Osobní rozvoj

DIGITÁLNÍ DETOX: NAPLÁNUJTE SI DIGITÁLNÍ RESET

Víte, že digitální detox může významně prospět vašemu duševnímu zdraví? Pokud máte občas chuť vyhodit telefon a počítač z okna, Poradíme vám, jak na digitální detox a jak si stanovit hranice, díky kterým omezíte čas na telefonu.

žena si užívá digitální detox

Jak udržet duševní zdraví pod kontrolou?

Možná se v tom poznáváte: chcete být ve spojení s přáteli a rodinou, zhlédnout oblíbené influencery, přečíst si aktuální zprávy… Jenže při tom cítíte určité nepohodlí. Bojujete s přívalem různorodých emocí a máte pocit zahlcení. Co myslíte, není na čase být delší dobu offline, vypnout upozornění a smazat zpravodajské aplikace?

Cílem digitálního detoxu není jen zkrátit čas, který strávíte na digitálních médiích. Cílem je také duševní očista – vytvořit si rutinu, díky které budete mít prostor relaxovat a věnovat se svým zájmům.

Zhoršená kvalita spánku

Pokud trávíte na digitálních médiích delší čas, můžete se potýkat se stresem a úzkostmi a může se vám zhoršit kvalita spánku (viz modré světlo). PROTO: jakmile se bude blížit večer, nastavte digitální zařízení do nočního režimu, aby vám modré světlo nerušilo cirkadiánní rytmus.

Věděla jste, že… Průměrný uživatel digitálních technologií se dotkne svého telefonu 2 617krát denně? A že 87 % z nás kontroluje telefon mezi půlnocí a pátou hodinou ranní?

notebook vypnutý kvůli digitálnímu detoxu

Tipy, jak začít s digitálním detoxem

Proč chceme být online? Být ve spojení s ostatními 24 hodin denně a 7 dní v týdnu je snazší než kdy dříve. Kámen úrazu je v tom, že náš mozek je navržen tak, abychom vyhledávali nové informace. A když najdeme informace, po kterých toužíme, dostane mozek malou dávku dopaminu.

Udělejte si pomyslný digitální reset. Máme pro vás několik tipů, jak na to!

1. Sepište si seznam zařízení a aplikací, které chcete méně používat. Možná budete překvapena, kolik hodin denně strávíte u digitálních médií.

2. Řekněte ostatním o digitálním detoxu, zvlášť pokud jste lidem k dispozici 24 hodin denně. Sdělte rodině a přátelům, že si na víkend dáváte pauzu od telefonu. Dejte jim vědět, kdy a jak vás mohou kontaktovat.

3. Začněte tím, že tento víkend nebudete využívat některé formy technologie. I když to bude jen na krátkou dobu, může to mít pozitivní vliv na vaši duševní pohodu.

4. Víte, že víkend bez telefonu nevydržíte? Že to pro vás bude neuvěřitelně těžké? Stanovte si hranice: vypněte telefon alespoň na několik hodin nebo jej jednoduše nechte doma, až půjdete do fitness centra. Je to skvělý způsob, jak získat prostor sama pro sebe a cítit se méně závislá na svém zařízení.

5. Naplánujete si čas během digitálního detoxu. Pokud jste zvyklá sledovat několik hodin denně televizi nebo procházet Instagram, možná nevíte, jak svůj čas vyplnit. Využijte volný čas k protažení a pohybu. Jděte do přírody nebo na procházku do parku. Pohybem se zbavíte napětí ve svalech, které zatěžujete sezením u digitálních technologií.

Jestliže také neustále kontrolujete svůj telefon, sociální média, emaily…, můžete dojít k zajímavému zjištění: saháte po svém zařízení, aniž byste o tom přemýšlela. Buďte všímavá ke svým návykům a zkuste si naplánovat digitální detox.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s přáteli o tipy, jak na digitální detox!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial