Dieta a výživa

JE KÁVA ZDRAVÁ? FAKTA O KÁVĚ A JEJÍM VLIVU NA ZDRAVÍ A HUBNUTÍ

Jedna skupina odborníků tvrdí, že je káva zdravá, druhá skupina odborníků toto tvrzení vyvrací. Také jste z toho zmateni? Našli jsme pro vás fakta o kávě, na kterých se shodne většina odborníků. Najděte s námi odpověď na otázku, jestli je káva zdravá a jestli podporuje hubnutí!

žena hledá na notebooku zda je káva zdravá

Kvalitní káva v přiměřeném množství neškodí

V minulosti jste se mohli dočíst, že káva působí prospěšně proti cukrovce druhého typu, onemocnění jater, rakovině, Parkinsonově chorobě a srdečním onemocněním. Redaktoři magazínů čerpají tyto informace z různých zdrojů, které hovoří v prospěšnost kávy. Buďte ale opatrní. Vědci studují účinky kávy na zdravých lidech a na malém vzorku lidí. Po skončení vyhodnocují, jestli jim káva pomohla proti některým nemocem nebo ne.

Někteří odborníci zdůrazňují, že má káva v sobě antioxidanty nebo jinou prospěšnou složku, například látky podporující hubnutí. Nevěřte ale slepě všem „odborníkům“ a vždy přihlédněte ke svému zdraví. I u kávy platí úměra, že byste ji měli pít s mírou. Pokud si nejste jisti, jestli kávu můžete pít a v jakém množství, poraďte se se svým lékařem.

žena pije kávu z hrníčku

Fakta o kávě: jak účinkuje na zdraví?

O kávě koluje na internetu několik informací, které můžete považovat za věrohodné:

 • NeBIO káva může obsahovat vysoké množství pesticidů.
 • Káva má kyselé pH, které může přispět k rozvoji civilizačních nemocí.
 • Káva může vyvolat nadměrnou tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a bránit trávení bílkovin, případně podráždit žaludek a sliznici tenkého střeva.
 • Káva může uvolnit dolní jícnový svěrač a způsobit reflux kyselin (pálení žáhy).
 • Káva může urychlit průchod potravy ve střevě, a tím snížit vstřebávání živin.
 • Káva může narušit schopnost ledvin zadržovat vápník, hořčík, zinek a další minerály.
 • Při pražení kávových zrn vzniká rakovinotvorná látka akrylamid.
 • Káva je návyková a podporuje tvorbu stresového hormonu.
 • Káva může přispět ke zvýšení krevního tlaku, ke kolísání nálady a úzkostem.
 • Kofein v kávě způsobuje dehydrataci organismu.
 • Káva může urychlit stárnutí pokožky.
 • Večerní káva vás zbytečně nabudí a znesnadní usínání.

Stejně jako ostatní nápoje a potraviny, i káva má pozitivní účinky zdraví. Na druhou stranu vyvolává v těle různé reakce, které můžete považovat za škodlivé. Kávu tedy nemůžete označit za zdravý nápoj. Čím méně kávy vypijete, tím lépe pro vás.

cukřenka a káva v hrníčku

Jak pomáhá káva při hubnutí?

Z nové studie Derricka Johnstona Alpereta, vědce z Harvardu,  vyplývá, že 4 šálky kávy denně mohou způsobit úbytek tělesného tuku. Odborníci po dobu 24 týdnů monitorovali 126 singapurských mužů s nadváhou a zjistili, že:

 • Muži, kteří vypili 6 šálků kofeinové kávy denně, zaznamenali 4% úbytek tuku.

D. J. Alperet uvádí, že zkoumali pouze metabolickou reakci. Pokud byste změnili stravu a pravidelně sportovali, byl by úbytek tuku samozřejmě vyšší.

ALE! Příliš kofeinu zatěžuje tělo a vyvolává nežádoucí účinky. Nepijte kávu bez konzultace se svým lékařem a sledujte množství kofeinu a povzbuzujících látek ve svých v lécích, potravinách a nápojích.

žena na kuchyňské lince pije kávu

Je káva bez kofeinu zdravá?

Aby výrobci dosáhli bezkofeinové kávy, musí kofein odstranit z kávových zrn. V minulosti se k odstranění kofeinu používalo rozpouštědlo metylchlorid, které však poškozovalo atmosféru. V současné době používají výrobci vodu, uhlíkový filtr nebo organická rozpouštědla. Výsledkem je káva s jemnější chutí a se stále vysokým podílem minerálů a antioxidantů.

Káva bez kofeinu je tak vhodnou alternativou ke kofeinové kávě.

žena sedí v křesle a popíjí kávu

Pokud vám káva nedělá dobře nebo ji pijete v nadměrném množství, zkuste ji nahradit bílým, černým nebo zeleným čajem. Nepřecházejte varování odborníků a kupujte jen BIO certifikovanou kávu.

Sdílejte článek na Facebooku a dejte o něm vědět svým přátelům!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial