JAK SI PORADIT SE STRESEM? ADAPTOGENY VÁS NENECHAJÍ NA HOLIČKÁCH
Špatné životní návyky, stres, nevhodná strava, nedostatek spánku, málo pohybu. Všechny uvedené faktory se podepisují na našem zdravotním stavu. Obtížně se přizpůsobujeme také zhoršeným životním podmínkám, tedy znečištěnému prostředí a nedostatku kvalitních potravin přírodního původu. Naštěstí máme látky, které nám pomohou tyto situace zvládnout – adaptogeny. Pojďte se na ně s námi podívat blíže…
OBSAH ČLÁNKU
Co jsou adaptogeny?
Svůj název získaly adaptogeny od slova adaptace, tedy přizpůsobení. Je to nejvýstižnější charakteristika. Skutečně lidskému organismu pomáhají přizpůsobit se určité zátěži, kterou na něj kladou vnější podmínky. Vlastně nám pomáhají odolávat stresu. Mají v sobě léčivé látky a jsou proto nesmírně důležité v prevenci především civilizačních chorob. Posilují celkovou obranyschopnost organismu, zároveň účinně harmonizují. Jaké látky do skupiny adaptogenů řadíme? Samozřejmě jde o širokou škálu rostlin a bylin. My se podíváme na ty nejznámější!
1. Ženšen pravý
Velice účinným adaptogenem je ženšen pravý, který se obecně považuje za životabudič. Dodává vitalitu, má velmi širokospektrální účinky včetně pomoci při Parkinsonově či Alzheimerově chorobě. Také chrání organismus před působením volných radikálů. Často bývá zmiňován i ve spojení s posílením sexuální touhy, a to u mužů i u žen.
2. Ašvaganda
Nespavost, celkovou únavu i oslabenou imunitu pak pomáhá zdolat ašvaganda, tedy vitánie snodárná. Zlepšuje také paměť, koncentraci, čistí krev a játra. Vyplatí se po ašvagandě sáhnout i tehdy, kdy prožíváte psychicky náročnější období, protože zvyšuje odolnost organismu a zahání deprese. Zpomaluje také stárnutí – tato vlastnost je jedním z typických znaků adaptogenů.
TIP: Podívejte se na zajímavé video o bylině ašvaganda.
3. Medicinální houby
Důležitou skupinou adaptogenů jsou rovněž medicinální houby. Čestné místo zde zaujímá reishi nebo-li lesklokorka lesklá. Hlíva ústřičná dokáže velice zdatně bojovat proti bakteriím, virům a plísním, takže je vynikající prevencí před chřipkami a nachlazením. Svoji práci dokáže odvést například také při chronickém únavovém syndromu. Cordyceps čili housenice čínská účinkuje jako přírodní antibiotikum. Alergici a astmatici s její pomocí lépe zvládají své choroby. Dále posiluje ledviny a játra, pomáhá okysličovat srdeční sval a snižuje hladinu cholesterolu.
Čaga nebo-li rezavec šikmý je pro změnu velice účinným doplňkem při onkologické léčbě, kdy tlumí vedlejší účinky chemoterapií a ozařování. Výborné výsledky vykazuje při potížích žaludku a střevního traktu. Hericium, tedy korálovec ježatý vyladí nervový i zažívací systém. Maitake, trstnatec lupenitý, normalizuje látkovou výměnu a je i dobrou zbraní proti duševní vyčerpanosti.
Kromě těchto známých adaptogenů stojí za zmínku také další, jako např. šatavari (Asparagus racemosus), kustovnice čínská (Lycium chinense), kustovnice cizí (Lycium barbarum) a rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum). Vyzkoušíte je?
Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s přáteli o blahodárné účinky adaptogenů!