JAK POZNAT MANIPULÁTORA VE VZTAHU?
Možná to znáte. Partner vám vyčte, že manželky kamarádů více uklízí. Šéf na poradě sarkasticky utrousí, že by nemohla bez vás proběhnout prezentace. A kolegyně vám každé ráno říká, jak vypadáte skvěle – a pak vás požádá, jestli za ni neuděláte práci. Cítíte, že něco nesedí, ale neumíte říct, co. Pozor, pravděpodobně jste se stala obětí manipulátorů.

OBSAH ČLÁNKU
Co je manipulace a proč je nebezpečná?
Manipulace je jako chameleon – mění barvy, tón i formu podle potřeby. V podstatě jde o to, že partner záměrně ovlivňuje vaše myšlení, emoce a chování ve svůj prospěch. Ať už lichotkami, výčitkami, mlčením nebo nečekanými otázkami. Cílem je jediné: získat nad vámi kontrolu. Manipulátor nevěří, že by si vás udržel férovým chováním, proto sází na psychologické hry. Výsledek? Začínáte pochybovat o sobě, svých rozhodnutích i realitě.
Typické triky manipulátora
Lichotky s „háčkem“
„Ty jsi mnohem šikovnější! Nechceš mi s tím pomoct?“ Klasika. Nejprve přijde pochvala, a pak prosba. O upřímnou žádost o pomoc tu většinou nejde.
Výčitky a vina
Manipulátor ve vás vyvolává pocit, že jste něco pokazila, i když za to nemůžete. Výčitky typu „To kvůli tobě jsme tam nešli.“, nebo „Já bych to pro tebe udělal.“ mají jediný cíl: přimět vás dělat věci, které nechcete.
Závislost jako zbraň
„Bez tebe bych to nezvládl.“ Zní to dojemně, že? Jenže pozor! Pokud partner neustále zdůrazňuje, že vás potřebuje a zároveň vám vyčítá, když mu nevyhovíte, jedná se o záludný způsob, jak vás k sobě připoutat a později si něco vynutit.
Gaslighting
Tohle už je vyšší dívčí manipulace. Gaslighting znamená, že vás někdo přesvědčuje, že si vše špatně pamatujete, přeháníte nebo jste přecitlivělá. Výsledkem je zmatek, pochybnosti o vlastním rozumu a postupná ztráta sebevědomí.
Výběr mezi A a B
Jedná se o techniku nedobrovolného výběru. Otázkou typu „Dáš si kávu nebo čaj?“ vás manipulátor elegantně tlačí do kouta, i když byste si raději dala vodu.
Neverbální vydírání
Zamračený obličej, uražené mlčení, dramatické povzdechy – to všechno jsou nástroje, jak ve vás vzbudit pocit viny a donutit vás k ústupkům.
Poučování a moralizování
Manipulátor se rád staví do role vševědoucího guru, který vám radí, jak byste měla žít svůj život. Ve skutečnosti chce ovládat to, jak se rozhodnete.
Zastrašování a vyhrožování
„Buď to bude po mém, nebo…“ Tato forma manipulace je poměrně agresivní a zahrnuje otevřené hrozby, ať už fyzické nebo psychické.
Ironie a despekt
„To snad nemyslíš vážně!“ Jízlivé poznámky a ponižující komentáře mají za cíl srazit vaši sebehodnotu a znejistit vás.
Jak poznat, že s vámi partner manipuluje?
Odpovězte si na pár jednoduchých otázek:
- Cítíte se provinile, i když vlastně nevíte proč?
- Máte pocit, že nejste pro něho dost dobrá?
- Přistihnete se, že děláte věci jen proto, abyste měla klid?
- Má partner problém přijmout odmítnutí nebo jiný názor?
- Začínáte o sobě pochybovat a ztrácíte jistotu?
- Musíte se pořád obhajovat a vysvětlovat?
- Cítíte se po rozhovoru s partnerem vyčerpaná a zmatená?
- Vyvolává ve vás svým chováním nepříjemné pocity?
Pokud jste několikrát odpověděla ANO, možná chodíte (žijete) s manipulátorem.

Jak se nenechat manipulovat od muže?
Dobrou zprávou je, že proti manipulaci existuje obrana. Není to sice kulka ze stříbra, ale s trochou tréninku to funguje výborně!
1. Nastavte si hranice. Jasně a klidně. Neznamená to být hrubá, ale pevná ve svých postojích a názorech. Například: „Tohle mi je nepříjemné, nechci o tom mluvit.“
2. Použijte zastavovací věty. Krátké, ale účinné: „Když myslíš.“, „Tohle teď nebudu řešit.“, „Je to pro mě uzavřené.“
3. Ptejte se nazpátek. Když na vás partner útočí, překvapte ho otázkou: „A proč si to myslíš?“, „Myslíš to vážně?“ Manipulátor tím ztratí půdu pod nohama.
4. Nechte ho nést důsledky. Neberte za něj zodpovědnost, nehaste jeho požáry. Když pochopí, že jeho triky nefungují, přestane. Nebo si najde jiný cíl, což není vaše starost.
5. Ignorujte manipulativní taktiky. Snaží se vás citově vydírat nebo chce ve vás vzbudit pocit viny? Nereagujte na to. Nenechte se vtáhnout do jeho hry.
Co když to nezvládáte sama?
Stává se to. Manipulátor je rafinovaný a postupem času vás ničí svým chováním. Objevuje se u vás psychické vyčerpání, úzkosti i ztráta sebevědomí. V takovém případě požádejte o pomoc přátele nebo psychologa. Neznamená to, že jste slabá. Naopak, je to síla říct: Tohle si nenechám líbit.
Proč to dělá? Aneb pohled do duše manipulátora
Často za manipulativním chováním stojí nízké sebevědomí a strach ze selhání nebo ztráty. Manipulátor si nevěří, a tak chce ovládat druhé a vynutit si respekt. Někdy je manipulace naučeným vzorcem chování, který si nese z dětství nebo předchozích vztahů.
Pamatujte, že NIKDY nemusíte snášet manipulativní chování. Máte právo na respekt, úctu a zdravý vztah. Naučte se rozpoznávat manipulátory a jejich taktiky a osvojte si účinné způsoby obrany. Mějte sebe na prvním místě. Věřte nám, že život bez otravných manipulátorů je tak krásný!
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

