JAK PŘEŽÍT ZÁCHVATY ÚZKOSTI: ANEB KDYŽ MÁTE POCIT, ŽE UMÍRÁTE
Jdete po městě a najednou cítíte, že se něco děje. Máte nevysvětlitelný strach a v krvi se vám hromadí adrenalin. Stupňuje se to natolik, že chcete utéct, křičet, schovat se – a hlavně přežít. Je to infarkt? Umíráte? Ne. Jsou to panické záchvaty úzkosti. Přečtěte si více o tomto tématu, a jak se se záchvatem úzkosti potýkala naše redaktorka.
OBSAH ČLÁNKU
Občasná úzkost? Součást našich životů
Všechny čas od času zažíváme v menší míře úzkost. Je to naprosto normální a zdravá reakce na každodenní stres. Každá má své špatné dny, kdy se cítíme vystresované nebo máme obavy z budoucnosti. To nám pomáhá, abychom se naučily poznat pocity strachu, které přicházejí s každodenními starostmi, a abychom se s nimi efektivněji vyrovnaly.
Věděla jste, že… Úzkost je velmi častým duševním problémem, který denně postihuje až polovinu populace?
1. Jak vzniká úzkost?
Úzkost se neobjeví jen tak zničehonic. Postupně se ve vás hromadí nezpracované emoce, traumata a strachy. Tyto potlačované emoce se projeví jako záchvaty úzkosti tehdy, když narazíte na nějaký spouštěč.
2. Projevy a příznaky záchvatů úzkosti, tzv. panické ataky
Záchvat úzkosti má rychlý nástup, kdy se potýkáte s intenzivními pocity hrůzy a paniky.
Mezi psychické příznaky panické ataky řadíme:
- zrychlený tep
- nadměrné pocení
- mělké dýchání
- nevolnost
- silné bušení srdce
- závratě a motání hlavy
- návaly horka a zimy
- třes po těle
Mezi psychické příznaky panické ataky řadíme:
- pocit strachu a děsu bez zjevné a racionální příčiny
- obavy, že nad sebou ztratíte kontrolu
- katastrofické myšlenky
- strach, že umíráte
- velký vnitřní neklid
- problémy s koncentrací
- strach z omdlení
3. Co dělat, když trpíte úzkostnými záchvaty?
Je zbytečné, abyste nadále trpěla. Úzkostné záchvaty se dají dobře léčit. Pokud je máte často, psychiatr vám předepíše léky jako první rychlou pomoc. Zároveň vám doporučí, abyste docházela na psychoterapie, které vám pomohou vypořádat se s vašimi emočními reakcemi na různé situace, které ve vás vyvolávají nebo mohou vyvolat úzkost.
Na psychoterapii se naučíte strategie a techniky, které vám pomohou zvládnout úzkost a porozumět jí.
Některé ženy se to snaží překonat přírodní cestou, ale většina z nich stejně skončí v rukou odborníka. Jestliže ale máte velmi mírné úzkosti, můžete vyzkoušet tyto bylinky:
- heřmánek
- chmel
- kozlík lékařský
- meduňka
- levandule
POZOR: Než začnete užívat bylinné doplňky nebo vývary z bylin, poraďte se se svým lékařem. Některé bylinné doplňky mohou naopak zvýšit míru úzkostí.
4. Co dělat, když vás přepadne panický záchvat úzkosti?
Prvním a nejdůležitějším krokem při úzkostném záchvatu je posadit se a relaxovat. Po doušku upíjejte vodu a normalizujte svůj dech hlubokými nádechy.
Víte, že… jakmile člověk dostane záchvat úzkosti, změní tempo a délku dechu? Najednou máte tendenci ke krátkým a mělkým nádechům.
Pamatujte, že záchvaty úzkosti se nevytvoří přes noc a nelze je vyléčit během jednoho dne. Co nejdříve se poraďte s odborníkem a domluvte se s ním na léčbě.
NÁVOD, JAK SE ZKLIDNIT DÝCHÁNÍM: Sedněte si na „bezpečné místo“ a zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a zadržte nádech na 10 vteřin. Poté přirozeně vydechněte. Opakujte pětkrát.
5. Záchvat úzkosti v noci
Noční záchvaty úzkosti se mohou objevit bez zjevného spouštěče a probudit vás ze spánku. Stejně jako u panické úzkosti ve dne, můžete zaznamenat pocení, rychlý srdeční tep, třes, dušnost, návaly horka, zimnici i ochromující strach. Přestože jsou záchvaty úzkosti v noci nepříjemné, nejsou životu nebezpečné.
Co může způsobit záchvaty úzkosti v noci?
- problémy s agresivitou
- deprese
- nespavost
- spánková apnoe
- obsedantně-kompulzivní porucha
- užívání návykových látek a alkoholu
Noční záchvaty paniky obvykle trvají jen několik minut (uvádí se, že do 10 minut), ale může delší dobu trvat, než se uklidníte a usnete. Lidé, kteří mají panické záchvaty v noci, mívají také záchvaty paniky během dne.
I v tomto případě vám pomůže od nočních záchvatů psychiatr a terapeut, konkrétně kognitivně behaviorální terapie podpořená léky. Díky tomu předejdete záchvatům, případně snížíte jejich intenzitu, když k nim dojde.
6. Jak předejít záchvatům úzkosti?
Předcházejte úzkosti a panickým atakům. Vyzkoušejte následující tipy:
Žijte zdravým životním stylem
Cvičte, jezte vyváženou stravu a vyhněte se nezdravému jídlu.
Vyřešte si dávná traumata
Pokud jste zažila traumatickou událost, vyhledejte pomoc u praktického lékaře nebo rovnou kontaktujte psychologa či psychiatra.
Naučte se zvládat stres
Seznamte se s různými způsoby, jak zvládnout stres. Osvojte si relaxační techniky, například progresivní svalovou relaxaci.
Připojte se do skupin
V současné době si můžete stáhnout podpůrné aplikace nebo se přidat do online skupin, které sdružují lidi s úzkostmi. Zároveň se ve městě poohlédněte po skupinových terapií, na kterých si vyměníte zkušenosti s účastníky.
Zajímejte se
Přečtěte si několik článků o úzkostných poruchách a zjistěte, jakou máte. Díky tomu budete cítit, že to máte více pod kontrolou.
Vyvarujte se kofeinu
Tento bod je extrémně důležitý. A není to jen o tom, že byste měla přestat pít kávu. Vyvarujte se všech nápojů a pochutin, v kterých jsou povzbuzujících látky. Jde hlavně o:
- kofeinovou kávu
- kakaové boby: čokoláda, kakao…
- zelený čaj a další druhy čaje
- stimulační doplňky stravy: Guarana, Maca…
- energetické drinky
- kombuchu
- kolové nápoje
MOJE ZKUŠENOST: Spolehlivým spouštěčem úzkostí, zběsilého tlukotu srdce, panických ataků a žaludečních nevolností je pro mě káva, zelený čaj, energetické drinky a stimulační doplňky stravy. Když jsem o svých úzkostech ještě nevěděla, respektive jsem nevěděla, že vnitřní strach je projevem úzkostí, dala jsem si takhle v jedné kavárně silnou kávu. V noci jsem myslela, že je to moje poslední hodinka. Srdce mi tlouklo jako po maratonu, potila jsem se, panikařila jsem, že mám infarkt, měla jsem příšerný strach, bylo mi na zvracení a stoupl mi tlak. V dobré víře mi mamka uvařila ráno kávu, protože si myslela, že mám nízký tlak. A to už bylo na mé tělo příliš a skončila jsem na pět dnů v nemocnici, kdy se samozřejmě na nic nepřišlo a poslali mě k psychiatrovi.
FAKTA: Kofein skutečně zhoršuje příznaky úzkostí. A to i čokoláda, kterou my ženy jíme po kilech.
Spousta žen netuší, že vnitřní strach a nepříjemné tělesné projevy souvisí s úzkostmi. Není tedy výjimkou, že úzkostné poruchy často zůstávají nediagnostikované a neléčené. Léčba a terapie vám skutečně pomůže: zlepší kvalitu vašeho života a podpoří vaši celkovou duševní pohodu.
Sdílejte článek na Facebooku a pomozte ostatním rozeznat úzkostné poruchy!