HYPERTENZE NEBOLI VYSOKÝ KREVNÍ TLAK: SKRYTÉ NEBEZPEČÍ, KTERÉ NEBOLÍ
Vysoký krevní tlak se týká čím dál většího počtu lidí. Mluvíme o stavu, který sám o sobě nebolí, ale potichu a vytrvale ničí důležité orgány: srdce, cévy, ledviny i mozek. Říká se mu „tichý zabiják“, protože je zrádný. Mnozí ani netuší, že s ním mají co do činění, dokud není pozdě.

OBSAH ČLÁNKU
Vysoký krevní tlak nebolí, o to víc je zákeřný
Zvýšenému krevnímu tlaku se odborně říká hypertenze. Tento stav se nenápadně vkrádá do vašeho života a po čase napáchá pořádné škody. Představte si ho jako neviditelného záškodníka, který pomalu, ale jistě narušuje základní funkce vašeho organismu. A když se konečně ozve, nechává za sebou pěknou paseku.
Neléčený vysoký krevní tlak, zvláště v kombinaci s vysokou hladinou cholesterolu, je jako časovaná bomba. Může vést k vážným kardiovaskulárním komplikacím, jejichž následkem je infarkt, srdeční selhání nebo cévní mozková příhoda. A to nikdo z nás nechce, že?
Jak poznat, že máte vysoký krevní tlak?
Krevní tlak se udává dvěma čísly. To první, systolické, ukazuje tlak při stahu srdce, kdy pumpuje krev do oběhu. To druhé, diastolické, odráží tlak v době, kdy je srdce v klidu.
PŘÍKLAD: Za ideální hodnoty se považuje zhruba 120/80 mm Hg, ale je třeba brát v potaz, že na tyto hodnoty má vliv věk, aktuální rozpoložení i denní doba. Pokud však lékař opakovaně naměří hodnoty 140/90 mm Hg a vyšší, je na čase zbystřit. V takovém případě mluvíme o hypertenzi. A čím vyšší čísla, tím je to závažnější.
Kde se bere hypertenze?
Vysoký tlak může mít hned několik příčin. Kromě dědičnosti, na kterou bohužel nemáme vliv, hraje zásadní roli i náš životní styl. Nadváha, příliš mnoho soli a alkoholu, neustálý stres a kouření – to všechno podporuje rozvoj hypertenze. Existuje i takzvaná sekundární hypertenze, která je důsledkem jiného zdravotního problému, například onemocnění ledvin nebo hormonálních poruch. Objeví se náhle a složitě se léčí.

Signály, které byste neměla ignorovat
Někdy se přece jen objeví varovné signály. Časté bolesti hlavy, bušení srdce, dušnost, závratě, hučení v uších, otoky končetin nebo neobvyklá únava: to všechno mohou být nenápadné zprávy našeho těla, že něco není v pořádku. V takovém případě navštivte lékaře a nechte se vyšetřit.
Prevence proti vysokému krevnímu tlaku
Dobrou zprávou je, že ve většině případů můžeme předejít výskytu vysokého krevního tlaku. I když některé faktory (jako věk nebo dědičnost) neovlivníme, zdravý životní styl je mocná zbraň. Vyvážená strava, dostatek pohybu, střídmá konzumace alkoholu a nulová tolerance ke kouření – to jsou základní kameny prevence. A samozřejmě, nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Právě ten může odhalit problém včas.
Proč znát svůj krevní tlak?
Pořiďte si tlakoměr a měřte se pravidelně v domácím prostředí. Díky tomu můžete zavčas odhalit hypertenzi, případně sledovat účinnost nasazené léčby. V lékárnách seženete spolehlivé a snadno ovladatelné přístroje, které vám dají potřebné informace o vašem zdravotním stavu.
Měření tlaku by se mělo stát běžnou součástí vaší péče o sebe.
Mrazivá fakta: Nejen srdce a cévy trpí
Vysoký krevní tlak nepředstavuje riziko pouze pro srdce a cévy. Může mít negativní dopad i na další oblasti života. Například zhoršuje kvalitu sexuálního života. Poškozené a zúžené tepny totiž snižují průtok krve, což může vést u mužů k erektilní dysfunkci. A to už je signál, který by neměli pánové ignorovat, protože může poukazovat na celkové poškození cév.
Zkrátka a dobře, hypertenze je zákeřný soupeř, kterého byste neměla podceňovat. Prevence, včasné odhalení a dodržování léčebných doporučení přispějí k tomu, že si udržíte zdravé srdce, cévy a vůbec celý organismus ve skvělé kondici.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

