Osobní rozvoj

JAK ZLEPŠIT VZTAHY V RODINĚ? INSPIRUJTE SE A STMELTE SE

Říká se, že rodina je to největší štěstí. Co dělat pro to, aby se šťastné chvilky s vašimi nejbližšími zbytečně nevytrácely? Zkuste naše rady a naplánujte si již dnes rodinný program na Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května!

rodina jako největší štěstí

Ať už se jedná o tu část rodiny, která zahrnuje rodiče a sourozence, nebo tu, kterou tvoříte se svým partnerem a dětmi, bez vzájemné péče a zájmu jeden o druhého, nebude kvést ani jedna. I přes to, že to v rodině není vždy ideální, můžete se rozhodnout, že se plevelu ve vaší rodinné zahrádce podíváte společně s námi na kořínek a zasejete semínka radosti a pospolitosti. Čím začít?

1.   Přestaňte idealizovat

Nesrovnávejte se se sousedy. Nevytvářejte si v hlavě ideály, jak by vaše rodina měla vypadat a jak by se druzí měli chovat. Nemějte vůči nikomu nereálná očekávání. Každá z vás je unikát s odlišnými životními zkušenostmi, povahami, přednostmi i slabinami. Když dokážete tuto různorodost včetně všech nedokonalostí přijímat tak, jak jsou, bude pro vás rodinný život mnohem příjemnější.

2.   Respektujte své potřeby

Zejména ženy mají tendenci se pro rodinu obětovat a zapomínat přitom na sebe. Z toho pak pramení nespokojenost a pocit, že si jich ostatní dostatečně neváží. Pokud se tak cítíte i vy, je na čase začít pěstovat sebelásku ve velkém – naslouchejte sama sobě, komunikujte své potřeby otevřeně s ostatními členy domácnosti, a především sama sobě dodávejte to, po čem vaše tělo a duše volá. Pamatujte, že rodina vás bude respektovat natolik, nakolik budete respektovat samu sebe.

3.   Vyjadřujte své city

Dávejte své rodině co nejčastěji vědět, že vám na ní záleží. Pokud máte pocit, že je u vás doma nedostatek radosti a lásky, začněte je sama iniciovat. Můžete na to jít formou snídaně, kterou ráno připravíte, nečekaného překvapení v podobě trička pro celou rodinu nebo upřímného poděkování za vyžehlené prádlo.

To, co vysíláte, se vám bude vracet. Proto namísto výčitek, obviňování a nevděku, začněte své nejbližší každý den podporovat v tom, co dělají. Chvalte je a říkejte jim, za co si jich vážíte, i kdyby to byly drobnosti jako ustlaná postel nebo snaha pravidelně cvičit.

4.   Dělejte si na sebe čas

Zkuste vaše soužití obohacovat novými aktivitami a podnikejte výlety do neznáma. Nestavte přitom druhé před hotovou věc, domluvte se na aktivitě předem a společně vše naplánujte. Neberte si všechno na svá bedra, rozdělte úkoly mezi členy rodiny od toho nejmladšího po nejstarší. Každý, ať se do příprav zapojí dle svých možností a zkušeností.

stmelená rodina na pikniku prožívá štěstí

I v rámci běžného fungování mějte své pravidelné rodinné rituály, například společné večeře u stolu nebo nedělní výlety.

5.   Oslavujte svou rodinu

Začněte slavit Den rodiny, který připadá na 15. května. U nás sice tento svátek není zcela zažitý, ale nestojí za to právě z něho udělat příležitost pro setkání se a stmelování? Vytvořte si svůj vlastní unikátní způsob oslavy. Třeba, že v tento den složí jeden druhému básničku, večer svoláte rodinu (klidně i tu širší), kde si výtvory společně přečtete a pak si užijete večer s hraním deskových her nebo zpěvem při kytaře.

Pokud chcete oslavu posunout ještě dál, věnujte členům rodiny v tento den vtipné tričko, které je bude charakterizovat nebo vystihovat jejich roli ve vaší povedené „famílii“.

6.   Usilujte o porozumění

Pokud je doma dusno, svolejte rodinnou poradu a nechte, ať každý vyjádří své pocity a postoje. Buďte otevření a zajímejte se o to, proč se druhý cítí, tak jak se cítí, a co právě řeší. Pokud se stalo něco, co je vám proti srsti, promluvte si o tom v klidu. Neobviňujte přitom druhého, vyjadřujte pouze to, jak se kvůli tomu cítíte vy. Společně zkuste přijít na to, jak záležitost transformovat k lepšímu.

stmelená rodina jako základ životního štěstí

Nezapomínejte brát věci s nadhledem a humorem. Zvolte si jako prioritu cítit se ve své rodině hezky a vytyčte to jako cíl, na kterém budete společně každý den pracovat. Co takhle tenhle záměr oznámit na oslavě Dnu rodiny oblečeni v tematickém tričku a vyslechnout si návrhy na zlepšení vašeho rodinného spolužití od všech členů posádky?

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial