Moje tabu

FRUSTRACE: KDYŽ SE VYTRÁCÍ RADOST ZE ŽIVOTA

Frustrace. Slovo, které většina zná, ale jen málokdo si umí přiznat, že trpí frustrací. Je to vnitřní pocit napětí, který vás sice neochromí jako smutek, ale přesto má sílu narušit vaši rovnováhu, sebevědomí i vztahy. A ženy ji prožívají jinak než muži. Hlouběji a skrytěji. Jak se frustrace projevuje? A jak s ní bojovat?

frustrovaná žena se drží za spánky

Co je frustrace?

Frustrace je emocionální stav, který vzniká tehdy, když vám něco brání dosáhnout toho, co si přejete, potřebujete nebo očekáváte. Je to pocit vnitřního nesouladu. Toužíte po změně, lásce, uznání, klidu… A realita jde tvrdě proti vám. Frustrace se projevuje podrážděností, únavou, ztrátou motivace, cynismem i fyzickými potíži, jako je bolest hlavy, nespavost nebo sevřený žaludek. V extrémních případech může dlouhodobá frustrace vést k úzkostem a depresím.

Frustrace je často provázána s pocitem viny. „Neměla bych si stěžovat, mám přece zdravé děti.“ „Musím to zvládnout, jsem silná žena.“ Takové myšlenky vás však neosvobozují. Naopak. Ještě více ve vás živí frustraci.

Jaké jsou příčiny frustrace?

Mezi nejčastější příčiny frustrace patří:

  • Nerealistická očekávání: od sebe, od druhých, od života. Perfekcionismus, tlak na výkon, snaha být dokonalá partnerka, matka, dcera, kolegyně…
  • Nedostatek uznání: děláte maximum, ale okolí to bere jako samozřejmost. Vaše úsilí zůstává bez povšimnutí, což vytváří pocit marnosti.
  • Zacyklení ve vztazích: snažíte se komunikovat, měnit, zachraňovat… ale narážíte na nepochopení nebo pasivitu druhé strany.
  • Ztráta kontaktu se sama sebou: jste neustále v režimu „musím“, „měla bych“, „oni chtějí“, ale zapomněla jste, co vlastně chcete VY.

Frustrace nemusí přicházet dramaticky. Mnohdy je to tiché kapání nespokojenosti, které jednoho dne způsobí, že pohár přeteče. Ztratíte motivaci, nechce se vám z postele, nemůžete fungovat. A vlastně ani nevíte, proč.

frustrovaná žena na gauči přemýšlí

Jak se vyrovnat s frustrací?

1. Pojmenujte ji. Prvním krokem je přestat si nalhávat, že je vše v pořádku. Zeptejte se sama sebe: Co mi vadí? Co mě tíží? Co bych změnila, kdybych mohla? Když si uvědomíte, co vás frustruje, budete se cítit svobodněji.

2. Zpomalte. Frustrace často sílí, když jedete na autopilota. Zastavte se. Odpočívejte v tichu a přehodnoťte priority. Nemusíte utíkat na Bali. Stačí půlhodina o samotě. Bez výčitek!

3. Dovolte si cítit. Frustrace není slabost. Je to signál. A každý projev emocí byste měla procítit a zpracovat. Plačte, pište, mluvte s někým, komu důvěřujete. Nepotlačujte emoce.

4. Komunikujte otevřeně. Sdílejte své pocity bez obviňování. „Cítím se přehlížená.“ „Potřebuji víc času pro sebe.“ Slova mají moc věci měnit, pokud jsou řečena upřímně.

5. Udělejte malé změny. Ne vždy změníte všechny okolnosti. Ale můžete začít drobnými kroky – jeden odmítnutý požadavek, jedna procházka navíc, jedno jasné „NE“. Každý čin, kdy postavíte sebe na první místo, je lékem na frustraci.

6. Stanovte si realistické cíle. Odpovězte si, zda nemáte na sebe příliš velká očekávání. Rozdělte si cíle na dílčí, které jsou snadněji dosažitelné.

7. Pečujte o sebe. Nezapomínejte na fyzické a duševní zdraví. Dostatečně spěte, zdravě se stravujte, hýbejte se a udělejte si čas na aktivity, které vám dělají radost.

8. Naučte se relaxovat: Osvojte si relaxační techniky, například hluboké dýchání, které vám pomůže zklidnit mysl a snížit vnitřní napětí.

Přijměte, že nemůžete všechno zvládnout

Frustrace často pramení z iluze, že musíte všechno zvládnout. Ne, nemusíte. Nemusíte být silná, usměvavá, dokonalá. Dovolte si selhat, cítit se unavená, mít pochyby. Není to slabost, ale odvaha. Mějte soucit sama se sebou. Frustrace je volání po změně, nikoliv selhání. Onen vnitřní tlak vás vede k tomu, abyste se začala starat o sebe tak, jako se staráte o druhé. Zkrátka, někdy stačí přestat bojovat s tím, co cítíte, a začít tomu naslouchat.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial