Bydlení

JAK USPOŘÁDAT LOŽNICI PRO LEPŠÍ SPÁNEK?

Vstáváte ráno unavení, i když jste spali minimálně osm hodin? Prozkoumejte uspořádání své ložnice a porovnejte ho s radami od interiérové designérky. Poradí vám, jak uspořádat ložnici v bytě, abyste se vyspali dorůžova. Tipy od profesionálky jsou tu!

tip jak uspořádat ložnici

Interiérová designérka radí, jak uspořádat nábytek v ložnici

Ve své ložnici se musíte cítit bezpečně a klidně. V dobře zařízené ložnici se vám bude božsky odpočívat.

„V ideální ložnici budete mít prostor pro odpočinek. Dobijete si baterky a zrelaxujete se po náročném dni,“ říká interiérová designérka Natalie Kraiem. „Ložnice by měla vypadat jako útulné hotelové apartmá, jen s tím rozdílem, že v ní budete mít osobní věci, oblíbenou dekoraci a knihy.“

I malou změnou můžete z ložnice vybudovat oázu klidu a pohody. A hlavně se konečně dobře vyspíte! Natalie Kraiem prozrazuje, jak proměnit ložnici v odpočinkové místo, kam se budete těšit:

1. Nebuďte princezna na hrášku – investujte do kvalitní matrace

Kdy jste naposledy měnili matraci? Pokud je to už dávno, hurá do obchodu pro novou. Prodejci matrací doporučují vyměnit matraci každých 7 až 10 let. Naslouchejte také svému tělu. Bolí vás záda nebo se nemůžete uvelebit? Jste ráno unavení?

„Matrace je základním prvkem pro ničím nerušený spánek,“ podotýká Kraiem. „Doporučuji vám, ať si pořídíte matraci od společnosti s dobrou pověstí a recenzemi.“

Neberte výběr matrace na lehkou váhu. Koneckonců trávíte na matraci třetinu života a vaše tělo si zaslouží rozmazlovat.

ložnice se zatemňovacími závěsy

2. Zatemněte ložnici blackout závěsy

Svítí vám venkovní lampa do ložnice, ruší vás světla aut nebo vás budí úplněk za oknem? Najděte způsob, jak snížit světelný smog ve své ložnici. Pořiďte si do ložnice zatemňovací závěsy nebo římské rolety se zatemňovací vrstvou.

3. Posviťte si na partnera

Co se týče osvětlení místnosti, designérka Kraiem doporučuje mix stolních lamp, nástěnných světel, zapuštěných světel a lustru. Vyzkoušejte žárovky s nižším příkonem. Navodíte v ložnici uvolněnou atmosféru a navíc bude tlumené světlo lichotit vaší postavě.

Pokud osvětlení zbytečně osvětluje prostor, instalujte na ně stínidla pro rozptýlení jasu. V moderní ložnici pak nesmí chybět chytré světelné stmívače a žárovky, které reagují na hlasové příkazy nebo na pokyny přes chytrou aplikaci.

4. Zaplavte pokoj uklidňující vůní

Heřmánek, levandule, cedr nebo ylang ylang. Rozestavte po nábytku svíčky s uklidňujícím aroma nebo elegantní difuzéry. Tyto vůně zmírňují stres a úzkost a navozují klidný spánek. Měňte je podle ročního období – hřejivé vůně v zimě, svěžejší vůně v létě.

kočka v posteli

5. Povlečte postel kvalitním ložním prádlem

„Povlečení podtrhne atmosféru ložnice a zároveň zásadně ovlivňuje kvalitu spánku,“ objasňuje Kraiem. Jen vy víte, jaký materiál ložního prádla je vám příjemný a v jakém se dobře vyspíte. Přihlédněte k teplotě v ložnici a vyberte povlečení, které chladí nebo naopak hřeje. Skvěle funguje světlé ložní prádlo. „Bílé a slonovinové ložní prádlo – to je klasika, která navozuje pocit čistoty,“ doplňuje Kraiem.

6. Zabořte ráno chodidla do měkkého koberečku

Okolí postele je stejně důležité jako postel samotná. Až vstanete, jistě vám přijde vhod, když zaboříte chodidla do měkkého koberečku. Nešlápnete tak na studenou podlahu a nedostanete zánět močových cest.

7. Vstupte do ložnice a nechte na sebe působit energii barev

Barvou zdí a bytového textilu ovlivníte své emoce a náladu. Podtrhněte styl ložnice pudrově růžovou nebo bílou krémovou barvou a zkombinujte ji se smaragdově zelenou, námořnickou nebo šedou barvou. Zdi vymalujte světlejšími tóny a nejtmavší odstín použijte na stěnu za postelí. Populární je bílá, béžová, popelavá, světle hnědá a světle žlutá barva.

matka s dcerou leží v uspořádané ložnici

8. Každá věc v ložnici by měla mít své místo

Ložnice by měla působit harmonicky, aby chaosem nevyvolávala úzkosti a nespavost. Zútulněte ložnici a uschovejte nepotřebné věci:

  • Drobnosti uschovejte do úložných košů.
  • Knihy uložte do nočního stolku.
  • Svlečené oblečení nechte v předsíni na stojanu „němý sluha“.
  • Neberte si do ložnice žádnou elektroniku.
  • Nenechte se rušit televizí ani mobilem.

Jakkoliv se vám ráno nechce, ustelte postel. Ustlaná postel vás večer bude lákat víc než pomuchlané peřiny.

9. Uspořádejte ložnici podle velikosti postele

Podle interiérové designérky Kraiem je v ložnici důležitá symetrie a harmonie. „Ráda spím v ložnici, kde je postel ústředním bodem,“ svěřuje se.

Zaměřte se hlavně na výšku postele. Měla by být úměrná vaší výšce, abyste nebyli blízko země ani příliš vysoko nad zemí. Postel by měla svou velikostí zapadnout do prostoru ložnice. Pokud bydlíte v bytě s vysokými stropy, můžete si dovolit vysokou postel s vyšší matrací. V opačném případě zvolte nižší postel.

ložnice s postelí a skříní

Jak určit výšku postele?

„Při vstávání z postele byste měli šetřit své klouby. Sedněte si na postel a ověřte si, že máte kyčle a kolena v jedné rovině a dotýkáte se podlahy celou plochou chodidel. V takovém případě jste vybrali správnou výšku postele.“

Co se týče zbytku prostoru, Kraiem potřebuje spát v uspořádaném prostoru. Ve své ložnici má noční stolky po obou stranách postele a také místo k sezení. Pokud máte dostatečně prostornou ložnici, postavte k druhému konci postele pohodlnou sedačku nebo ratanové dvoukřeslo s polstrováním.

usměvavá žena v posteli v ložnici

A co by vám Kraiem poradila na závěr? „Vytvořte si prostor k odpočinku, který bude jen váš: osobitý, útulný a krásný.“

Sdílejte článek na Facebooku a inspirujte přátele k přestavbě a úklidu ložnice.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial