Zdraví

INTOLERANCE LEPKU: JAK SE PROJEVUJE A JAK SE LÉČÍ?

Jistě i vy jste slyšela o intoleranci lepku. Je to stav, kdy je naše zažívání citlivé na lepek. Projevuje se to jak nadýmáním, tak velkou únavou. Uveďme si, co způsobuje intoleranci lepku, jaké vyvolává zdravotní problémy a jak se léčí.

chleba s lepkem

Intolerance lepku

Podle studie v časopisu Alimentary Pharmacology & Therapeutics vyšlo najevo, že lidé, kteří jsou citliví na lepek, byli dvakrát tak unavení než lidé bez intolerance na lepek. Také se cítíte pořád unavená? Zjistěte, jestli za tím není lepek!

Co je to lepek?

Lepek se nachází v pšenici a dalších obilovinách, které obsahují lepkavé proteiny. K citlivosti na lepek dochází v reakci na protein známý jako gliadin. Ten otevírá bariéry mezi střevními buňkami a cizí látky se tak snáze dostanou do krevního řečiště. To vede k zánětu střev, který brání vstřebávání živin a může vyvolat přehnanou reakci imunitního systému. 

Výzkum Mayo Clinic naznačuje, že počet lidí s citlivostí na lepek se za posledních 30 let zvýšil o více než 739 %. Podle výzkumníků z Annals of Nutrition and Metabolism je citlivost na lepek nejčastější u žen ve věku 30 až 50 let.

Jak je možné, že lepek, který jste konzumovala po většinu života, vám nyní nedělá dobře? Spouštěčem je obvykle stres. A co si budeme říkat, mnoho žen zažívá každodenní stres, který přechází v chronický stres. Ten způsobuje přehnanou reakci imunitního systému na lepek, který by za normálních okolností neidentifikoval jako hrozbu.

Projevy intolerance lepku

Únava

Díky zánětlivým faktorům, jako je stres nebo hormonální nerovnováha, téměř všichni dospělí reagují negativně na lepek. Někteří američtí lékaři se shodují v tom, že takřka všichni lidé trpí určitou intolerancí na pšenici nebo obilniny a téměř 50 % má nějakou formu citlivosti na lepek, která může způsobit problémy, jako jsou podrážděná střeva, kožní vyrážky, celkové bolesti a únava.

Poškození střev a snížení funkce štítné žlázy

Poškození střev způsobené špatným zpracováním lepku může vyvolat únavu. „Gliadin v lepku se podobá proteinům nacházejícím se ve štítné žláze,“ říká Kent Holtorf, MD

Když ho jedí lidé citliví na lepek, imunitní buňky těla se v případě chybné identity zaměří na štítnou žlázu. Výsledek? Zhoršená funkce štítné žlázy a příznaky vyčerpání včetně únavy, mlhavého myšlení a přibírání na váze.

Další projevy intolerance na lepek

  • Bolesti těla
  • Bolesti hlavy
  • Mozková mlha
  • Nadýmání
  • Průjem
  • Zácpa
  • Bolest břicha
  • Modré nálady
  • Kožní vyrážky
  • Přibírání na váze
pečivo s lepkem

Jak se léčí intolerance na lepek?

V současné době neexistují žádné léky, které by úspěšně léčily citlivost na lepek. Ale dobrá zpráva je, že několika chytrými kroky můžete zdravotním problémům z lepku předejít:

1. Zkuste na jeden týden vysadit potraviny s lepkem. Již po týdnu byste měla zaznamenat méně únavy. Sáhněte po bezlepkových potravinách, jako je hnědá rýže, quinoa, amarant nebo pohanka.

2. Vařte s kokosovým olejem. Střevní výstelka je z velké části založena na tuku, takže její oprava vyžaduje tuk. Kokosový olej Pomáhá opravit „netěsné“ střevo a pomáhá zmírňovat zánět. Podle Dr. Palinasamy stačí 1 až 2 lžíce kokosového oleje denně.

3. Zvažte doplňky stravy. Proteolytické enzymy štěpí lepek, které vám pomohou vyhnout se příznakům, pokud lepek náhodou sníte. Hledejte doplněk, který obsahuje tolerázu G – enzym se schopností rozkládat lepek v žaludku.

Konzumujte denně 1 000 až 2 000 IU vitaminu D. Tento vitamin snižuje zánět střeva i záněty v těle a odvrací únavu.

4. Vyměňte starou rtěnku za novou. Nástraha může číhat také v rtěnkách. Některé obsahují velké množství lepku, které se vám ze rtů dostává do těla. Najdete ho pod názvem hydrolyzovaná pšenice, extrakt z pšeničných klíčků, extrakt z ječmene nebo hydrolyzovaná ovesná mouka.

Nechte se otestovat u svého praktického lékaře na intoleranci na lepek. Poraďte se s ním o všech zdravotních potížích, které přisuzujete lepku.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial