Zaujalo nás

FAKTA: NOSÍ ČERNÉ KOČKY SMŮLU?

Když vidíte přejít přes cestu černou kočku, jak se cítíte? Máte mrazivý pocit a bojíte se, že je předzvěstí něčeho špatného? Povídejte se s námi, proč si lidé myslí, že černé kočky nosí smůlu. Odkud se to vzalo a kde je pravda?

černá kočka která nosí smůlu

Odkud se vzaly pověry o černé kočce?

Egypťané kočky milovali. Stejně tak je zbožňovali ve starém Římě, Číně a na Středním východě. Původ pověr o černých kočkách lze najít v různých dobách a zemích. Papež Gregory tvrdil, že uctívači ďábla se stýkali se svým pánem v podobě stvoření, které bylo napůl člověk a napůl černá kočka.

Papež neměl rád i další zvířata. V nemilosti u něj byly žáby a ropuchy, ale postupem času se přestaly být symbolem satanistů. Stále ale přetrvával názor, že černé kočky jsou zlé. Lidé si mysleli, že mohou za morové rány. I přes tvrzení seriózních učenců, že se jedná o fámu, si kočky pověst nevylepšily.

Pověry o černých kočkách a čarodějnicích

V 15. století se tradovalo, že se čarodějnice stýkaly s ďáblem skrze kočky. V roce 1486 papež Innocent VII. prohlásil, že kočka je oblíbeným zvířetem ďábla a modlou všech čarodějnic.

Proč mají černé kočky takovou pověst?

Černé kočky mají temnou pověst, protože dodnes přežívají příběhy o čarodějnicích a kočkách, které byly přítomné na satanských rituálech. Stejně tak se mluvilo o tom, že se čarodějnice proměňovaly v noci v kočky. Nechyběly ani historky o zraněných kočkách, kdy se stejná zranění objevila na tělech čarodějnic. To vše vedlo ke staletí trvajícímu spojení mezi kočkami a zlem.

Co symbolizuje černá kočka?

Jak to bylo s černými kočkami v průběhu historie?

Pozitivní symbolika černé kočky

Ve starověkém Egyptě byly kočky uctívané a posvátné. Věřilo se, že přinášejí štěstí a chrání před zlem.

V některých částech Anglie se považovalo za dobré znamení, když černá kočka vešla na loď a zůstala s námořníky.

V Japonsku dodnes věří, že černé kočky přinášejí prosperitu, žehnají manželství, zajišťují dobrou úrodu a dokonce pomáhají v úspěchu divadelním produkcím.

Negativní symbolika černé kočky

V různých západních kulturách a ve středověké Evropě byly černé kočky spojovány s čarodějnicemi. Často jim byla připisována smůla a zlo.

V Itálii se věřilo, že pokud si k nemocnému člověku lehla černá kočka, nemocný zemře. Strach z černých koček vzrostl během středověku, kdy vypukl dýmějový mor. Někteří věřili, že černé kočky šíří nemoc.

černá kočka

Proč si lidé myslí, že kočky mají nadpřirozené schopnosti?

Proč jsou v nemilosti černé kočky a ne třeba žáby? Odpověď by mohla spočívat ve skutečnosti, že kočky nejsou tak domestikované. Kočky jsou napůl domácími mazlíčky a napůl dravými šelmami, které dokážou přežít v přírodě. Tato svobodomyslná kočičí duše lidi děsila. Přitom jsou lidé rádi, že jim kočky loví v domácnostech myši. A právě toto chování je udržuje přinejmenším napůl divoké.

Mají černé kočky štěstí nebo smůlu?

Ne všechny kultury si myslí, že černé kočky nosí smůlu. Pravda je ale taková, že i v dnešní době se na černé kočky nahlíží jako na nežádoucí domácí mazlíčky. Podle této vědecké studie vyplynulo, že černé kočky si lidé pořizují méně častěji a naopak je častěji utratí než kočky jiných barev.

PROTO: Pokud někde uvidíte černou kočku, buďte na ni hodná. Nemůže za to, jakou pověst si nese z dávné historie.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial