Cestování

JAKÉ DÁT SPROPITNÉ V EVROPSKÝCH ZEMÍCH?

Je těžké odhadnout, jaké dát spropitné v jednotlivých evropských zemích. Mnohé z nás nemají ponětí, kolik nechat spropitné: poslíčkovi, číšníkovi, taxikáři nebo barmanovi. Jak je to se spropitným v našich sousedních zemích a jaká je průměrná výše spropitného v dalších státech Evropy?

žena dává spropitné v restauraci

1. Spropitné na Slovensku

Spropitné je běžné v Bratislavě, kdy obsluha restaurací očekává 5 až 10 %. V menších městech je spropitné výjimečné, spíše dochází k zaokrouhlování účtu. Taxikářům se spropitné neplatí.

  • Spropitné poslíčkům: 1 euro

2. Spropitné v Polsku

Spropitné v Polsku sice není společensky povinné, ale je běžnou praxí. Obvykle se nechává v restauracích 10 až 15 % k účtu. V lepších restauracích je spropitné zahrnuto v ceně účtu, a to ve výši 6 až 10 %. Taxikářům se zaokrouhlují částky směrem nahoru.

3. Spropitné v Rakousku

Spropitné v Rakousku je méně obvyklé než v jiných zemích Evropy. Je to především proto, že mzdy jsou relativně vysoké a poplatek za služby je obvykle zahrnut v účtu. V restauracích můžete nechat spropitné ve výši 5 až 10 % podle úrovně podniku.

  • Spropitné taxikářům: 10 %
  • Spropitné poslíčkům: 1 až 2 eura za zavazadlo
  • Spropitné pokojské: 1 až 2 eura každé ráno

4. Spropitné v Německu

Ani v Německu není spropitné až tak obvyklé. Obsluha v restauracích ale nezahrnuje spropitné do účtu a lidé jim nechávají 5 až 10 %.

  • Spropitné poslíčkům a recepčním: 2 až 3 eura
  • Spropitné taxikářům: 10 až 15 %

5. Spropitné v Maďarsku

Spropitné je v Maďarsku velmi běžné a v restauracích se pohybuje kolem 8 až 15 %.

  • Spropitné taxikářům: 10 %

6. Spropitné ve Francii

Ve Francii musí být spropitné ze zákona zahrnuto v účtu restaurace, takže není potřeba dávat spropitné. Místním zvykem je zaokrouhlit účet směrem nahoru.

  • Spropitné poslíčkům a pokojským: 1 až 2 eura
  • Spropitné taxikářům: 10 %

7. Spropitné v Řecku

V restauracích očekávají číšníci a barmani diskreční poplatek 5 až 10 %. Naopak taxikářům se spropitné nedává.

  • Spropitné v hotelech: 4 až 5 %
  • Spropitné poslíčkům: 1 euro za kufr

8. Spropitné v Itálii

V restauracích po celé Itálii se nedává žádné spropitné, protože k účtu vám obvykle naúčtují coperto či servizio incluso (poplatek za služby).

9. Spropitné v Portugalsku

V Portugalsku je spropitné běžné pouze ve velkých turistických oblastech, jako je Lisabon a Algarve. V restauracích očekávají spropitné kolem 5 %. Hotely mají tendenci účtovat 5 až 19 %. Pokud není služba zahrnuta v ceně, ponechte recepčnímu a poslíčkovi 2 eura.

  • Spropitné taxikářům: 5 až 10 %

10. Spropitné ve Španělsku

Ve Španělsku se dává obsluze barů a restaurací spropitné kolem 5 %. Účty v restauracích obvykle zahrnují poplatek za služby a je obecným pravidlem, že pokud vám naservírují drink zdarma, měli byste nechat alespoň nějaké spropitné. I recepční a pokojské v hotelu očekávají malý projev vašeho uznání.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial