JAK ČASTO MĚNIT ZUBNÍ KARTÁČEK? A CO SE STANE, KDYŽ TO NEUDĚLÁTE?
Jak často byste měli měnit zubní kartáček? Když vám dojde šampon, nahradíte ho novým. Ale kartáček používáme déle, než doporučují zubaři. Koneckonců – kdo si má pořád všechno pamatovat? V redakci sami nevíme, kdy jsme své kartáčky kupovali. Přečtěte si v článku, jak často měnit zubní kartáček a udržet si zdravé zuby a dásně.
OBSAH ČLÁNKU
Kartáček na zuby jako semeniště bakterií
Zubní kartáčky považujeme za samozřejmost. Předpokládáme, že jsou čisté, když je dezinfikujeme pastou na zuby a oplachujeme dvakrát denně vodou. Není to ale pravda. Na kartáčku se množí bakterie, a není proto vhodné měnit kartáček, až když nese známky opotřebení.
Než tedy investujete do drahých past s bělícím účinkem, vraťme se ke kartáčku. Zubaři k výměně zubních kartáčků uvádí, že záleží na typu kartáčku, který používáte. Obecně se ale můžete řídit těmito pravidly:
Jak často měnit běžný zubní kartáček?
Běžný zubní kartáček měňte nejpozději po 3 až 4 měsících. Starší kartáčky bývají roztřepené, opotřebované a neodstraní všechen plak. Riskujete nejen zubní kazy, ale i zánět dásní.
Jak často měnit elektrický kartáček?
Hlavici elektrického zubního kartáčku měňte nejdéle po 12 týdnech nebo dříve podle potřeby. Elektrické kartáčky mají často kratší štětiny než klasické kartáčky a rychleji se opotřebují.
Co se stane, když nevyměníte zubní kartáček?
- Čištění zubů roztřepeným kartáčkem nebude tak účinné.
- Riskujete zánět dásní.
- Může vás trápit zápach z úst.
- Na štětinách se pomnoží škodlivé bakterie.
- Můžete přenést infekci na někoho jiného*.
* V časopise New York State Dental Journal vyšla studie, která ukázala, že až na 70 % zubních kartáčků se nachází zárodky chřipky, stafylokoka, E. Coli, kvasinek a streptokoka. Tyto bakterie mohou způsobit vážné zdravotní potíže. Proto:
- Po uzdravení z nakažlivé nemoci vyměňte zubní kartáček za nový.
Tipy, jak udržovat zubní kartáček hygienicky čistý
Zubaři se shodují na tom, že byste měli chránit kartáček před znečištěním. Jak na to?
- Mějte zubní kartáčky v koupelně tak, aby se vzájemně nedotýkaly.
- Po vyčistění zubů opláchněte kartáček důkladně vodou.
- Kartáček skladujte v kelímku štětinami nahoru.
- Svůj zubní kartáček nikomu nepůjčujte.
Zdravé zuby a dásně začínají u kartáčku. Pravidelně ho měňte, nenechávejte ho v blízkosti toalety a vždy ho sušte štětinami nahoru.
Sdílejte článek na Facebooku a informujte své přátele a známé, jak často měnit zubní kartáček.