GENITÁLNÍ OPAR: PŘÍZNAKY, PŘENOS A LÉČBA
Genitální opar, známý také jako genitální herpes, je virové onemocnění způsobené herpes simplex viry (HSV). Tato infekce postihuje genitální oblast a může vyvolat nepříjemné příznaky. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou příznaky genitálního oparu, metody léčby a způsoby přenosu.

OBSAH ČLÁNKU
Co je genitální opar?
Genitální opar (herpes genitalis) je důsledkem aktivity viru herpes simplex (HSV). Když dojde k první infekci nebo se virus aktivuje, podráždí nervová vlákna v postižené oblasti.
HSV má schopnost usadit se v nervových buňkách a vstoupit do tzv. latentního stavu, což znamená, že se může skrývat v nervových gangliích (klubovitých strukturách v nervovém systému) po celém těle.
Při aktivaci se vir množí a putuje zpět dolů nervovými vlákny k původnímu místu infekce, což může vyvolat podráždění a bolest. Genitální opar se nejčastěji objevuje na genitáliích, řitním otvoru a v okolí stehen.
Příznaky genitálního oparu
Genitální opar může být bezpříznakový nebo vyvolat tyto nepříjemné příznaky:
1. Vyrážky a puchýřky
- Malé bolestivé puchýřky se vám objevují v genitální nebo anální oblasti.
- Bolestivé puchýřky se mohou spojit do větších skupin.
- Puchýřky mohou prasknout a vytvořit bolestivé vředy.
- Výsev vředů může trvat několik týdnů, přičemž postižená oblast je náchylná k opakovaným výskytům.
2. Bolest a svědění
- Přímé podráždění nervových vláken v místě infekce může vyvolat bolest.
- Můžete pociťovat bolest, svědění nebo pálení v postižené oblasti.
- Svědění bývá nepříjemné, ale nikdy se neškrábejte, abyste předešla dalším komplikacím!
3. Bolestivé močení
- Genitální opar může podráždit močovou trubici, což vede k bolestivému močení.
- Bolest a pálení mohou být natolik intenzivní, že nebudete moct dojít ani do práce.
4. Horečka a únava
- V některých případech může genitální opar navodit až chřipkové stavy.
- Můžete se cítit unavená a slabá.
- Tyto symptomy bývají výsledkem imunitní reakce na virus.
5. Zčervenání a otok
- Postižená oblast vám může zčervenat a otéct.
6. Nateklé lymfatické uzliny
- Některé ženy mohou mít zvětšené a citlivé lymfatické uzliny v oblasti stehen a v tříslech.
Léčba genitálního oparu
Genitální opar se léčí antivirotickými léky, které zmírňují příznaky a zkracují dobu trvání infekce. Mezi běžné léky na HSV patří acyklovir, valacyklovir a famciklovir. Je důležité začít léčbu co nejdříve, jakmile se objeví první příznaky, aby došlo k potlačení množení viru.
POZOR: Účinnost léčby závisí na rychlosti zahájení antivirotické terapie po objevení se prvních příznaků!
Kromě antivirotických léků můžete užívat po domluvě s lékařem protizánětlivé léky ke zmírnění bolesti a svědění. Ulevit vám také mohou speciální krémy a masti.

Přenos genitálního oparu
Genitální opar se přenáší orálním, análním a vaginálním sexem, a to i v době, kdy jste bez příznaků. Kondom sice snižuje riziko přenosu, ale není stoprocentně účinný.
Genitální opar u mužů a žen
U mužů i žen vyvolává genitální opar podobné příznaky. U žen je však infekce často spojena s většími komplikacemi, zejména v těhotenství.
Přenos oparu ze rtu na genitálie
Herpes simplex virus vám může partner přenést na genitálie orálním sexem – pokud má opar na rtu.
Jak probíhá vyšetření?
Pokud máte podezření, že máte genitální opar, poraďte se se svým gynekologem. Vyšetří vás, odebere vzorky na laboratorní testy a předepíše vám léčbu antivirovými léky. Léčba antivirovými léky zmírňuje symptomy, urychluje hojení a snižuje pravděpodobnost opakování infekce.
POZOR: Genitální opar je extrémně nakažlivý, a je třeba dodržovat preventivní opatření: používat kondom a omezit sexuální aktivity během výskytu příznaků.
Co dodržovat, když máte genitální opar?
Konzultujte vše s lékařem: Okamžitě zajděte ke svému gynekologovi. Lékař vás vyšetří, případně odebere vzorek na laboratorní testy pro diagnostiku genitálního oparu. Čím dříve se začnete léčit, tím víc budete mít opar pod kontrolou.
Dodržujte hygienu: Udržujte postiženou oblast čistou a suchou. Vyvarujte se tření nebo škrábání postižené oblasti, jelikož to zhoršuje symptomy a šíří infekci.
Užívejte antivirové léky: Pokud vám lékař předepíše antivirové léky, užívejte je podle jeho pokynů. Tyto léky pomáhají omezit množení viru a zkrátit dobu výskytu.
Zbavte se stresu: Stres může způsobit opakování herpetických výsevů. Snažte se minimalizovat stres relaxačními technikami, jako jsou jóga, meditace nebo cvičení.
Omezte sexuální kontakt: Během aktivního výsevu genitálního oparu byste si měla odepřít sex. Pamatujte, že herpes je nakažlivý i bez přítomnosti vřídků.

Doplňky stravy na genitální opar
Doplňky stravy byste měla užívat vždy po konzultaci s lékařem, jelikož některé doplňky stravy mohou špatně reagovat s některými léky. Obecně se doporučují tyto doplňky stravy:
L-lysin: Některé studie naznačují, že L-lysin, který je esenciální aminokyselinou, by mohl omezit množení viru. L-lysin můžete najít v potravinách, jako jsou ryby, maso, sójové produkty nebo ho můžete užívat jako doplněk stravy.
Vitamin C: Vitamin C je známý pro svou schopnost posilovat imunitní systém. Nachází se v citrusových plodech, jahodách, kiwi nebo ve formě doplňků stravy.
Zinek: Zinek je minerál, který podporuje imunitní systém. Přírodním zdrojem zinku jsou hovězí maso, semínka, ořechy a celozrnné obiloviny.
Beta-glukan: Tato látka se nachází v některých druzích hub a dokáže aktivovat imunitní systém. Beta-glukan zakoupíte v každé lékárně.
Probiotika: Zdravá střevní mikroflóra podporuje celkové zdraví a imunitní systém. Probiotika najdete například v zakysaných jogurtových výrobcích.
Vitamin B: Hraje důležitou roli v celkovém zdraví a podílí se na normálním fungování imunitního systému. Existuje několik vitamínů skupiny B, a každý z nich má svou specifickou funkci.
Vitamin B6 (pyridoxin): Pomáhá metabolismu a podporuje imunitní systém. Mezi přirozené zdroje vitaminu B6 patří banány, kuřecí maso, ryby, ořechy a celozrnné obiloviny.
Vitamin B9 (kyselina listová): Má klíčovou roli v imunitním systému a při tvorbě nových buněk. Najdete ji v listové zelenině, luštěninách a ořeších.
Vitamin B12 (kobalamin): Je důležitý pro tvorbu červených krvinek a normální funkci nervového systému. Objevuje se v mase, mléčných výrobcích a vajíčkách.
Co když přejde genitální opar do chronického stádia?
Genitální opar může přejít do chronického stádia. Pokud se vám neustále tvoří nové vřídky zkonzultujte to s lékařem. Můžete s ním zvážit tyto způsoby léčby:
Antivirová léčba: V případě chronického genitálního oparu může lékař předepsat pravidelnou antivirovou léčbu, aby se minimalizovala četnost a intenzita výsevů.
Udržovací léčba: U některých žen s chronickým genitálním oparem může lékař navrhnout dlouhodobou udržovací léčbu terapie antivirovými léky.
Imunoterapie: Lékař vás může poslat na imunologii. Lékař specialista s vámi zkonzultujte možnosti imunoterapie a doplňků pro posílení imunitní reakce.
Prevence a zmírnění stresu: Stres může vyvolat výsevy genitálního oparu. Naučte se techniky, jak snížit stres a pravidelně cvičte pro lepší duševní pohodu.
Změna životního stylu: Udržujte zdravý životní styl, jezte vyváženou stravy, dostatečně odpočívejte a hýbejte se.
Očkování: V některých případech vám lékař může navrhnout očkování proti HSV.
POZOR: Některé potraviny mohou nepřímo způsobit nový výsev genitálního oparu. Dejte si pozor na:
Arginin: Arginin je aminokyselina, která leckdy podporuje množení viru. Vysoký podíl argininu obsahují ořechy, semínka, čokoláda a obiloviny.
Kofein: Některé ženy zaznamenaly výskyt oparu při nadměrném příjmu kofeinu.
Oslabený imunitní systém: Nevyvážená strava, nedostatek spánku nebo nadměrný stres oslabují imunitní systém a zvyšují riziko výsevu genitálního oparu.

Genitální opar a sex
Genitální opar je nakažlivý a přenáší se při sexuálním kontaktu. Osoby s aktivními výsevy genitálního oparu by měly omezit sexuální kontakt a používat prezervativ, aby minimalizovaly šíření viru.
Doba výskytu genitálního oparu se může měnit a závisí na několika faktorech, včetně typu viru, celkovém zdraví, léčby a individuální imunitní reakce. Fáze průběhu genitálního oparu jsou následující:
Inkubační doba: Po kontaktu s virem může trvat několik dní až několik týdnů, než se objeví první příznaky.
Fáze projevů: Na postiženém místě se obvykle objeví puchýřky, vřídky a bolestivost. Tato fáze může trvat po dobu několika dnů až týdnů.
Léčba: Pokud je včas zahájena antivirová léčba, může to zkrátit dobu trvání výsevu a zmírnit symptomy.
Zhojení: Po fázi projevů následuje fáze zhojení, kdy puchýřky a vřídky postupně zaschnou a hojí se. Celý proces hojení může trvat několik týdnů.
Je důležité mít na paměti, že i když zmizí příznaky, virus zůstává v latentním stavu v nervových gangliích a v budoucnosti může být reaktivován. Některé ženy se mohou potýkat s opakovanými výsevy genitálního oparu.
Jak na bezpečný sex s genitálním oparem?
Pokud vám gynekolog diagnostikoval genitální herpes, neznamená to konec sexu. Někteří mají představu, že když mají sex s člověkem s tímto onemocněním, okamžitě se to na ně přenese. Nemusí to být nutně pravda.
- Genitální opar postihuje v průměru 1 z 6 lidí. S orálním herpesem se pak setká zhruba 67 procent lidí do padesáti let věku.
- U naprosté většiny nakažených lidí se nikdy nerozvinou příznaky herpesu.
- Genitální herpes neznamená kolotoč bolavých oparů. Když odezní první ohnisko, virus obvykle na dlouhou dobu „usne“.
- Genitální herpes se může opakovaně objevit během vašeho života. Nová ohniska jsou ale mnohem mírnější než první.
- Antivirotika mohou snížit frekvenci, délku a závažnost genitálního oparu.
Vždy byste měla partnera (i nahodilého sexuálního partnera) informovat, že trpíte na genitální nebo orální opary. Každý má právo vědět o rizicích spojených s pohlavním stykem. Orální sex je stále nejčastější příčinou výskytu genitálních herpetických infekcí.
Pokud jste bezpříznaková, sex bez ochrany je na zvážení vás obou. Při užívání antivirových léků se přenos viru o něco snižuje. Přesto odborníci doporučují při sexu (včetně orálního) používat kondom. Protože:
- Vir herpes můžete vylučovat kůží, i když nemáte žádné symptomy.
POZOR: Vyhněte se kontaktu kůže na kůži s postiženými oblastmi, a to od počátku příznaků až týden poté, co příznaky odezní.
Shrnutí
Bohužel se nelze genitálního oparu úplně zbavit. Genitální opar způsobují herpes simplex viry (HSV), a to konkrétně HSV-1 nebo HSV-2. Tyto viry zůstávají v lidském těle po celý život. I když podstoupíte léčbu, která zmírní příznaky a potlačí aktivitu viru, samotná infekce zůstává v latentním stavu v nervových buňkách.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

