Cestování

ISTRIE V CHORVATSKU: PROCESTUJTE S NÁMI POLOOSTROV!

Istrie je největší poloostrov v Chorvatsku, který omývají vody Jadranského moře. Istrie, známá idylickými pobřežními městečky, bujnými vinicemi a chutnou kuchyní, nabízí cestovatelům směs přírodních krás a kulturního dědictví. Co byste měla na Istrii vidět? Jaká místa navštívit na své dovolené? Procestuje s námi chorvatský poloostrov!

Istrie Chorvatsko Rovinj

Tradiční styl života, římské památky a malebné uličky

Pobřeží Istrie, které se rozprostírá nedaleko břehů Itálie, je již dlouho vyhledávanou prázdninovou destinací. Vnitrozemí Istrie ale turisté teprve objevují. Čekají vás zalesněné kopce, na kterých se tyčí opevněná městečka. Pronajměte si k prozkoumání poloostrova auto a vydejte se po klidných silnicích až k hranicím Itálie. Co na Istrii navštívit?

1. Pula

Město Pula láká na starověké římské ruiny, křišťálově čisté moře a historické centrum.

Nemusíte jezdit do Říma, abyste viděla Coloseum. Ve městě Pula stojí římský amfiteátr z 1. století, který měl původně kapacitu 23 000 míst a v minulosti se tu konaly souboje gladiátorů. V současné době se v amfiteátru pořádají různé koncerty a filmový festival.

Mezi další krásné památky patří Augustův chrám a triumfální vítězný oblouk Sergiů z roku 27 př. n. l., který připomíná vítězství v bitvě u Actia.

Při svých toulkách Pulou navštivte také katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, která snoubí byzantskou a gotickou architekturu. Vevnitř můžete obdivovat zdobené oltáře, fresky a nádherný mramor.

2. Poloostrov Kamenjak

Na jižním cípu Istrie, asi 30 minut jízdy od Puly, se nachází poloostrov Kamenjak. Prozkoumejte pěšky či na kole rozmanité pobřeží s četnými skrytými zátokami, skalnatými útesy a krásnými oblázkovými plážemi. Nenechte si ujít stopy dinosaurů ani plavání a šnorchlování v průzračné vodě.

Istrie Chorvatsko

3. Rovinj

Přímo na pobřeží se rozprostírá malé městečko Rovinj. Z pobřeží spatříte věž ikonického kostela sv. Eufemie. Těšte se na městečko s úzkými dlážděnými uličkami, v kterých narazíte na umělecké galerie, butiky, řemeslné dílny a domy natřené zářivými barvami. Toto městečko vám ukáže Chorvatsko v celé jeho kráse.

4. Limský záliv

Severně od Rovinje najdete Limský záliv – úzký fjord hluboce zařízlý do pevniny. Strany zálivu jsou lemovány strmými útesy oděnými do bujné zeleně, která se odráží v křišťálově čisté vodě. Na severním břehu se nachází přírodní park Kontija s udržovanými stezkami, které jsou ideální pro pozorovatele ptactva.

5. Poreč

Dalším městem s římskými ruinami je město Poreč, kde uvidíte většinu těchto památek u náměstí Marafor. Největším lákadlem pro turisty je Eufraziova bazilika zapsaná na seznamu UNESCO, mistrovské dílo byzantského umění a architektury ze 4. století. Na první pohled vás uchvátí mozaiky, které pokrývají stěny baziliky. Stojí za to vylézt na zvonici a pokochat se panoramatickými výhledy na město a pobřeží.

Istrie Chorvatsko Pula

6. Grožnjan

Vnitrozemí Istrie skrývá zelený ráj se zvlněnými kopci, nekonečnými vinicemi a středověkými městy. Městečko Grožnjan je stejně malebné jako Motovun, ale je tu menší turistický ruch. Zavítejte k dvěma nedotčeným bránám v městských hradbách a vstupte do úzkých uliček městečka. Za hradbami se vám otevře úplně jiný svět s tradičními istrijskými kamennými domy, starobylými studnami a okouzlujícím nádvořím s uměleckými galeriemi.

7. Hum

Vesnička Hum je podle Guinessovy knihy rekordů nejmenší městečko na světě, které má jen kolem 20 obyvatel. I tak toto místo stojí za návštěvu. Městečko je obehnané 100 metrů dlouhými hradbami a chrání domy a kostel sv. Jeronima, který ukrývá cenné fragmenty fresek z 12. století. A co víc, pouze v této vesničce se vyrábí slavná brandy, jejíž receptura je tajná. Jediné, co vám místní prozradí, je to, že obsahuje jmelí, které má silné léčivé vlastnosti.

Sdílejte článek na Facebooku a inspirujte přátele návštěvou Istrie v Chorvatsku!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial