémy nebo se projevuje poruchami v chování. Věděla jste, že existuje mnoho druhů dětských traumat, která byste za trauma nepovažovala? Co tedy může způsobit dětské trauma?
- zanedbání péče
- ztráta rodiče
- vážná dětská nemoc
- příliš mnoho sourozenců v rodině
- citový chlad v rodině
- úzkostný rodič
- problémy s učením
- užívání návykových látek v rodině
- duševní porucha rodiče
- rozvod rodičů
- fyzické či psychické ubližování
- sexuální zneužívání
Jak na vás působí trauma z dětství v dospělosti?
Bez ohledu na to, jak žijete a jak moc jste se snažila překročit stín minulosti, stále ve vás přebývá traumatizované dítě. Možná to tak necítíte nebo nevnímáte. Přesto to ve vás pořád je. Trauma z dětství se může projevit těmito způsoby:
- deprese
- panické záchvaty
- porucha příjmu potravy
- nízké sebevědomí
- citová závislost na partnerovi
- vztahy s toxickými partnery
- obsesivní chování
- nadměrný stres
- úzkosti
- strach z vážného vztahu
- neustálé pokusy zalíbit se lidem
- frustrace
- strach ze společenského odsouzení
- závislosti různého charakteru
- chronické nemoci
- sebepoškozování
- potíže s důvěrou
Dá se vyléčit trauma z dětství?
Ano, nevyřešené trauma z dětství se dá v dospělosti vyléčit. Pomůže vám terapeut nebo psycholog. Tito odborníci rozumí dopadu dětských traumat na život v dospělosti. U profesionálního terapeuta se budete cítit v bezpečí a vybudujete si k němu postupně důvěru. Koneckonců ve vás žije malé traumatizované cítě, které se chce cítit v bezpečí. A terapeuti a psychologové vědí, že potřebujete citlivý a laskavý přístup.
- Terapeut vám pomůže identifikovat spouštěče, které vycházejí z dětského trauma.
- Terapeut vám pomůže naučit se mechanismy, díky kterým se vypořádáte s dětským traumatem.
Nikdy nejste příliš „stará“ na to, abyste vyhledala odbornou pomoc. Vězte, že vždy můžete na sobě zapracovat. NIKDY NENÍ POZDĚ.
Sdílejte článek na Facebooku a podpořte všechny, kteří se potýkají v dospělosti s traumaty z dětství.